B2B Ticaret ile Satış Artırmak İçin Yapılması Gerekenler
12 Ekim 2022
B2B Markalar İçin Görsel Kimlik Nasıl Yaratılabilmektedir?
14 Ekim 2022

B2B Online Satın Alma Davranışlarına Etki Edebilen Unsurlar Nelerdir?

B2B Online Satın Alma Davranışlarına Etki Edebilen Unsurlar Nelerdir?

B2B online sitelerden hizmet ve ürün satın almakta olan tüketici firmalar bazı faktörlere dikkat ederek alışveriş işlemlerini tamamlamaktadır. Tüketici firmaların bazıları B2B e-ticaret firmalarına güvenmedikleri için ürün satın almaktan vazgeçerken bazıları da B2B e-ticaret firmalarına güvenerek satın alma kararı vermektedir. Ancak B2B e-ticaret firmaları çevrimiçi satın alma davranışlarına etki etmekte olan unsurları göz önünde bulundurmaya gayret ederek hareket etiklerinde tüketicileri etkilemeyi başararak satışlarını artırabilmektedir.

B2B Online Satın Alma Süreci Ne Şekildedir?

Online satın alma süreci,  B2B e-ticaret alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan markaların hizmet ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunan tüketicilere ulaştırdıkları ve tüketicilerin de B2B e-ticaret sitelerini ziyaret edip ürün satın aldıkları sürece verilmekte olan isimdir.

Online satın alma süreçlerinde markaların B2B e-ticaret siteleri, hedef kitlelere ulaşma biçimleri, hizmet ve ürünleri ve hedef kitleleri satışlar üzerinde etkili olan unsurlar olarak bilinmektedir. Bu sebeple işletmelerin hedef kitlelere ulaşmalarının ardından B2B e-ticaret satışlarını artırabilmek için tüketici davranışlarını tespit etmeleri ve e-ticaret sitelerini de bu davranışlara uygun olacak şekillerde tasarlamaları gerekmektedir.

Hizmet ve Ürün Fiyatları

Tüketicilerin satın alma ile ilgili karar süreçlerinde en etkili unsur hizmet ve ürün fiyatlarıdır. B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan tüketicilerin bir kısmı hizmet ve ürünlerin fiyatlarını önemsemeden alışveriş yapmaktayken oldukça büyük bir kısmı da fiyatlara önem vererek alışveriş yapmaktadır. Fiyatlara önem vermekte olan tüketiciler genel olarak uygun fiyatlarla ürün satmakta olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.

Bu sebeple B2B e-ticaret alanına girerek hizmet ve ürün satacak olan markaların ürünlerinin fiyatlarını belirlerken müşteri dostu fiyatlar belirlemeleri gerekmektedir. Markalar;

  • Ürün analizi,
  • Rakip analizi,
  • Hedef kitle analizi,

Gibi analizleri tamamladıktan sonra hedef kitleleri kolaylıkla tanıyabilmekte, ürünlerin fiyatlarını tespit edebilmekte ve rakipleri hakkında da fikir sahibi olabilmektedir. Analizler sonrasında B2B e-ticaret firmaları müşterilerin bütçelerine uygun olabilecek şekilde ürünlere fiyatlar belirleyerek online satın alma süreçlerinde başarı elde edebilmektedir.

E-ticaret Sitesi Tasarımları

Online tüketici davranışlarının üzerine yapılmış olan araştırmalara göre tüketiciler tasarımları güven vermekte olan B2B e- ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı daha çok tercih etmektedir. Genel olarak internet üzerinden ürün satın almakta olan tüketiciler, profesyonel B2B e-ticaret sitesi tasarımı yapmış olan ve kurumsal kimliklerini e-ticaret sitelerine yansıtan işletmeleri tercih ederek alışveriş yapmaktadır.

Bu sebeple tüketicilerin satın alma karar süreçlerini en iyi şekilde yönetebilmek ve satışları artırabilmek amacıyla B2B e-ticaret firmalarının özellikle site tasarımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Site tasarımları yapılırken, site tasarımlarının profesyonel olmasının yanı sıra firmaların kullanıcı deneyimlerini de ön planda tutmaları gerekmektedir.

B2B E-ticaret Sitelerinde Kullanılmakta Olan Renkler

Online satın alma süreçlerinde renklerin etkisi oldukça büyüktür. B2B e-ticaret sitelerinin tasarımlarında önem verilmesi gerekli olan renkler, tüketicilerin satın alma karalarına etki etmektedir. Buna göre bazı renklerin duygu simgelemekte olduğu ve kullanım alanları şunlardır:

  • Beyaz renk: Güven vermektedir ve anne ve bebek sitelerinde kullanılmaktadır.
  • Siyah renk: Gücü ve lüksü simgelemektedir ve lüks ürünler satan mağazalar tercih etmektedir.
  • Sarı renk: Cesaret vermektedir ve taksitlerde ve vitrinlerde kullanılmaktadır.
  • Turuncu renk: Acil hissi vermektedir ve B2B e-ticaret sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Mavi renk: Güven vermektedir ve tıp alanında ürünler satan markalarda kullanılmaktadır.
  • Yeşil ve Kahverengi: Doğallığı çağrıştırmaktadır ve doğal ürünler satan firmalar kullanmaktadır.
  • Kırmızı renk: Açlık ve acil hissi uyandırmaktadır ve Fast food ve çevrimiçi market sektörlerinde kullanılmaktadır.

Renklerin online satın alma davranışlarına olan etkilerini ifade etmektedir. Bu sebeple B2B e-ticaret sitelerinin tasarımlarında markalar; alanlarına, hizmet ve ürünlerine göre renklerin tüketicilerin davranışları üzerinde ne gibi etkiler yarattığını anlayarak, bunlara uygun tasarımlar yapmaya özen göstermelidir Böylece işletmeler hizmet ve ürünlerinin satışlarını daha kolay bir şekilde artırabilmektedir.