B2B Alanında Marka Elçisi Ne Demektir ve Marka Elçisinin Görevleri Nelerdir?
B2B Alanında Marka Elçisi Ne Demektir ve Marka Elçisinin Görevleri Nelerdir?
22 Şubat 2023
B2B Alanında XML Bayiliği Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında XML Bayiliği Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24 Şubat 2023

B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B-E-ticarette-Tedarikçi-XML-Entegrasyonu

B2B e-ticaret yoluyla internette ürün satışı yapmakta olan B2B işletmelerin sitesiyle bu işletmelerin ürün tedariki gerçekleştirdiği işletmelerin e-ticaret sitesi arasında yapılmakta olan bütünleşmeye tedarikçi XML entegrasyonu denilmektedir.

Genel olarak dropshipping yöntemiyle satış yapmakta olan B2B e-ticaret şirketleri tedarikçi XML entegrasyonunu kullanmayı tercih etmektedir. Bu bütünleşme türüyle B2B işletmeler, satacak oldukları ürünleri, fiyat kargo bilgilerini, ürünlere ait açıklamaların bilgilerini sitelerine kolaylıkla aktarabilmekte kendi kar paylarını belirleyip satış yapabilmektedir. Bu şekilde B2B e-ticaret şirketleri ürün düzenleme ve yükleme süreçlerinde zaman kazanabilmekte ve bu aşamada satışa odaklanarak gelir elde edebilmektedir

B2B E-Ticarette XML Almak Ne Demektir?

Tedarikçi XML entegrasyonları ile ilgili araştırma yapmakta olan kişilerin en çok karşılaştıkları terim XML Alma terimidir.

XML Alma B2B e-ticaret şirketlerinin perakende veya toptan satış yapmakta olan başka bir B2B e-ticaret şirketinin ürünlerini ve ürünlerine ait özelliklerini barındıran bir link almasına verilmekte olan addır.

XML Alma işlemi sonrasında B2B işletmeler tedarikçi XML entegrasyonlarıyla ilgili ürünleri e-ticaret sitelerine aktarabilmekte ve kendi kar paylarını belirleyerek satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-Ticarette XML Verme Ne Demektir?

Perakende veya toptan satış yapan B2B işletmelerin, ürünlerine ait kategori,  açıklama, başlık video ve görsel tarzındaki bilgileri bir XML linki ile düzenleyip başka firmalara göndermesine XML verme denilmektedir. Genel olarak XML veren B2B işletmeler dropshıpping yöntemi ile çalışmakta olup başkalarının kendi kar paylarını belirleyerek ürünlerini satmasına imkân sağlamaktadır.

XML bayiliği vermekte olan B2B işletmelerin bir kısmı ücretsiz olarak XML vermeyi tercih ederken ücretli olarak XML satışı yaptığı bilinen şirketler de bulunmaktadır.

B2B E-Ticarette Dropshipping Ne Demektir?

Dropshıpping veya bilinen diğer adıyla stoksuz satış, B2B e-ihracat veya B2B e-ticaret yapmak isteyen kişilerin XML entegrasyonundan faydalanarak başka firmaların ürünlerini satabildiği satış yöntemine denilmektedir. Dropshıpping yöntemiyle çalışmayı tercih eden B2B işletmeler herhangi bir depolama masrafları olmadan ve stok tutmaları gerekmeden ilgili ürünlerin satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Dropshipping yapan işletmeler herhangi bir ürünü satmaları durumunda bu ürünü tedarikçi firmadan satın alımını gerçekleştirmektedir. Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra ise ürünleri tedarikçiler müşterilere kargo yaparak ulaşmasını sağlamaktadır.

B2B E-Ticarette XML Entegrasyonunun Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

B2B e-ticarette XML entegrasyonu kullanmakta olan firmaların yararlanabilecekleri pek çok avantaj yer almaktadır. B2B E-ticaret XML entegrasyonunun bazı avantajları şunlardır;

 • B2B e-ticaret yapan firmaların XML Entegrasyonu ile stok tutma durumları ortadan kalkmaktadır. Ayrıca B2B işletmeler XML entegrasyonu ile depolama ve stok tutma gibi masraflardan kurtulmuş olmaktadır.
 • XML Entegrasyonu ile B2B e-ticaret yapan firmalar sitelerine arzu ettikleri kadar ürünü yükleyebilmekte ve bu ürünlerin satışını da gerçekleştirmektedir.
 • Ürün fotoğrafları ve ürünlerin açıklamaları XML Entegrasyonuyla otomatik olarak geldiğinden B2B e-ticaret şirketleri bu çalışmalara ayrıca bir bütçe ayırma durumunda kalmamaktadır.
 • XML Entegrasyonu ile ürün güncelleme ve ürün yükleme işlemleri daha hızlı gerçekleşmektedir.
 • XML Linki kullanarak satış yapmakta olan B2B şirketler genel olarak başka tedarikçilerin ürünlerini sattıklarından sadece sipariş yöntemi uygulamaktadır. Bu nedenle firmalar kargo gibi durumlar için zaman harcamak zorunda değildir.
 • XML Entegrasyonu ile sitelerinde yer alan ürünlerinin çeşitliliğini artırmakta olan B2B markalar hedef kitlelerini genişleterek daha çok satış yapabilme olanağı elde edebilmektedir.
 • Tedarikçi XML Entegrasyonu ile B2B e-ticaret şirketleri rakipleriyle girmiş oldukları rekabetlerde daha başarılı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Tedarikçi XML Entegrasyonunun B2B e-ticaret şirketlerine sağlamış olduğu belli başlı avantajlardan bazıları bunlardır. Fakat Tedarikçi XML Entegrasyonunun bazı dezavantajları da yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

 • B2B e-ticaret işletmelerinin ürünler ile ilgili fiziksel bir bağları bulunmadığından satmış oldukları ürünleri tanımaları zorlaşmış olmaktadır.
 • XML bağlantısını kullanarak ürünleri görmeden satmış oldukları için ürünle alakalı bilgilere sahip olamamaktadır.
 • Tedarikçi XML firmasıyla güven duygusunun oluşması oldukça geç olarak gerçekleşebilmektedir.
 • Ürünlerin stok takipleri bir başka işletme tarafından yapıldığı için güncel stok takiplerini doğru şekilde yapamayabilir.