Hangi Kargo Firmaları Sırbistan’a Gönderim Yapmaktadır
B2B E-İhracat Yaparken Sırbistan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilmektedir?
18 Şubat 2023
B2B-Alanında-Yeniden-Pazarlama-Nasıl-Yapılabilmektedir
B2B Alanında Yeniden Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
20 Şubat 2023

B2B E-İhracat Yaparken Sırbistan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilmektedir?

Hangi Kargo Firmaları Sırbistan’a Gönderim Yapmaktadır

B2B E-İhracat demek internet üzerinden satış yaparak gelir elde edebilmeyi isteyen B2B işletmelerin gerçekleştirebilecekleri iki değişik satış yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemler e-ticaret ve e-ihracat yöntemidir. E-ticaret yöntemini tercih eden B2B işletmeler yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütebilirken, e-ihracat yöntemini tercih eden B2B işletmeler ise yurtdışına da satış yaparak ticari faaliyetlerini yürütebilmektedirler. Satışlarını yurtdışında gerçekleştirmeyi isteyen işletmeler genel olarak satış yapmayı istedikleri ülkeyi kendileri seçmekte olup, bu konuda pek çok B2B işletmenin daha çok Avrupa ülkelerini tercih ettikleri görülmektedir.

E-ihracat tercihlerini Avrupa ülkelerinden yana kullanan işletmelerin İngiltere, Almanya, Sırbistan, İtalya ve Fransa gibi daha pek çok Avrupa ülkesinde mikro ihracat kurallarının doğrultusunda satış yaptıkları bilinmektedir. Son dönemlerde genel olarak e-ihracat yöntemi ile satışlarını yurtdışına gerçekleştirmeyi isteyen B2B markaların büyük bir kısmının Sırbistan’da satış yapmayı istedikleri görülmektedir.

Sırbistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sırbistan, Balkanlar’da bulunmakta olan bir ülke olup, başkenti Belgrad’dır. Sırbistan 6,9 milyon nüfusa sahip olmasının yanı sıra jeopolitik konumu açısından da oldukça önemli ülkelerden biridir. Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna Hersek ise Sırbistan’a komşu olan ülkelerdir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sırbistan’a B2B E-ihracat Yaparken Kargo Nasıl Gönderilir?

B2B e-ihracat yöntemi ile Sırbistan’a satış yapmayı istemekte olan işletmelerin genel olarak kendilerine ait bir e-ihracat sitesi açıp buraya hizmet ve ürünlerini yükleyerek hedef kitlelerine ulaşabilecekleri bilinmektedir. Ayrıca bunun dışında Sırbistan’a hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirmek isteyen B2B işletmelerin bir bölümü de satış yapabilmek için e-ihracat pazaryerlerini tercih edebilmektedir.

Yapılmış olan bazı araştırmalara göre Sırbistan’a hizmet ve ürünlerini satmak isteyen işletmelerin genel olarak kendilerine ait bir e-ihracat sitesi kurmaya yöneldiklerini göstermektedir. Bunun sebebi de e-ihracat sitesi kurarak satış yapan B2B işletmelerin hem komisyon ücreti ödememeleri hem de düşük sanal pos ücretleri ile satış yapabiliyor olmalarından kaynaklanmaktadır.

E-ihracat sitesi kurarak Sırbistan’a satış yapmayı isteyen B2B işletmeler kendi kurmuş oldukları e- ihracat sitelerinden satış yapmak istediklerinde ise daha çok mikro ihracat yöntemini tercih etmektedirler. Türkiye’den Sırbistan’a ürün satışı gerçekleştiren B2B markalar ürünlerini Sırbistan’a gönderebilmek için kargo işlemlerini ve kargo süreçlerini nasıl gerçekleştireceklerini merak etmektedirler.

Türkiye’den Sırbistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B markalar direk gönderim yapabildikleri gibi komşu ülkeler üzerinden de kargolarını gönderebilmektedirler.

Türkiye’den Sırbistan’a Kargo Gönderimi Yapılacak Yöntemler Nelerdir?

Türkiye’den Sırbistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin tercih edebilecekleri bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kara yolu ve hava yoludur. Sırbistan’a kargo göndermek isteyen B2B işletmelerin daha çok hava yolu taşımacılığını tercih ederek kargo göndermek istedikleri bilinmektedir. Çünkü hava yolu taşımacılığı daha hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetler ile kargoların ulaşmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple Türkiye’den  Sırbistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B firmalar genel olarak havayolu taşımacılığı ile hizmet ve ürünlerini göndermeyi tercih etmektedirler.

Türkiye’den Sırbistan’a kargo göndermek isteyen B2B firmalarının göz önünde bulundurmaları gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kargo firmalarına ait gönderim ücretleri,
 • Kargo firmalarının kargo ulaştırma süreleri,
 • Kargo firmaların sunmuş oldukları paketler,
 • Ek hizmetlerinin neler olduğu,
 • Güvenilir olup olmadıkları,
 • Sigorta, bildirim ve adrese teslim seçenekleridir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Hangi Kargo Firmaları Sırbistan’a Gönderim Yapmaktadır?

Türkiye’den Sırbistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin yanıtını aradığı bir başka soru da hangi firmalar ile Sırbistan’a kargo gönderilebildiği sorusudur. İşletmelerin Sırbistan’a kargo göndermek için tercih edebilecek olduğu pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • Felix,
 • Kargo Türk,
 • Aras Kargo,
 • GÜÇ KAYNAĞI,
 • DHL,
 • Yurtiçi Kargo,
 • PTT Kargo,

Bu süreçte B2B markaların e-ihracatta ve ürün satışlarında karlılıklarını artırabilmeleri için kargo firmalarına ait gönderim ücretlerine oldukça önem vererek hareket etmeleri gerekmektedir. Ayrıca müşteri memnuniyetlerinin zarar görmemesi için de B2B markaların sigorta ve kargo sürelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.