B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?
26 Eylül 2022
B2B E-ihracat Yöntemiyle Fransa’ya Nasıl Ürün Satılabilir?
28 Eylül 2022

B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

B2B ticaret yöntemi ile hem yurtdışına hem de yurtiçine hizmet ve ürün satışı yapılabilmektedir. Yurtiçine yapılmakta olan satışların teslimatları anlaşmalı kargo şirketleri sayesinde oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilirken, yurtdışına yapılmış olan satışların teslimatlarında birtakım problemler yaşanabilmektedir. Bunun sebebi de yurtdışına kargı-o gönderimlerinin karmaşık bir yapıya sahip olmasındır. Bu nedenle B2B firmalarının yurtdışına yapmış oldukları satışların gönderimlerinde teslimat süreçlerini oldukça iyi bir biçimde yönetebilmeleri için takip etmeleri gerekli olan bazı adımlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Yurtdışına Gönderim Yapmakta Olan Kargo Firmalarının Araştırılması

B2b ticaret yöntemi ile yurtdışına satış yapmayı isteyen firmalar, ürünlerini tüketicilere nasıl teslim edebileceklerini merak ederek bazı araştırmalar yapmaktadır. Bu konu ile alakalı bilgi sahibi olabilmeyi isteyen B2B firmalarının yurtdışına kargo göndermekte olan diğer firmaları araştırmaları gerekmektedir. Genel olarak yurtdışı gönderimlerinde daha çok PTT kargo, Sürat kargo, MNG kargo ve Aras kargo tercih edilmektedir. Ancak masraflarını azaltabilmeyi isteyen bazı B2B firmaları Fedex, Kargogo, İyziship ve Navlungo gibi lojistik firmalarını da tercih edebilmektedir. Bunun nedeni de bu kargo şirketlerinin yurtdışı gönderim ücretlerinin, öbür kargo şirketlerine oranla daha düşük olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Eğer masrafları azaltma düşünülüyorsa yurtdışına gönderim yapmakta olan bu kargo şirketlerine ulaşılarak onlardan bir fiyat teklifi alınmalıdır.

Yurtdışına Gönderim Fiyatlarının Araştırılması

B2B ticaret yöntemi ile yurtdışına yapılmak istenen ürün satışları için yurtdışı kargo fiyatlarının araştırılarak öğrenilmesi gerekmektedir. Gönderim ücretleri kargo şirketlerine göre değişikler gösterebilmektedir. Ayrıca yurtdışı gönderimlerde fiyatları; kargonun büyüklüğü ve gönderilecek olan ülke gibi sebeplerde etkileyebilmektedir. Aynı zamanda bazı ülkelerin 10, bazı ülkelerin 5, bazı ülkelerin de 3 bölgeye ayrıldığı unutulmayarak bu unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Gönderim yapılacak olan ülkenin kaçıncı bölgede bulunduğu tespit edildikten sonra yurtdışı gönderim ücretinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde B2B firmalarının kargo gönderimleri sırasında maliyetlerini düşürebilmeleri mümkün olabilmektedir.

Kargo Şirketleri ile Anlaşma Yapılması

Ürünlerinin satışlarını yurtdışına yapmakta olan B2B firmalarının, ürünlerini tüketicilere teslim etme süreçlerinde bilmeleri gerekli olan unsurlar arasında yurtdışı kargo ücretlerinin, ulusal kargo ücretleri kadar uygun olmadığının bilinmesi yer almaktadır. Genellikle yurtiçi gönderimlerde 1 desili ürün ücretleri 9 ile 10 Türk Lirası arasında değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Yurtdışına gönderilecek olan ürünlerin 1 desili ücreti ise 10 ile 20 Dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bu gönderim maliyetlerinin en az seviyeye indirilebilmesi için B2B firmalarının Kargo şirketleriyle anlaşma yapmaları gerekmektedir. Bu aşamada firmaların;

  • Analaşma yapabilecek oldukları kargo firmalarını önceden tespit etmeleri gerekmektedir.
  • Kargo firmaları tespit edildikten sonra firmalarla görüşmeler yapılarak fiyat teklifi istenmelidir.
  • Fiyat teklifi sonrasında kargo firmasının çalışma şartları hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.
  • Son olarak da kargo firmalarının teslimat aşamaları ve teslimat süreleri öğrenilmelidir.

Böylece B2B firmaları yurtdışına kargo gönderebilmek için çalışmak istediği kargo firmasını en doğru biçimde seçebilme imkânına sahip olabilmektedir. bu şekilde teslimat süreçleri sorunsuz ve oldukça kolay bir biçimde yönetilebilmektedir.

Web Sitelerinde Kargo Etiketlerinden Yararlanılması

B2B firmalarının kendilerine ait web sitelerinde kargo etiketlerine yer veriyor olmaları siteyi ziyaret etmekte olan tüketicilerin firmaya güven duymasını artırabilmektedir. Bu sebeple B2B firmalarının kendi web sitelerinde 1 veya 2 iş günü içerisinde teslimat, aynı gün içerisinde teslimat veya anında teslimat gibi kargo etiketlerine yer vermeleri oldukça önemli bir detaydır. Bu şekilde B2B firmaları kargo etiketleri ile tüketicilerin firmaya karşı güven duygusu oluşturabilmesini sağlayabilmektedir. Böylece B2B firmalarının daha yüksek dönüşüm oraları ve satışlar gerçekleştirebilmesi mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ihracat Yöntemiyle Fransa’ya Nasıl Ürün Satılabilir?

Kargo Entegrasyonu Yapılması

B2B Ticaret yöntemi ile yurtdışına satış yapmakta olan firmalar açısından oldukça önemli entegrasyonlardan biri de kargo entegrasyonlarıdır. Kargo entegrasyonları sayesinde firmalar web siteleri üzerinden ürün satın almış olan müşterilerin hangi ürünleri aldıkları hakkında bilgiye ulaşabilmektedirler.