B2B Alanında Pazarlama İnovasyon Tanımı ile Özellikleri
B2B Alanında Pazarlama İnovasyon Tanımı ile Özellikleri
28 Şubat 2023
B2B E-Ticaret Onbuy’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
B2B E-Ticaret Onbuy’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
2 Mart 2023

B2B Alanında Shopee’de Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B Alanında Shopee’de Satış Nasıl Yapılmaktadır

B2B alanında e-ihracat ve e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden hizmet ve ürün satışı yapan B2B işletmelerin satışlarını gerçekleştirebileceği pek çok platform bulunmaktadır. B2B İşletmeler e-ticaret sitelerinin yanında e-ihracat ve e-ticaret pazaryeri alanlarından da satış yapabilmektedir. Aliexpress, eBay, Amazon, Shopee, Wish gibi alanlar yurtdışına hizmet ve ürün satışı yapmak istemekte olan B2B işletmelerin en fazla tercih ettikleri alanlar olarak bilinmektedir.

Shopee, günümüzde hizmet ve ürünlerini yurtdışına satmak isteyen B2B işletmelerin en fazla tercih ettikleri alanlar arasında yer almaktadır. Shopee, hem oldukça büyük bir müşteri kitlesine hitap ettiği için hem de Asya ülkelerinde ön plana çıkan bir pazaryeri alanı olduğundan pek çok B2B marka tarafından tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

Shopee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Shopee, Singapur’da 2015 senesinde kurulmuş olan bir e-ticaret platformu olup, C2C iş modeliyle çalışan bir alanken almış olduğu kararla kısa zamanda B2C yani işletmeden tüketiciye yapısı ile çalışan e-ticaret pazaryeri alanı haline gelmiştir.

Forrest Li tarafından kurulmuş olup, 20 binden fazla çalışana sahip Shopee, günümüzde hizmetlerini 14 ülkede vermeye devam eden bir e-ticaret alanıdır. Çalışma süreçlerine daha çok Güneydoğu Asya’da yoğunluk vermekte olan Shopee, oldukça hızlı şekilde Avrupa’ya ve Amerika’ya yayılmış ve e-ticaret alanında en iyi pazaryeri alanları arasında kendine yer edinebilmeyi başarmıştır.

Shopee’nin hızla gelişerek büyümeye devam etmesi B2B e-ticaret yaparak ürünlerini internet üzerinden satmak isteyen B2B markaların dikkatini çekmiş durumdadır. Bu nedenle artık yurtdışına satış yaparak avantajlar elde etmek isteyen B2B markalar da Shopee’de satışlarını yapmayı uygun görmektedir.

B2B Alanında Shopee’de Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Shopee’de satış yapmayı tercih etmek B2B işletmelere pek çok avantajlar sağlamaktadır. Shopee’de satış yapmanın bazı avantajları;

 • Ürünlerini Shopee’de satmayı tercih eden B2B markalar hizmetlerini ve ürünlerini oldukça kolay bir şekilde Asya’da ve Güneydoğu Asya’da yer alan diğer işletmelere ulaştırabilmektedir.
 • Shopee’nin özellikleri arasında yer alan Avrupa’ya ve Amerika’ya satış sayesinde B2B işletmeler farklı ülkelere satışlarını gerçekleştirebilme imkânı yakalayabilmektedir.
 • Güneydoğu Asya’da oldukça bilinen bir pazaryeri alanı olmasından dolayı Shopee sayesinde B2B markalar basit bir şekilde hizmet ve ürünlerinin satışını yapabilmektedir.
 • Shopee’nin kendisine ait olan bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Shopee’de satış yapmayı tercih eden B2B markalarda bu kitleye hızla ulaşma imkânı yakalamaktadır.
 • Shopee’de her gün neredeyse binlerce ürün satışı yapılmaktadır.
 • Shopee oldukça bilinen e-ticaret alanı olduğu için B2B işletmeler hiçbir reklam harcamasına gerek olmadan hedef kitlelerine ulaşabilmektedir.
 • Çalışma süreçlerinin yönetilebilmesi oldukça kolay olmaktadır.

Bu avantajlardan yararlanmak isteyen B2B işletmelerin kendilerine ait olan bir Shopee mağazası açarak ürünlerini buraya yüklemeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B Alanında Shopee’de Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Shopee’de satış yapmak ne kadar B2B işletmelere belli avantajlar sağlıyor olsa da bazı durumlarda dezavantajları da yer almaktadır. Shopee’de satış yapmanın dezavantajlarından bazıları;

 • Shopee oldukça bilinen bir alan olduğundan ve aynı zamanda hazır bir müşteri kitlesi bulunduğundan pek çok B2B marka Shopee’den satış yapmak istemektedir.
 • Shopee’den satış yapmakta olan B2B marka sayılarının sürekli artış gösteriyor olması işletmelerin rekabet ortamında bulunmasına sebep olmaktadır.
 • Shopee’den satış yapmakta olan B2B markaların hizmetlerini ve ürünlerini ön plana çıkarabilmeleri oldukça zor olmaktadır.
 • Shopee’den satış yapan B2B markalar, yurtdışı kargo ücretleri dolar ve euro ile ödendiğinden yüksek harcamaların yapmaktadır.
 • Shopee’de marka bilinirliğinin yaratılabilmesi oldukça zor olmaktadır. Çünkü bu alanda satış yapmakta olan binlerce marka yer almaktadır.
 • Shopee’de satış yapmakta olan B2B işletmeler belirlenmiş komisyon oranlarıyla Shopee’ye ödeme yapmaktadır.

Shopee’de satış gerçekleştirmenin B2B işletmelere sağladığı başlıca dezavantajlardan bazılarıdır. Shopee’de satış yapmanın her ne kadar bu tür dezavantajları bulunuyor olsa da aslında Shoppe’de ürün satmak oldukça kolay ve avantajlıdır.