B2B E-ticarette Sosyal Medya Raporlama Nedir ve Nasıl Yapılır
B2B E-ticarette Sosyal Medya Raporlama Nedir ve Nasıl Yapılır?
8 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Satış Taktikleri
B2B E-ticarette Satış Taktikleri
10 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Online İçerik Süreçleri

B2B E-ticarette Online İçerik Süreçleri

İnternetten satış yapan B2B firmalar için en önemli unsurlardan biri online içerik üretim süreçleri olarak bilinmektedir. Birçok firma değişik sosyal medya platformlarında yer alan potansiyel müşterilerinin ilgisini çekmek ve bu işletmelere markalarını tanıtabilmek amacıyla içerik üretimine önem vermektedir.

Online içerik üretim süreçleri, her platforma göre değişiklikler gösterdiğinden B2B firmalar platformların dinamiklerini yakından takip ederek bu platforma yönelik içerikler oluşturabilmeye özen göstermelidirler. Aksi durumda içerik üretimi ile firmaların hedefledikleri büyümeye ulaşabilmeleri zaman alabilecektir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

İçerik Üretimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli? 

İçerik üretimi herkes tarafından kolay olarak nitelendirilse de belirli kurallara dikkat edilmediğinde kolay nitelendirilen bu süreç B2B firmalara birçok olumsuzluk yaşatabilmektedir. Bu nedenle B2B firma içerik üretimlerinde;

 • Analiz,
 • Yaratıcılık,
 • Özgünlük,
 • Platform,
 • Etkililik,

Gibi unsurlar içerik üreten bir B2B firmanın dikkat etmesi gereken unsurlardır.

Analiz  

Online içerik üretim süreçlerinin ilk aşamalarından biri olan ve içerik üretiminde dikkat edilmesi gereken analiz süreci, bir B2B firmanın içerik üretiminde nasıl bir yol izleyebileceğini gösteren çalışmalardır. Analiz çalışmaları genellikle anahtar kelime analizi, hedef kitle analizi ve rakip analizi gibi birçok çalışmayı içermektedir.

Yaratıcılık

İçerik üretimi sırasında B2B firmaların dikkat etmeleri gereken bir başka unsur da yaratıcılıktır. Yaratıcı olabilmek için;

 • İçerik başlıklarını,
 • İçeriği,
 • İçerik görselini,
 • İçerikte kullanılmak istenen videoları,

Günümüzün eğilimlerine uygun bir şekilde belirlenmelidir.

Özgünlük

İçerik üretiminde dikkat edilmesi gereken başka bir unsur da özgünlüktür. Özgünlük firmayı diğer firmalardan ayırabilecek en önemli unsurlardan biridir.

Genelde aynı sektörde faaliyet yürüten B2B firmalar aynı yönlerini öne çıkarıp potansiyel müşterilere ulaşmaktadırlar. Firmaların bunu yapabilmesi analiz aşamasını doğru tamamladıklarını göstermektedir.

Platform 

İçerik denilen kavram her platformu kapsadığından özellikle içerik üretimlerinde platformların dinamiğine ayak uydurabilmek oldukça önemlidir. Genellikle içerik türleri;

 • Görseller,
 • Videolar,
 • Sosyal medya içerikleri,
 • Blog içerikleri,

Olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Etkililik 

Online içerik üretimi yapmayı isteyen B2B firmaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan birisi de etkililiktir. Günümüzde B2B firmalar içerik oluştururken etkili olabilmek için değil, sadece içerik üretmek için içerik üretmektedirler. Bu da firmaların içeriklerinin etkili olamamasına sebep olmaktadır.

Online İçerik Üretim Süreçleri 

Dijital içerik üretimi yapmayı isteyen B2B firmalar bu içerikleri oluştururken bazı aşamaları tamamlayarak sonrasında içerik üretmelidir. İçerik üretirken ilk olarak göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan biri platformdur. İçerik üretimi süreçlerinde platforma göre göz önünde bulundurulması geren unsurlar;

Analiz Süreci 

Analiz süreci, online içerik üretim süreçlerinin ilk süreci olarak tanımlanabilecek ve içerik üretimi yapmak isteyen B2B firmaların nasıl bir yol izleyeceklerini belirlemelerinde etkilidir. Analiz süreci ile firmalar doğru içerikler üretebilmektedirler. Analiz süreci oluşturulacak içeriklere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Rakip Analizi yapmak, firmanın içerik üretim sürecine başlamadan rakip firmaların güçlü ya da zayıf yönlerini görmesini sağlamaktadır. Rakip analizinde;

 • Özellikle sosyal medya içerikleri için bir rakip analizi yapılıyorsa rakip firmaların ne tür içerikler ürettiği, takipçi sayıları, beğeni sayıları, paylaşım aralıkları, paylaşım zamanları, içerik dilleri gibi unsurların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • Blog içerikleri için yapılmak istenen rakip analizinde de rakiplerin kullandıkları anahtar kelimeler, anahtar kelimelerden gelmekte olan trafikler, anahtar kelimelerin arama hacimleri, seo zorlukları gibi unsurların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bunlar göz önünde bulundurarak rakip analizi yapılması firmanın daha hızlı yol almasını sağlayabilmektedir.

İçerik Üretimi 

Online İçerik Üretim Süreçleri arasında yer alan ikinci süreç de içerik üretim süreci olarak bilinmektedir. rakip analizinin ve çerik üretim süreçlerinin platforma yönelik yapılması gerekmekte ve bu nedenle içerik üretimi yapılırken her platform için değil de tekli olarak çalışılması gerekmektedir.

Blog içerikleri üretmek isteyen B2B firmaların içerik üretimlerinde ilk göz önünde bulundurmaları gereken unsur anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler internette arama yapacak kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları sorgu kelimeleridir.