B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi
27 Eylül 2022
Damga Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Unsurlar
29 Eylül 2022

B2B E-ihracat Yöntemiyle Fransa’ya Nasıl Ürün Satılabilir?

B2B E-ihracat Yöntemiyle Fransa’ya Nasıl Ürün Satılabilir?

Yurtdışına B2B e-ihracat yöntemini tercih ederek ürün satmak isteyen kişiler genel olarak hedef kitlelerinin bulunduğu pazarlarda hizmet ve ürün satışı yapmak istemektedir. Markalar hedef kitlelerinin bulunmasının yanında;

 • Pazar payı,
 • Rakipler,
 • E-ihracat istatistikleri,

Konularını da göz önünde bulundurarak satış yapmayı tercih etmektedir. Bu konuların dışında B2B e- ihracat işletmeleri kargo maliyetleri ve ürün maliyetlerini de göz önünde bulundurarak satış yapmaya karar vermektedir. Maliyetleri en aza indirerek satış yapmak isteyen işletmeler genellikle satış yapmak için Avrupa ülkelerini tercih etmektedir. Bunun nedeni de satışlarını Avrupa’ya yaptıklarında daha düşük kargo ücretleri ile ürünlerini yurtdışına gönderebilmeleridir.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’ya da satış yapmak isteyen B2B e-ihracat firmaları bulunmaktadır. Ülkemizden Fransa’ya e-ihracat yöntemiyle ürün satabilmek için yapılması gereken unsurlar yer almaktadır.

Şirket Kuruluşu Yapılması

B2B E-ihracat yaparak Fransa’ya ürün satmak isteyen markalar öncelikle bir şirket kuruluşu yapmalıdır. Ancak bir şirket kuruluşu yapan markalar hizmet veya ürünlerini yasal olarak Fransa’ya gönderebilmektedir.

 • Anonim şirketleri,
 • Limited şirketleri,
 • Şahıs şirketleri,

Ülkemizden Fransa’ya ürün veya hizmet satmak isteyenlerin kurabilecekleri şirket türleri olarak bilinmektedir. Kişilerin şirket kuruluşundan önce, bu şirket türlerini araştırarak kendilerine en uygun olanın hangisi olduğuna karar verdikten sonra, şirket kurma işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Fransa’da Satılan Ürünlerin Neler Olduğunun Araştırılması

B2B e-ihracat alanına adım atarak ülkemizden Fransa’ya ürün göndermek isteyen işletmelerin özellikle önem vermeleri gereken konulardan bir diğeri de Fransa’ya satmak istedikleri ürünlerdir. İşletmelerin satmak istedikleri ürünlerin, Fransa’da bulunan işletmeler tarafından ne kadar ilgi göreceği, yapacakları satışların oranları açısından oldukça önem taşımaktadır. İlgi ne kadar fazla olursa satış oranları da o derece yüksek olacaktır.

 • Hazır giyim tekstil ürünleri,
 • Hazır gıda çeşitleri,
 • Organik ürün çeşitleri,
 • Kişisel bakım ürünleri,
 • Çanta ve ayakkabı,
 • Şarküteri ürünleri,

Fransa’da bulunan işletmelerin ülkemizden en fazla satın aldıkları ürünler arasında yer almaktadır. Fransa’ya satış yapmak isteyen firmalar bu ürünler ile alakalı araştırmalar yaparak kararlarını verebilmektedir. Bu ürünlere yönelmek Fransa pazarlarında yer alan başka markalar ile kolay rekabet edebilmeyi sağlayacağından satışların artmasına da yardımcı olabilecektir.

Markaya Özel Bir B2B E-ihracat Sitesi Kurulması

B2B E-ihracat sitesi, Türkiye’den yurtdışına satış yapmayı düşünen markaların hizmet veya ürünlerini sergileyebilecek oldukları alanlara verilmekte olan addır. E-ihracat siteleri ile Fransa gibi Avrupa ülkelerinde bulunan işletmelere hizmet ve ürün tanıtabilme imkânı bulunmakta ve satış yapılabilmektedir. Bazı markalar B2B e-ihracat pazaryerleri alanlarından satış yaparken, markaların oldukça büyük bir çoğunluğu da kar oranlarını artırabilmek amacıyla B2B e-ihracat sitesi kurmayı tercih etmektedir.

 • E-ihracat sitesi yazdırma,
 • Açık kaynak kodlu olan yazılımlar,
 • Hazır e-ihracat sitesi,

Markalarına özel çevrimiçi mağaza kurmayı istemekte olan işletmelerin en fazla tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. Avantajlı ve dezavantajlı yönlerini dikkate alarak hareket etmeyi tercih eden markalar, ülkemizden Fransa’ya ürün satabilmek için, daha çok hazır B2B e-ihracat sitesi alt yapılanı kullanmayı uygun görmektedir. Çünkü hazır B2B e-ihracat sitesi paketlerini kullanmayı uygun bulan markalar sitelerini oldukça hızlı şekilde kurarak çeşitli masraflardan da kurtulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

B2B E-ihracat Sitesi Tasarlanması

Fransa’ya B2B e-ihracat yapabilmek amacıyla sitelerini kurmuş olan işletmelerin alıcıları için hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarabilecek ve güven sağlayacak B2B e-ihracat sitesi tasarlamaları gerekmektedir. Site tasarımı geçekleştirilirken;

 • Kurumsal kimlik göz önünde bulundurularak uygun bir tasarım yapılmalı ve tema kullanımına özen gösterilmelidir.
 • Site tasarımında Fransızca diline yer verilmesi, müşteri işletmelerin güvenlerini kazanmaya yardımcı olabileceğinden dil kullanımına dikkat dilmelidir.
 • Fransa’ya satış gerçekleştirebilmek için diğer müşteri iletmelere güven oluşturabilecek ödeme sayfası tasarımları yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Müşteri işletmelere alternatif ödeme şekilleri sunulmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.