B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?
31 Aralık 2022
B2B-E-Ticaret-Paketleri-ve-E-Ticaret-Sitesi-Özellikleri-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler
B2B E-Ticaret Paketleri ve E-Ticaret Sitesi Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
3 Ocak 2023

B2B E-ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

B2B E- ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir

Doların son zamanlarda hızlı bir şekilde artış göstermeye başlamasıyla pek çok kişi dolar kazanabilmek için farklı yöntemler denemeye başlamıştır.

Dolar kazanmak isteyen kişilerin en fazla başvurdukları yöntem internetten satış yapmaktır. İnternetten satış yapmak isteyen kişiler belirli pazaryerlerinde ve sitelerde mağaza açarak dolar üzerinden ürün veya hizmetlerini satarak döviz geliri elde etmektedir.

B2B Alanında İnternetten Satış Yaparak Nasıl Dolar Kazanılır?

Dolar kazanmak isteyen kişilerin çoğu internetten satış yapmanın daha kolay bir yöntem olduğunu düşündüklerinden bu yöntemi tercih etmektedir. Kişilerin kendi markalarını yaratarak internet üzerinden satış yapmaları binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Kişiler dolar kazanabilmek için genellikle mikro ihracat veya ihracat yöntemini tercih etmektedir.

B2B markalar mikro ihracat yönteminde KDV’siz olarak fatura kesebildiklerinden ve e-ihracat teşviklerinden faydalanabildiklerinden bu yöntemi daha fazla tercih etmektedirler. Yani internetten satış yaparak dolar kazanmayı isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında mikro ihracat yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Marka Tescili Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

B2B Alanında Amazon’dan Satış Yaparak Dolar Kazanma

Amazon Jeff Bezos tarafından 1994 senesinde kurulmuş olan, satıcılar ve alıcıları bir araya getirebilen pazaryerlerinden biri olarak bilinmektedir. Amazon, dünyanın en büyük pazaryeri sitesi olarak bilinmektedir ve bu nedenle de dolar kazanmak isteyen B2B işletmelerin en çok tercih ettiği platformlar arasında yer almaktadır.

 • Marka güvenirliği,
 • Komisyon ücretlerinin düşük olması,
 • Amazon Amerika’ya ürün gönderimi ile satış yapılıyor olması,
 • Müşteri kitlesinin büyük olması,
 • Müşteri memnuniyeti sağlıyor olması,
 • Dünyanın en fazla kullanılan pazaryeri platformu olarak bilinmesi

Gibi unsurlar pek çok B2B işletmenin Amazon’da mağaza açmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra Amazon’da mağaza açmak isteyen satıcılar hızlı bir şekilde satış yapabilmelerine olanak sağlayan hazır bir müşteri kitlesine ulaşacaklarından bu platformu daha fazla tercih etmektedir.

Amazon’da mağaza açarak satış yapmak isteyen kişiler mağaza kurma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra satmaya karar verdikleri hizmet veya ürünlerini bir satış fiyatı belirleyerek siteye yüklemeleri ile birlikte gelir elde etmeye başlamaktadır. Ancak Amazon’dan satış yaparak dolar kazanmak isteyen kişilerin  B2B mağazalarını açarlarken Amazon Avrupa veya Amazon Amerika mağazaları açmaları gerekmektedir.

B2B Alanında Ebay’den Satış Yaparak Dolar Kazanmak

Ebay, Pierre Omidyaradlı kişi tarafından 1995 senesinde açılmış olan bir pazaryeri platformu olup, açık artırma sistemiyle çalışmaktadır. Dolar kazanmak isteyen B2B markalar Kaliforniya’da kurulmuş olan bu platform üzerinden satışlarını gerçekleştirerek gelir elde edebilmektedir.

Ebay sitesinde satış yapabilmek için;

 • İlk önce bir kullanıcı hesabı oluşturulması gerekmektedir.
 • Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra iş hesabına geçiş yapılması gerekmektedir.
 • İş hesabı açarken B2B markasına ait olan telefon numarası, ödeme yöntemleri ve e-posta adresi eksiksiz ve doğru şekilde yazılmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • B2B firmaya ait bilgileri doğru şekilde doldurmuş olmak gerekmektedir.

Bu adımları takip ederek işlemler tamamlandığında Ebay mağazası açılmış olmaktadır. Ebay’da satış yapmak isteniyorsa satmak istenen ürünleri listeleyebilmek için iş hesabı açmış olmak gerekmektedir. İş hesaplarında listeleme ücreti olarak anchor, Premium, basic planları kapsamında satışların gerçekleştirilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında En İyi E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?

B2B Alanında Aliexpress’te Satış Yaparak Dolar Kazanma

Aliexpress 2099 yılında kurulmuş pazaryeri platformlarından yurtdışı satış siteleri arasında yer almaktadır. Yurtdışına satışlar yapan platformlar arasında yer alan Aliexpress, Alibaba Grubun çevrimiçi satış sitesidir.

 • 220 bölgeye satış yapabilme olanağı,
 • 18 değişik dil desteği,
 • 150 milyondan fazla kullanıcı,
 • 38 adet değişik ödeme sistemleri
 • 51 ülkede satış yapabilme olanağı

Aliexpress’te satış yapma avantajlarından bazılarıdır. Bu avantajlardan faydalanmak ve dolar kazanmak istendiğinde Aliexpress’te bir mağaza hesabı açılması gerekmektedir.

 • Vergi levhası olması,
 • İmza sirküleri veya imza beyannamesi bulunması,
 • Ticaret odası kaydının olması,
 • Ticaret sicil gazetesi,

Aliexpress’te mağaza açabilmek için gerekli olan evraklardır. Bu evrakları tamamlayarak Aliexpress’te bir mağaza açarak ürünler 51 değişik ülkede yaşamakta olan tüketicilere tanıtılabilmektedir.