B2B-E-Ticaret-Paketleri-ve-E-Ticaret-Sitesi-Özellikleri-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler
B2B E-Ticaret Paketleri ve E-Ticaret Sitesi Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
3 Ocak 2023
B2B Alanında Prestij Fiyatlandırma Nedir?
B2B Alanında Prestij Fiyatlandırma Nedir?
5 Ocak 2023

B2B E-Ticarette Etkili Stratejiler ve Öneriler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-Ticarette Etkili Stratejiler ve Öneriler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B e- ticaret yaparken satışları artırmanın en etkili yöntemi etkili B2B e-ticaret pazarlama stratejileri uygulayabilmektir. Bir B2B e-ticaret satış sitesi bulunuyorsa çok fazla kabul gören B2B e-ticaret stratejileri uygulanmazsa başarısız olma ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Bazı B2B e-ticaret pazarlama stratejileri kullanarak B2B e-ticaret satışları artırma ve müşteri kitlelerini büyütme ihtimali oldukça yüksektir. Bu stratejiler;

Upsellig Yönetimi Kullanılması

Upselling yöntemi, bir ürünü alıcılara satmaya çalışırken alakalı başka bir ürün ya da o ürünü tamamlayarak da satmayı amaçlayan yönteme benzese de farklı bir yöntemdir. Upselling yöntemin de B2B e-ticaret sitelerinde satılmak istenen bir ürünün daha yüksek modeli ya da daha yüksek fiyatlı ve daha kaliteli olanı sunulabilinmektedir. Bu tarz ürünleri ürün detay sayfasında tavsiye edilen ürünler, benzer ürünler gibi bölümler olarak göstermek mümkündür.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

Instagram Kullanılması

B2B e-ticaret pazarlama stratejileri arasında ınstagram kullanmak oldukça yaygın bir hale gelmiş bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ınstagramdan ürün pazarlamak diğer sosyal medya ağlarına göre çok daha fazla dönüşüm sağlayabilmektedir. Doğru zamanlarda yapılacak doğru paylaşımlar ile kaliteli ve doğru takipçi hedefli görseller, doğru kullanılacak hashtag kullanımları tarzı yöntemlerle ınstagram hesabı B2B e-ticaret siteleri için satışları artırabilecek önemli bir strateji olabilmektedir.

Üyeler İle İletişim Kurulabilinmesi

B2B sitelerinden alış veriş yapan ya da B2B sitelerinin e-bültenine kayıtlı ziyaretçilerle e-mail yoluyla iletişim kurmaya özen gösterilmelidir. B2B e-ticaret stratejilerinde e-mail gönderimleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu yöntemle B2B sitelerinin ziyaretçi sayıları artırabilir ve satışların artması da sağlanabilir. E-mail gönderimleri sayesinde müşterilere ulaşılabilmekte ve onları yeni ürünlerden, kampanyalardan ve B2B sitelerinden haberdar edebilmeyi sağlamaktadır.

Ürün Yorumlarına Gereken Önemin Verilmesi

B2B e- ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşteri işletmeler fazla yorum yapılan ürünlere daha çok önem vermektedir. Ürün satın almadan önce alıcılar önce yorumları dikkate almaktadır. Ürünler hakkında yapılan yorumların olumlu olması o ürün ya da B2B e-ticaret sitesini tercih etme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple B2B e-ticaret sitelerindeki yorumların olumlu yönde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan işletmeler ürün ya da B2B e-ticaret sitesi tercih ederlerken arama motorlarında yorumları da aramaktadır.

Satış Ortaklığı Yapılması

B2B e- ticaret stratejilerinde son zamanların en önde gelen konularından bir tanesi de satış ortaklıklarıdır. Bu konu reklam çalışmaları sırasında bütçeyi daha doğru yönetmeye yardımcı olmaktadır. Satış ortaklığı blog ve web site sahiplerinden B2B işletmelerine ait B2B e-ticaret sitelerindeki ürünleri,  B2B web sitelerinde tanıtıp yönlendirmeleri konusunda destek vermeleri istenebilmektedir. Bu yönlendirme sonucunda oluşan satışlardan web sitesi sahiplerine belli bir miktarda kar payı verilmesi gerekmektedir. Bunun diğer adı gelir ortaklığıdır. Ancak B2B sitelerine yönlenen ziyaretçiler satın alma gerçekleştirmezse bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Bu yöntem genel olarak tıklama tabanlı ödemenin yapıldığı reklam modellerine göre daha iyi bir strateji yöntemi olarak görülmektedir. Ayrıca bu yöntemle bütçeyi daha iyi yönetebilme imkânına sahip olunabilmektedir.  Kısacası satış oldukça gelir ortağına ödeme yapılması gerekmektedir. B2B e-ticarette satış ortaklığı yöntemi adil ve başarılı bir dijital pazarlama yöntemi olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?

Kişiselleştirilen Stratejileri Faaliyete Geçirebilmek

B2B alıcılar, yüzü belli olmayan B2B e-ticaret firmalarına para harcamak istememektedir. Bu nedenle kişiselleştirme B2B e-ticarette en iyi strateji yöntemlerinden biri olmuş durumdadır. B2B e-ticaret firmalarında marka olma fikri varsa bir veya birden fazla kişiyi marka yüzü haline getirerek bu fikir gerçeğe dönüştürebilmektedir. Alıcılara sunulacak çok küçük bir kişiselleştirilmiş unsur bile kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak B2B firmalarına daha çok ilgi duymalarına yardımcı olabilmektedir.

B2B e-ticaret pazarlama stratejileri kullanarak B2B e-ticaret satışları artırma ve müşteri kitlelerini büyütme ihtimali oldukça yüksektir.