Evergreen İçerik ne demek
B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?
16 Şubat 2023
Hangi Kargo Firmaları Sırbistan’a Gönderim Yapmaktadır
B2B E-İhracat Yaparken Sırbistan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilmektedir?
18 Şubat 2023

B2B E-ihracat Sürecinde Kargo Gönderimlerinde Desi Nasıl Hesaplanır?

B2B Alanında E-ihracatta Kargo Gönderimlerinde Desi Nasıl Hesaplanır?

B2B e-ihracat sürecinde ya da e-ihracat yapan ya da yapmaya başlayacak olan firmaların içerisinde bulundukları bazı süreçler yer almaktadır. Genellikle bu süreçler lojistik ve operasyon süreçleri olarak bilinmektedir. Operasyon süreçleri; genel olarak finans, hizmet, iş süreci ve tedarik süreçleri üzerindeki süreçlerin tamamına verilmekte olan isimdir.

Lojistik süreçleriyse bir ürünün üretim aşamasından son tüketicilere kadar olan süreçleri kapsayan dağıtım, depolama, nakliyat ve üretim gibi süreçlere verilen addır. B2B e-ticaret firmaları için bu süreçler içerisinde değerlendirebilecek kargo süreçleri oldukça önem arz etmektedir. Kargo süreçleri ile alakalı olarak firmaların en fazla merak ettikleri konuların başında kargo desisi nasıl hesaplanır sorusu gelmektedir.

Kargo Desisi Ne Anlama Gelmektedir?

Desi, kargo gönderimleri sırasında gönderilecek olan kargoların hacimsel ağırlıklarını anlatmaya yarayan terim olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Desi, B2B e-ticaret ile ilgilenmekte olan firmalar açısından oldukça önemlidir. Çünkü B2B firmaların kargo gönderim ücretleri desileri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durum, B2B firmalarının bir ürünün maliyetini belirleyebilmelerini etkileyen en önemli unsurdur.

B2B E-ihracat İle Kargo Gönderiminde Desi Nasıl Hesaplanır?

B2B alanında e-ihracatta kargo gönderimi yapılırken bir ürünün hacimsel ağırlığı hesaplamak istendiğinde çarpma ve bölme işlemleri yapılarak bu ağırlık hesaplanabilmektedir. Desi hesaplaması yapılırken gönderilecek olan kolinin boyutları eni, boyu ve yüksekliği birbiriyle çarpıldıktan sonra bu sonuç 3000’e bölünür ve ürünün desisi hesaplanmış olur. B2B e-ihracat sürecinde desi bu şekilde hesaplanır.

Kargo ve B2B E-ticaret İlişkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B e-ticaret ile uğraşan firmaların bütçelerini ve maliyetlerini belirlerlerken en fazla problem yaşamış oldukları konuların biri de kargo ücretleridir. Çünkü kargo gönderimleri için ödenecek ücretler bir ürünün maliyetinde artışlara sebep olmaktadır ve bu da genel olarak ürünlerin satış fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Ürün fiyatları artış gösterdiğinde B2B firmaların ürün satma oranlarında azalmalar yaşanabilmektedir.

B2B e-ticaretle uğraşmakta olan firmalar kargo desilerine göre kargo anlaşmalarını gerçekleştirmekte ve satışını yapmış oldukları ürünleri uygun fiyatlarla gönderebilmektedir. Bu durum ürün maliyetlerinin azalmasını sağlayabilmektedir. B2B firmaların maliyet oranlarında azalmalar yaşandığında ürünlerin satış fiyatlarında da azalmalar gerçekleşmektedir. Bu durum ürünlerin satış oranlarını ve müşteri memnuniyetlerini de artırmaktadır.

B2B E-ihracat Sürecinde Kargo Anlaşması Ne Demektir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Kargo anlaşması, bir B2B e-ticaret sitesinden satılmakta olan ürünleri daha da düşük maliyetler ile gönderme olanağı sağlayan anlaşmalar olarak bilinmektedir. B2B e-ticaret firmalarının kargo anlaşmalarıyla ilgili bilmeleri gereken pek çok konu yer almaktadır.

 • Kargo anlaşmaları genel olarak desi üzerinden yapılmakta olan anlaşmalardır.
 • Genel olarak kargo anlaşmaları sabit oranlı gönderimler yapılmasına imkân sağlamaktadır.
 • Kargo anlaşmaları ile B2B e-ticaret firmalarının gönderim ücretlerinde oldukça azalmalar meydana gelmektedir.
 • Kargo anlaşmaları ile firmalar ürünlerinin maliyetlerini azaltmaktadır.
 • Bu anlaşmalar genel olarak alakalı kargo firması ve B2B e-ticaret siteleri arasında yapılmaktadır.
 • Kargo anlaşmaları B2B e-ticaret siteleri için oldukça avantajlı anlaşmalardır.

Kargo anlaşması yapabilmek için bir şirket olması zorunluluğu yer almaktadır. Bunun nedeni de yapılan gönderimlerin faturalandırılması gerekliliğindendir. Kargo anlaşması yapmayı isteyen B2B firmalarının belirli belgeler ile kargo firmalarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kargo anlaşmaları için istenmekte olan bazı belgeler;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

 • Vergi Levhası,
 • İmza Sirküleri,
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Sözleşme,

Ticaret sicil gazetesi, nüfus cüzdanı, imza sirküleri, vergi levhası gibi belgeler B2B işletmelerinin kargo firmasına iletmesi gereken belgeler olup, sözleşme ise anlaşma yapılan kargo firması tarafından B2B işletmelerine iletilen ve her sayfasına imza atılması ve kaşelenmesi gereken bir belgedir. Bu belgeler alakalı kargo firmasına iletildikten sonra kargo anlaşmaları başlamakta ve ürünler indirimli fiyatlar ile gönderilebilmektedir.

B2B alanında B2B e-ihracat yapılırken B2B firmalarının lojistik süreçlerini en iyi biçimde gerçekleştirebilmeleri için kargo gönderimi sırasında desi hesaplamaları hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir.