B2B E-ticaret Yapmak İsteyenlerin İptal ve İade Koşulları Hakkında Bilmesi Gerekenler
24 Eylül 2022
B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi
27 Eylül 2022

B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Günümüz koşullarında B2B çevrimiçi mağazaların başarılarını müşteri ilişkileri yönetimi oluşturmaktadır. Son yıllarda pek çok alanın çevrimiçi ticarete kaymakta olmasından dolayı rakiplerin önüne geçmeyi amaçlayan B2B ticaret firmalarının müşterileri ile olan ilişkilerini yerinde, doğru ve profesyonel bir şekilde yürütebilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde B2B ticaret markaları müşterilerini doğru tanıyabilme fırsatına sahip olabilmektedir.

Her bir müşteri firmaya özel stratejiler geliştirerek ve doğru analizler ile B2B ticaret siteleri sadık ve mutlu müşteriler kazanabilmektedir.

B2B Alanında Müşteri İlişkileri Ne Demektir?

Son yıllarda her kategoriden ve her yaştan tüketici tarafından tercih edilmekte olan sanal mağazaların sayıları gün geçtikçe artış göstermektedir. Birçok değişik hizmet yöntemleriyle müşterilerin karşısına çıkmakta olan B2B ticaret sitelerinden müşteri firmaların beklentileri de artmakta ve şekil değiştirebilmektedir. Tüketiciler çevrimi alışverişlerini gerçekleştirirken yalnızca satılan ürünle değil, ürünün ne şekilde satıldığına, ne şekilde ulaştırıldığında, ne kadar zamanda ulaştığına ve sonrasında gerçekleştirilen hizmetlerle de ilgilenmektedir. Bu sebeple de çevrimiçi alışveriş süreçlerinin her aşaması müşteri ilişkileri ila yakından alakalı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

Müşteri ilişkileri nedir? Sorusunun cevabı; tüketicilerin alacak oldukları ürünü araştırmak istemesi, çevrimiçi mağazaları ziyaret etmesi, istemiş olduğu ürünü sepete eklemesi ve ürünü satın almaya karar vermesindeki tüm aşamalarda yer alan iletişim olarak gösterilebilir. Kısacası satın almanın öncesinde ve sonrasındaki aşamalarda müşterilere sunulacak tüm hizmetler müşteri ilişkileri olarak adlandırılmaktadır.

Müşteri ilişkileri;

  • Sanal mağazaların pek çok kanallardan müşterilerine ulaşabildiği iletişim kanallarının tümünü oluşturmaktadır.
  • B2B ticaret işletmelerinin müşteri deneyimlerini iyileştirmek ve geliştirmek amacıyla müşteriler ile etkileşime geçmesidir.
  • Müşterilerin satışların öncesindeki ve sonrasındaki beklentilerine ve sorunlarına çözüm odaklı olacak şekilde yaklaşımlarda bulunabilmek, ilk satın alma işleminden başlayarak sadık müşteri olma aşamalarını kapsamakta olan, karşılıklı fayda mekanizmasına dayalı bir şekilde oluşturulan yöntemlerdir.

Çevrimiçi mağazaların müşterileriyle doğru ve güçlü ilişkiler kurmaları başarıları açısından oldukça önem taşımaktadır. B2B ticaret, teknolojiden beslenen, sürekli yenilik gösteren ve gelişen bir alan olduğundan müşterilerine ulaşabileceği birçok değişik iletişim kanalı imkânı sunabilmektedir. Bu kanallar çevrimiçi mağazalar ile müşteri firmalar arasında bir köprü görevi üstlenerek firma ile bir bağ kurulmasına yardımcı olmaktadır.

B2B ticaret alanında müşteriler bir problemle karşılaştıkları zaman karşılarında hemen bir muhatap bulmayı arzu etmektedir. Bu nedenle sanal mağazalarda B2B firma iletişim bilgilerinin, siteyi ziyaret etmekte olan müşterilerin rahat bir şekilde ulaşabileceği gibi konumlandırılmasına özen gösterilmelidir. Bu durum müşterilerde bir güven duygusu oluşmasına sebep olmakta ve site müşterilerin gözünde değer kazanmaktadır.

B2B ticaret sitelerinde yer verilecek olan gelişmiş müşteri destek sistemleri, mağazaya olan güveni artırmanın yanı sıra, müşterilerin yeniden alışverişlerinde siteyi tercih etme sebepleri arasında yer almaktadır. Müşterilere 7gün 24saat ulaşılabilinir olunduğunu göstermek müşteriler ile olan ilişkilerin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Canlı destek sistemleri ile anında iletişim kurulmasını sağlayarak, telefon aracılığı ile iletişim kurulmasını isteyen müşteriler için form doldurma yöntemleri sunarak veya e-ticaret sitelerinde sıkça sorulan sorular gibi bir alan ile müşterilere merak ettikleri soruların cevaplarını vererek müşteri ilişkileri güçlendirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Günümüz koşullarında sosyal medya alanları, B2B ticaret ve dijital pazarlama sitelerinin müşteriler ile güçlü ilişkiler oluşturulmasında önemli araçların en başında yer almaktadır. Bu nedenle müşterilere sosyal medya alanlarından ulaşarak çevrimiçi mağazaların tanıtımları yapılabilmekte ve müşteriler ile sürekli bir şekilde etkileşim kurulabilmektedir.

B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Ne Demektir?

B2B alanında müşteri ilişkileri yönetimi, çevrimiçi mağazaların odağına müşterileri alarak satış yöntemleri belirlemeyi sağlamakta olan bir yönetim sistemi olarak bilinmektedir. Müşteri yönetimi, bir tek müşteriye bile milyonları ifade eden müşteri gözü ile bakılarak hizmet verilmesi anlayışıdır. Müşteri firmalar hakkında edinilmiş olan bilgiler sayesinde, her bir müşteriye özel geliştirmeler gerçekleştirilerek daha fazla müşterilere ulaşabilmek ve en iyi hizmeti sunabilmektir. Müşteri ilişki yönetimi, satışların öncelerini ve sonralarını kapsamaktadır.