B2B-E-ticarette-Tedarikçi-XML-Entegrasyonu
B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?
23 Şubat 2023
B2B İş Hayatında İletişim Ne Şekilde Olmalıdır
B2B İş Hayatında Doğru İletişim Kurabilme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25 Şubat 2023

B2B Alanında XML Bayiliği Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında XML Bayiliği Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B e-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satmak isteyen B2B firmalar, iki değişik e-ticaret modelinden yararlanarak ürünlerin satışlarını yapabilmektedir. Firmaların ilk tercih etmekte oldukları satış modeli stoklu B2B e-ticaret iken ikinci olarak tercih etmekte oldukları satış modelinin ise stoksuz B2B e-ticaret olduğu bilinmektedir. B2B e-ticarete yeni adım atacak olan firmaların genellikle tercih ettikleri yöntem stoksuz B2B e- ticaret modeli ile satış yapmaktır. Bu modeli tercih ederek satış yapmak isteyen B2B firmaların da bir tedarikçiden XML bayiliği alması gerekmektedir.

Genel olarak her alandaki B2B e-ticaret firmalarına XML bayiliği veren firmalar bulunmaktadır. Bu şekilde e-ticarete yeni başlayacak olan B2B işletmeler sermaye risklerini ortadan kaldırıp B2B e-ticaret yapabilmektedir. XML bayiliği alma süreçlerinde markaların dikkat etmeleri ve önem vermeleri gereken pek çok nokta yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B Alanında Stoksuz E-ticaret Ne Demektir?

Stoksuz B2B e-ticaret veya bilinmekte olan bir başka adı ile Dropshipping, internet üzerinden hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirmek isteyen B2B markaların XML bayilik başvurularını yaparak değişik markaların hizmet ve ürünlerinin satışını yaptıkları satış yöntemine verilen addır.

B2B Alanında XML Bayilik Ne Demektir?

B2B alanında XML bayilik, stoksuz B2B e-ticaret yönteminde tercih edilen bir bayilik türü olarak bilinmektedir. Genel olarak bu noktada B2B markaların belirli bazı tedarikçilerden XML bayiliği alarak hizmet ve ürünlerini pazaryeri alanlarına veya sitelerine entegre ederek satış yapmayı tercih etmekte oldukları bilinmektedir.

B2B Alanında XML Bayiliği İçin Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Stoksuz olarak B2B e-ticaret yapmayı tercih eden işletmelerin ilk önce bir tedarikçi firmayla anlaşıp XML bayiliği alması gerekmektedir. Bu durumda ise öncelikle XML bayilik başvurusunda bulunulması oldukça önemli bir husustur. Genel olarak B2B markalar XML bayiliği vermekte olan firmalara ulaşabildikten sonra başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Başvurular çoğunlukla tedarikçilerin tedarikçi firmaların B2B e-ticaret sitelerinde bulunmakta olan iletişim formları üzerinden veya telefon ve e-mail ile alınabilmektedir.

XML Bayilik başvurusu formuyla XML bayiliği almak istemekte olan B2B markaların;

  • XML bayiliği vermekte olan firmaların B2B e-ticaret sitelerine girmeleri gerekmektedir.
  • Sonrasında Dropshipping sayfasına veya bu sitede bulunmakta olan bayilik sayfasına girilmesi gerekmektedir.
  • B2B markaların bu sayfada bunmakta olan başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.
  • Başvuru formunda genellikle vergi numarası, şirket adı, B2B e-ticaret sitesi bilgileri, iletişim bilgileri, yetkililere ait bilgiler ve ad soyadı gibi bilgiler istenilmektedir.

Bu bilgilerin hepsini doğru bir şekilde doldurduktan sonra XML bayiliği vermekte olan firmalar başvurulara ulaşmakta ve formu doldurmuş olanlarla iletişime geçerek XML süreçleri ile ilgili bilgiler vermektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Marka Elçisi Ne Demektir ve Marka Elçisinin Görevleri Nelerdir?

B2B Alanında XML Bayiliğinin Avantajları

XML bayiliği başvurusunda bulunmak isteyen B2B firmalar genellikle bu başvurularını XML bayiliğinin sağlamakta olduğu avantajlardan dolayı yapmayı istemektedir. Stoksuz B2B e-ticaret satış yöntemi firmaların maddi anlamda pek çok konuda avantajlı olabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. XML bayiliğinin sağlamakta olduğu avantajlardan bazıları şunlardır;

  • XML bayilik sistemini tercih ederek çalışmakta olan B2B e-ticaret firmaları stoklar ile ilgili herhangi bir masraf yapmadan internet üzerinden hizmet e ürün satışları yapabilmektedir.
  • Stoksuz B2B e-ticaret yöntemini tercih eden firmalar lojistik ve depolama gibi süreçleri ile ilgili yapacak oldukları harcamaları indirerek ar elde edebilmektedir.
  • XML bayiliği vermekte olan firma sayıları olukça fazla olduğundan B2B e-ticaret firmaları sitelerinde yer almakta olan ürün sayılarını hızla artırabilmektedir.
  • XML bayilik başvuru süreci oldukça kolay bir süreçtir. Bu durumda B2B e-ticaret işletmelerinin kolay bir şekilde B2B e-ticarete atılabilmelerini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

XML bayiliği vermekte olan markaların pek çoğu lojistik süreçlerini kendileri yönetmeyi tercih edebilmektedir. Bu da XML bayiliği alarak çalışmakta olan B2B markaların kendi B2B e-ticaret süreçlerini yönetebilmelerini kolaylaştırmaktadır.