Hangi Kargo Firmaları Sırbistan’a Gönderim Yapmaktadır
B2B E-İhracat Yaparken Sırbistan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilmektedir?
18 Şubat 2023
B2B Alanında Artırılmış Gerçeklik Ne Demektir?
B2B Alanında Artırılmış Gerçeklik Ne Demektir?
21 Şubat 2023

B2B Alanında Yeniden Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B-Alanında-Yeniden-Pazarlama-Nasıl-Yapılabilmektedir

Günümüzde dijital pazarlamanın artış göstermesi ile birlikte B2B e-ticaret siteleri, sitelerini ziyaret etmiş olan müşterilerini veya ziyaretçilerini yeniden hedefleyebilmek için bazı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Geçmişteki mevcut müşterilerin ya da ziyaretçilerin hedeflenmesine yeniden pazarlama denilmektedir.

B2B Alanında Yeniden Pazarlama Ne Demektir?

Çevrimiçi kampanyalar ya da reklamlar ile müşterileri dönüştürmek, yeniden pazarlamanın ve dijital pazarlamanın en önemli etkenleri arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında B2B alanında yeniden pazarlama, birçok değişik yöntem tercih edilerek yapılabilmektedir. B2B alanında yeniden pazarlama denildiğinde;

Yeniden pazarlama, pazarlamacıların e-ticaret sitelerini ziyaret ederek ve belli başlı işlem yapmamış veya yapmış olan kullanıcılarına yönelik olarak pazarlama yöntemleri geliştirilerek yapılan dijital pazarlama biçimine denilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Remarketing; B2B işletmeye ya da markaya ilgi duymakta olan, ürün satın alan, araştıran veya satın almaya niyetli olan tüketicileri etkileyebilmenin en etkili yollarından biridir.
 • Mevcut müşteriler ya da geçmişteki ziyaretçiler hedeflenmektedir.
 • Potansiyel müşterileri eyleme geçirebilmek, var olan müşterileri de elde tutabilmek amacı ile oldukça sık başvurulmakta olan bir yöntemdir.
 • B2B e-ticaret sitelerinin marka bilinirliği oluşturmalarında, satışlarını artırabilmelerinde ve müşteri sadakati kazanabilmelerinde oldukça etkili olabilmektedir.
 • B2B e-posta pazarlama, sosyal medya reklamları ve Google reklamları gibi pazarlama yöntemleri yeniden pazarlamaya örnek olarak gösterilmektedir.
 • Müşterilerin davranışları ve ilgi alanları ile alakalıdır. Bu sebeple davranışsal analizler gerektirmektedir.
 • Yeniden pazarlamanın başarıya ulaşabilmesi için pazarlamacıların müşterilerinin gerçek anlamda ne aradıklarını belirleyebilmeleri gerekmektedir.
 • Yeniden pazarlama, bir başka anlamı ile pazarlama çalışmalarının beklentilere göre özelleştirilmesi ve kişiselleştirilebilmesidir.

B2B Alanında Yeniden Hedefleme Ne Demektir?

B2B alanında yeniden hedefleme, belirli bir bağlantıyı tıklayan ya da belirli bir sayfayı ziyaret eden işletmelere yönelik biçimlerde yapılan çalışmalar doğrultusunda onları bir eyleme geçirebilme hedefi ile yapılmakta olan pazarlama çalışmaları olarak bilinmektedir.

Yeniden hedeflemede belirleyici rolü tüketici davranışları oluşturmaktadır. Buradaki en önemli unsurlar;

 • Çevrimiçi müşterilerin hangi web sayfalarını ziyaret ediyor olmaları,
 • Her sayfada ne kadar vakit geçirdikleri,
 • Hangi bağlantıları tıklamayı tercih ettikleri,

B2B Alanında Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılabilmektedir?

B2B alanında yeniden pazarlamanın nasıl yapılabileceği oldukça merak edilen bir konu olmakla beraber bazı aşamalarının olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.

Görüntülü reklamlar ile yeniden pazarlama

En yaygın pazarlama çeşidi olarak bilinmektedir. Yandex, Bing ve Yahoo gibi görüntülü reklam ağlarında, bir siteyi ziyaret ettikten sonra başka sitelerde gezinmeye devam eden işletmeler ilk ziyaret ettikleri B2B sitenin reklamlarının gösterilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Display reklamlar çevrimiçi olarak tüketicilere siteyi yeniden hatırlatma ve marka bilinirliği oluşturma açısından oldukça etkilidir.

Dinamik yeniden pazarlama

Standart biçimdeki remarketing uygulamalarını içermektedir. B2B siteye gelmiş olan müşteri veya ziyaretçilerin sitede neler yapmış olduğu ile ilgilenmektedir. B2B sitede ilgilenilmiş hizmetler veya ürünler özelinde reklamlar oluşturulmasında yardımcı olmaktadır. Dinamik yeniden pazarlamanın yararları;

 • Yüksek tıklama ve dönüşüm oranları kazandırması,
 • Doğru bir bütçe yönetimi sağlıyor olması,
 • İlgili kullanıcılara ulaşabilme imkânı yaratması,
 • Hedef kitlelere ulaşılarak doğru verilere ulaşabilme olanağı sağlaması,

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Arama ağı yeniden pazarlama

B2B siteyi daha öncelerden ziyaret etmiş olan işletmeler açısından arama ağı reklamları kampanyalarını özelleştirebilmeye imkân sağlayan bir özellik olarak bilinmektedir. Arama ağı kampanyalarında yer alan anahtar kelimeler hedeflenmekte olan kitlelere gösterilmektedir. Arama ağı yeniden pazarlama yöntemi, belirlenmiş olan kitleye özel reklam metni oluşturulmasını ve özel anahtar kelime planlaması yapılabilmesini mümkün kılabilmektedir.

E-posta yeniden pazarlama

E-posta yeniden pazarlama yöntemi de en fazla kullanılmakta olan yöntemler arasında yer almaktadır. B2B işletmelere özel kampanyalar, duyurular, fırsatlar, teklifler bu yolla oluşturulmuş çalışmalar ile gerçekleştirilmektedir. Yapılmış olan bazı araştırmalara göre; kişiselleştirilmiş olan yeniden pazarlama e-postaları, B2B işletmelerin genel içeriklere sahip olan e-postalarından on kat daha fazla bir gelir elde edebilmesine yardımcı olabilmektedir.