B2B-E-ihracat-ile-Klasik-İhracat-Arasındaki-Farklar-Nelerdir
B2B E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?
15 Şubat 2023
B2B Alanında E-ihracatta Kargo Gönderimlerinde Desi Nasıl Hesaplanır?
B2B E-ihracat Sürecinde Kargo Gönderimlerinde Desi Nasıl Hesaplanır?
17 Şubat 2023

B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?

Evergreen İçerik ne demek

İçerik pazarlaması faaliyetleri genel olarak, kurumsal markalar ve B2B e-ticaret firmaları tarafından hedef kitlelere daha kolay bir biçimde ulaşabilmek, rakiplerle daha kolay rekabet edebilmek ve marka bilinirliği yaratabilmek amacıyla yapılmakta olan çalışmalardandır. B2B markalar çoğunlukla içerik pazarlaması çalışmalarını yaparlarken kendi sitlerine ait olan blog bölümlerinde SEO odaklı çalışmalar yürütmektedirler. Çalışmalarının yararlarını artırabilmek içinde işletmelerin en fazla tercih ettikleri içerik türü Evergreen içerikler yani bilinen diğer adıyla ölümsüz içeriklerdir.

Ölümsüz içerikler, kurumsal firmaların veya B2B e-ticaret firmalarının sürekli bir biçimde hedef kitlelerine ulaşabilmelerine yardımcı olabilmektedir. Bu durun bir defa yapılan çalışmalardan sürekli olarak yararlanılmasını sağlamaktadır.

B2B alanında Evergreen içerik yani bilinen diğer adı ile ölümsüz içerik, markaların içerik pazarlama yöntemlerinde kullanmış oldukları bir içerik türüdür. Evergreen içerikler, okuyucuların sürekli olarak erişebilecekleri SEO odaklı içeriklere denilmektedir.

Genel olarak ölümsüz içeriklere olan alaka her zaman fazladır ve bu sebeple B2B markaların ölümsüz içerik stratejileri geliştirirlerken oldukça titiz bir şekilde çalışmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Evergreen İçeriklerin Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

B2B markaların Evergreen içerikleri tercih etmelerinin en önemli sebebi bu içerik türünün sağlamakta olduğu avantajlardır. Pek çok içerik çeşidine göre Evergreen içeriklerin daha fazla avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Ölümsüz içerikler B2B markaların içerik pazarlamalarındaki stratejilerini geliştirebilmeleri konusunda aktif biçimde rol oynamaktadır.
 • Ölümsüz içerik çeşidi ile B2B markalar hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmelere sürekli ulaşabilmektedirler.
 • B2B markaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için yapacak oldukları çalışmalarında bütçelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ölümsüz içerikler ile işletmelerin Google’daki görünürlükleri artış göstermektedir.
 • Ölümsüz içerikler az bütçelerle daha çok iş yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sitelerin daha fazla trafik çekmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Ölümsüz içerikler sayesinde B2B markalar, marka bilinirliklerini kolay bir biçimde artırabilme imkânına sahip olmaktadır.

Evergreen içeriklerin kurumsal markalara ve B2B e-ticaret firmalarına sağlamış olduğu başlıca avantajlardandır. Bu tür avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen işletmelerin  markaları adına içerik stratejileri geliştirirlerken Evergreen içeriklere daha çok yer verebilmeye özen gösterilmelidir.

B2B Alanında Evergreen İçerikler Hangi Durumlarda Dezavantajlı Olabilmektedir?

Ölümsüz içerikler her zaman markalara yarar sağlayamamaktadır. Böyle durumlar da dezavantaja neden olabilmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları;

 • Ölümsüz içerikler üzerinde profesyonel bir biçimde çalışılmadığında sonuç alınabilmesi zorlaşabilmektedir.
 • Rakiplerin ölümsüz içeriklerinin daha güçlü olduğu dönemlerde Google’daki görünürlüğü azaltabilmektedir.
 • Bazı dönemlerde oldukça popüler olan bir konu ilerleyen dönemlerde popülerliğini yitirebilmektedir.
 • Ölümsüz içerikler üzerinde oldukça titiz çalışılmasını gerektirdiği için bu alanda zaman kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Ölümsüz içerik stratejilerinde bulunmakta olan konular bir zaman sonra hedef kitlenin dikkatini çekemeyebilir.

Ölümsüz içeriklerin dezavantajlarındandır. Ancak ölümsüz içerikler sürekli olarak tüketilmekte olan bir içeri çeşidi olduğundan bu içerik türünün her markanın stratejileri arasında bulunması gerekmektedir.

B2B Alanında Evergreen İçerik Türünün Bilinmesi Gereken Püf Noktaları

İçerik pazarlaması faaliyetleri yaparken blog ile ilgili konularda ölümsüz içeriklere yer vermeyi isteyen B2B markaların almak istedikleri yararları artırabilmeleri için önem vermeleri gerekli olan bazı noktalar yer almaktadır.

 • Hedef kitle ve rakipler,
 • İçerik ile ilgili anahtar kelimeler,
 • İçeriğin yapısı,
 • İçeriğin SEO uyumluluğu,

Ölümsüz içerikler yazmayı isteyen B2B markaların özellikle önem vermeleri gerekli olan belirli konulardan bazılarıdır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Hedef kitle ve rakipler

İçerik pazarlaması stratejilerini güçlendirebilmek amacıyla ölümsüz içerikleri tercih edecek olan B2B markalar genel olarak bu yöntemi hedef kitleye rakiplerinden daha çok ulaşabilmek için tercih etmektedirler. Bu nedenle markaların ölümsüz içerik üretimi yaparlarken hedef kitlelerini ve rakiplerini analiz ederek uygun stratejiler geliştirebilmeleri gerekmektedir.

İçerikler ile ilgili anahtar kelimeler belirlemek

B2B markaların ölümsüz içerikler yazmaları için öncelikle anahtar kelime analizi yapmaları gerekmektedir. Bunun için Keywordtool, Ahrefs, Semrush ve Moz gibi analiz araçları B2B markaların anahtar kelime analizlerini gerçekleştirebilecekleri araçlar arasında yer almaktadır.