B2B Alanında Shopee’de Satış Nasıl Yapılmaktadır
B2B Alanında Shopee’de Satış Nasıl Yapılmaktadır?
1 Mart 2023
B2B Alanında Shopier Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Shopier Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
3 Mart 2023

B2B E-Ticaret Onbuy’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-Ticaret Onbuy’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet üzerinden satış yapmak için tercih edilebilecek alanlardan biri olarak bilinen Onbuy, aynı Ebay, Aliexpress, ETSY ve Amazona benzeyen mantık ile hareket eden bir alandır. Bu alanda da satış yapmak isteyen B2B işletmeler yaptıkları satışlar için komisyon vererek ve mağaza açma ücreti ödeyerek oldukça geniş kitlelere ulaşabilme imkânına sahip olmaktadır.

Aynen diğer pazaryeri alanlarında olduğu gibi Onbuy’da ürün satmayı amaçlayan B2B markaların dikkat etmeleri gereken önemli unsurlar ve uymaları gereken bazı prosedürler yer almaktadır. Bu unsurlara dikkat etmeyen ve prosedürleri yerine getirmeyen B2B işletmelerin karlılık durumları olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

Onbuy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Onbuy, 2014 senesinde kurulmuş olan, piyasaya geç sürülmüş bir pazaryeri alanıdır. Onbuy’un merkezi İngiltere’de yer almakta olup, bu alan İngiltere’nin en bilinen ve kullanılan pazaryerleri arasında bulunmaktadır.

Onbuy’un 15’in üzerinde şirket ile ortaklığı bulunmakta olup, bu alanda mağaza açmayı istemekte olan B2B işletmeler mağaza açma ücretlerini ödedikten sonra bir sanal mağazaya sahip olarak İngiltere’de satışlarını gerçekleştirebilmektedir. Mağaza açma ücretlerinin dışında Onbuy’da satışlarını gerçekleştirecek olan B2B markalar yapmış oldukları her satıştan dolayı alana komisyon ödemesi yapmaktadır. Onbuy,  genel olarak sağlamış olduğu bazı avantajlar nedeni ile tercih edilebilmektedir.

B2B E-ticarette Onbuy’da Satış Yapmanın Avantajları

Onbuy’da satış gerçekleştirmek isteyen B2B markalar, İngiltere pazarına girerek İngilizlere ürün satmayı amaçlıyor olsa da pek çok B2B işletme Onbuy’da satış yapmanın avantajlarından yararlanabilmek için bu alanda satış yapmak istemektedir. Onbuy’da satış yapmanın avantajlarından bazıları;

 • 2014 senesinde kurulmuş olmasından dolayı köklü bir alandır.
 • Onbuy, henüz kullanıma açılmadan İngiltere’nin en yaygın alanlarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Bu durum ülke içinde Onbuy’un marka bilinirliği yaratmış olduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir.
 • Onbuy’da satış yapmakta olan B2B işletmeler İngiltere’de faaliyetlerini yürütecekleri için gelirlerini döviz olarak elde etmektedir.
 • Operasyonel süreçlerde Onbuy, profesyonel bir marka olmasından dolayı bu alanda satışlarını yapmakta olan B2B markalar lojistik süreçlerini kolayca yönetebilmektedir.
 • Onbuy, her gün milyonlarca dolarlık alış veriş yapılan ve hazır müşteri kitlesine sahip bir alandır.
 • Satışlarını Onbuy’da gerçekleştirmeyi isteyen B2B işletmeler pek çok kategoride satış yapabilmektedir. Bu durum, B2B işletmeleri tek düzelikten kurtarmaya yardımcı olmaktadır.
 • Onbuy’da ürün ve hizmet satışlarını gerçekleştiren B2B işletmeler kolaylıkla geniş bir hedef kitleye ulaşabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Onbuy marketplaceda satış yapmanın B2B markalara sağladığı bazı avantajlardır. Onbuy’un pek çok avantajının yer aldığı biliniyor olsa da bu avantajlardan yararlanabilmek için B2B işletmelerin Onbuy’da mağaza açmaları gerekmektedir.

B2B E-Ticarette Onbuy’da Satış Yapmanın Dezavantajları

Onbuy’da satış yapmanın avantajlarının olmasının yanı sıra dezavantajlarının olduğu durumlarda yer almaktadır. Bu dezavantajlı durumlardan bazıları;

 • Onbuy, faaliyetlerini İngiltere’de göstermekte olan bir alan olduğu için bu alanda satışlarını gerçekleştirmek isteyen kişilerin operasyonel süreçleri yönetebilecek kadar İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
 • Onbuy, çok fazla kullanılmakta olan bir pazaryeri alanı olduğundan burada satış yapan pek çok satıcı yer almaktadır. Bu da Onbuy’da satış yapmakta olan B2B markaların rekabet içerisinde olduklarını göstermektedir.
 • Onbuy’da satış yapmakta olan B2B işletmeler komisyon bedeli ve mağaza açma ücreti ödemektedir. Bu da B2B markaların kar oranlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Ürün satışlarını Onbuy’da yapan B2B markalar hedef kitlelerini oldukça iyi tanımaları gerekmektedir. Yoksa stratejik plan oluşturulabilmesi güçleşmektedir.
 • Onbuy’da satış gerçekleştiren B2B işletmeler gelirlerini döviz cinsinden elde ediyor olsa da ödeme alırken kesintilerle karşılaşabilmektedir.

Onbuy marketplaceda satış yapılmasının bazı dezavantajlarıdır. Ancak bu durumlardan daha çok avantajlara odaklanarak bu alanda mağaza açmak B2B markaların kolay gelişebilmelerini sağlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

Onbuy’da satış yapılabilecek kategoriler;

 • Bahçe ve ev ürünleri,
 • Spor ve dış mekân ürünleri
 • Oyuncaklar,
 • Elektronik ürünler,