B2B E-ticarette Online İçerik Süreçleri
B2B E-ticarette Online İçerik Süreçleri
9 Mayıs 2023
Sponsorlukların B2B Markalara Etkileri Nelerdir
Sponsorlukların B2B Markalara Etkileri Nelerdir?
11 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Satış Taktikleri

B2B E-ticarette Satış Taktikleri

B2B işletmelerini dijital dünyaya taşımayı gerçekleştirmiş veya işletmenin temelleri internet üzerinde atılmış ise ve hala satışlar alçak seyrediyorsa B2B e-ticaret satış taktikleri sıralamasını uygulamakta fayda olabilir.

Google’a reklam için ücret ödenmesi durumunda, arama motorunda yapılmakta olan aramalarda B2B e-ticaret sitelerinin ürünleri kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bu sayede kullanıcılar marka adı vermeden B2B işletmelere ait ürünleri görebilmektedir.

Google reklamları bu aşamada B2B işletmelere bir seçenek daha sunmaktadır. Bu seçenek de dinamik pazarlama olarak bilinmekte olan, satıcıların daha önce ziyaret ettikleri ürünü başka web sitelerinde gezinirlerken sanki rast gelmiş gibi karşılarına çıkarmasıdır.

Bu, oldukça basit bir pazarlama taktiğiymiş gibi gözüküyor olsa da akıllıca düşünülmüş reklam çeşitlerinden biridir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki müşterilerin oldukça büyük bir kısmı almak istedikleri ürünleri sayfayı ikinci kez ziyaret edişlerinde yapmaktadırlar. Bu nedenle Google Ads reklamlarından yararlanmak B2B e-ticaret satış taktikleri arasında kesinlikle yapılması gerekli olan stratejilerden biridir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

SEO Uyumuna Dikkat Etmek 

B2B e-ticarette SEO uyumuna dikkat edilmesi demek, web sitenin arama motorlarında üst sıralarda bulunması anlamına gelmektedir.  Arama motorlarında kullanıcıların ikinci sayfaya dahi geçmedikleri düşünülecek olursa binlerce arama içerisinde ilk sıralarda yer alabilmeleri için bu uyuma dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için de belirli kurallar bulunmaktadır.

SEO kuralları incelenerek ona göre içerik oluşturulmalı ve bu nokta da en çok dikkat edilmesi gereken unsur ise anahtar kelime seçimidir. Doğru anahtar kelime seçimi, SEO uyumu içerisinde en önemli unsurlardan biridir. Anahtar kelime seçimi doğru yapıldıktan sonra yazının uzunluğu doğrultusunda ne çok ne az olacak şekilde yazı içerisinde kullanılması gerekmektedir.

Sosyal Medya Kullanmak 

B2B e-ticaret satış taktikleri arasında en fazla uğraşılması gerektiren adım sosyal medya kullanımıdır. Ancak büyük bir kitleye ulaşıldıktan sonra sosyal medya sayesinde güzel kazançlar elde edilebilmesi mümkündür. Eğer hedef kitle Türk kullanıcılardan oluşuyorsa Facebook bir numaralı adres olarak tercih edilmelidir. Çünkü Türk kullanıcılar Facebook kullanmayı daha fazla tercih etmektedir. Ayrıca son dönemlerde en çok kullanılmakta olan sosyal medya alanlarından bir de Instagramdır.Instagram üzerinde potansiyel bir kitle var ise bu sosyal medya kanalı B2B işletmelere Facebook’tan daha faydalı olabilmektedir.

Pazar Yerleriyle İşe Başlamak 

Henüz daha işin başında bulunuluyorsa işletmeler kendi B2B e-ticaret sitelerinin dışında, pazar yerlerinde satış yapmayı da tercih edebilmektedir. Pazaryerlerinin hitap etmekte olduğu geniş kitleler ve sağlamış olduğu avantajlar düşünülerek pazarlama stratejileri bu yönde kurulabilir. Pazaryerlerinde olmak hem marka bilinirliği artırabilmeye hem de satışlara pozitif etki yaratmaya yardımcı olabilmektedir. Pazaryerleri entegrasyonları ile B2B e-ticaret siteleri üzerinden tek panelde; ürün yönetimi, sipariş ve stok yönetimi de yapılabileceği unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Kampanyalar Yapmak 

Büyük şirketler dahi, bu B2B e-ticaret satış taktikleri arasında yer almakta olan kampanyalar kısmını kullanmayı tercih etmektedirler. Kampanyalar sayesinde B2B müşteriler daha fazla alışveriş yapacağından karınız azalmış gibi görünüyor olsa da kısa vadede daha fazla ürün satışı gerçekleştirildiği için daha çok kar elde edebilmek mümkün olabilecekti. Bu nedenle B2B web sitelerinde kampanyalar düzenlemekten çekinmemek gerekmektedir. Bu kampanyalar arasında B2B şirketlerin ara sıra yaptıkları bedava kargo ve 20 liralık indirim çeki fırsatı da en fazla tercih edilmekte olan kampanyalar arasında yer almaktadır.

B2B E-Ticaret Satış Yöntemlerinin Son Adımı: Kullanıcı Deneyimleri 

B2B e-ticarette kullanıcı deneyimleri siteye geri dönüşler açısından oldukça önemli etkenlerden biri olarak bilinmektedir. Kullanıcı deneyimini etkileyecek pek çok etken yer almaktadır. Örnek verilmesi gerekirse,  B2B sitenin kullanışlı bir yapıya sahip olması tekrar ziyaret edilebilmesi açısından oldukça önemli bir unsurdur. Ayrıca yönlendirici butonlar satış işlemlerini hızlandırarak, kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle kullanıcılar bu butonları sevdiğinden site içerisinde bu butonlara yer verilmelidir. İçeriğin doluluğu da kullanıcı deneyimlerini etkileyeceğinden kullanıcıları boş ve gereksiz şeylerle boğmamak gerekmektedir.