B2B Ticaret İçin Çin’den Toptan Ürün Nasıl Getirilebilmektedir?
11 Ekim 2022
B2B Online Satın Alma Davranışlarına Etki Edebilen Unsurlar Nelerdir?
13 Ekim 2022

B2B Ticaret ile Satış Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

B2B Ticaret ile Satış Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

 

B2B e-ticaret alanında şirketini büyütmek isteyen ve sektöre yeni başlayan girişimcilerin kullanmasının gerekli olduğu bazı satış artırma yolları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 

Satışa Sunulacak Ürünlerin Dikkat Çekici Olması

B2B alanında kullanıcıların ilgisini çekebilmek için satışa sunulacak ürünlerin dikkat çekici olmasını sağlayabilmek,  önemli bir rol almaktadır. Ürün sayfa başlıklarının arama motorlarına uyumlu şekilde hazırlanması da fiilen web sitelerine talebin artmasında yardımcı olmaktadır.  Bu nedenle ürün sayfalarında yer alan ana başlıkların SEO çalışmaları ile desteklenerek ve özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

 

Başlık Kullanımları

B2B reklam kampanyalarının daha çok dikkat çekebilmesi için başlık kullanımları da oldukça önem taşımaktadır. Verilmek istenen mesaj,  kampanya açıklama metinleri, reklamların geri dönüşümlerini etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Bu nedenle başlık kullanımları önem verilmesi gereken noktalardan birisidir.

 

Sosyal Kanıt

Sosyal kanıt, satış artırma tekniklerinin arasında yer almaktadır. Alıcılar internet üzerinden ürün araştırması yaparken, diğer alıcıların firmalar ve ürünlerle alakalı yaptıkları yorumları incelemektedir. Tüketici yorumlarının geri dönüşümlerde önemli ölçüde etkisi olduğu için pazarlama kanallarınızda ve B2B e-ticaret sitelerinde sosyal kanıt öğeleri taşıyan içerik paylaşımları yapılması satışları artırmaya oldukça yardımcı olmaktadır.

 

Site Navigasyonu

Tüketicilerin B2B web sitelerinde daha fazla tutulması ve kullanıcı deneyimini artırmak da geri dönüşüm oranlarını artırabilme konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Site navigasyonu, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri daha kolay bulmalarını ve siteyi daha rahat gezmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle de anlaşılır, sade ve aynı zamanda kolay bir navigasyon ve kategori sistemi kurulması, tüketicilerin sitede yer alan ürünlere daha kolay ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

 

Kullanıcı Deneyimleri

Satış artırabilme teknikleri yalnızca fiyat stratejileri ve pazarlama odağına bağlı değildir. B2B alanında kullanıcı deneyimlerini geliştirmek de satışları artırmada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. B2B web sitesi tasarımı bu noktada ilk sırada yer alan unsurlardan biridir. Kolay anlaşılır ve sade bir web sitesi tasarımı yapılması kullanıcı deneyimlerini geliştirmeyi sağlayabilmektedir. Ana sayfa üzerinde, kolay anlaşılır metinler ve kategori sistemi kullanarak, gereksiz öğelere yer vermemek, görsel öğelerle kullanıcılara mesajları iletebilmek ziyaretçileri sitede daha fazla tutabilmeyi sağlayabilmektedir.

 

Retargeting Reklamlar

B2B satış artırma tekniklerinin arasında mutlaka kullanması gerekenlerden biri de Retargeting reklamlardır. Siteyi ziyaret ederek, ürünleri inceleyen, bir reklam ile siteye gelmiş olan ancak herhangi bir nedenden dolayı siteyi terk eden kullanıcılara yönelik olarak, hedeflemeleri retargeting reklamların gösterilmesi, bu kullanıcıların siteye yeniden dönmesini sağlayacaktır.

Diğer dijital platformlar veya sosyal ağlar üzerinde de bu retargeting reklamların kullanılması mümkündür. Bu reklam çalışmaları ile daha fazla geri dönüşüm almak için, retargeting çalışmalarında doğru ürünleri önerebilmek veya indirimler ya da kupon kodu sunmak, alınacak geri dönüşümleri artırmada yardımcı olmaktadır.

 

Çapraz Satış Yapabilme

B2B web sitesindeki ürün sayfalarında, çapraz satış yapabilmek için ürünlerle ilgili olabilecek diğer ürünleri de göstermek, kullanıcıların bu ürünlere de yönelerek sepetlerine eklemelerini sağlayacaktır. Ayrıca satış öncesindeki müşteri desteği süreci aşamasında kullanıcılara sormuş oldukları ürünlerin bir üst modelleri önerilerek, Upsell yapabilir veya ürün sayfalarınızda ilgili ürünlerin üst modellerine yer vererek de bu çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

 

Paket Ürünler Sunabilme

Paket ürünlerde (Bundle) de, birbiriyle alakalı olan ürünleri bir paket halinde daha uygun bir fiyatla satmayı denemek mümkündür.  Mesela toplu paketler hazırlayarak toplam fiyatını indirimli olarak sunup, işletmelerin bu paketi almaya yönlendirilmesi denenebilmektedir. Bu tarz paket çalışmaları sepet ortalamalarını artırmaya yardımcı olabilmektedir.

 

Sosyal Medya Kullanımı

B2B e-ticarette satış artırma yolları arasında en çok uğraşı gerektiren adım sosyal medya kullanımıdır. Ancak büyük bir kitleye ulaşıldıktan sonra sosyal medya sayesinde oldukça iyi kazançlar elde edebilmek mümkün olabilmektedir. Tüm bu unsurlara dikkat ederek ilerleyen B2B işletmeleri satışlarını artırabilmekte ve marka bilinirliği oluşturarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmektedir.