Hazır-Olarak-Sunulan-B2B-E-Ticaret-Paketleri-Almanın-Avantajları-Nedir
B2B E-Ticaret Paketleri ve B2B E-Ticaret Sitesi Özellikleri
28 Ocak 2023
B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
31 Ocak 2023

B2B Alanında Amazon Satış Rehberi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-Ticaret Paketleri ve B2B E-Ticaret Sitesi Özellikleri

B2B alanında Amazon Dropshipping, yurtdışına satış yapmayı isteyen işletmelerin daha fazla tercih etmekte oldukları pazaryeri platformlarındandır. Amazon’da mağaza açan B2B satıcılar dünyanın pek çok ülkesine satış gerçekleştirebilmektedir. Bu şekilde Amazon sayesinde B2B satıcılar döviz geliri elde ederlerken yurtdışına satış yapma imkânı da bulmuş olmaktadır.

B2B işletmeler Amazon’da satış yapma işlemlerini stoksuz veya stoklu şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ancak yurt dışına gönderilen ürünlerin kargo ücretlerine bakıldığında pek çok B2B satıcı stoksuz satış yapmayı daha çok tercih etmektedir. Stoksuz yapılan satışlara dropshipping adı verildiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Amazon’da Dropshipping Ne Demektir?

Amazon dropshipping farklı tedarikçilerin ürünlerini satıcıların stoksuz olarak Amazon üzerinden satmış olduğu satış yöntemine denilmektedir.

Genel olarak dropshipping yöntemiyle satış yapmayı tercih eden B2B satıcılar ya uspto. gov üzerinden bir marka tescil kontrolü yaparak tescillenmiş hizmet ürünleri mağazalarına ekleyerek ya da tedarikçi firma ile anlaşarak satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

B2B Alanında Amazon’da Dropshipping Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

 Amazon’da dropshipping yapmayı amaçlayan B2B işletmelerin en büyük amaçlarından biri döviz elde etmektir. Amazon’da dropshipping yapmış olmanın pek çok avantajı yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Amazon’da dropshipping yapan B2B işletmeler döviz cinsinden gelir elde etmektedir.
 • Amazon dünya çapında bir pazaryeri olarak bilindiği için satıcılar birden çok ülkeye satış yapabilme olanağı elde edebilmektedir.
 • Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce uygun tedarikçiler bulunabildiğinden şirketler kar oranlarını artırabilmektedir.
 • Amazon’da tanınmış olan ürünler daha kolay şekilde tespit edilebildiğinden satışa sunulacak ürünler de daha kolay bir şekilde seçilebilmektedir.
 • Amazon dünyanın bilinen en büyük e-ticaret pazaryerlerinden biri olduğundan B2B satıcıların satış seviyelerini yükseltebilme imkânları olmaktadır.

Amazon’da satış yapmak avantajlar sağladığı gibi bazı dezavantajları da yer almaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları;

 • Amazon dünyanın bilinen en büyük pazaryerlerinden biri olarak bilindiğinden rekabette fazla olmaktadır. Bu sebeple rakipler ile rekabet içine girebilmek için çok iyi bir satış yöntemi geliştirilmesi gerekmektedir.
 • Amazon’da satış yapmak isteyen B2B işletmeler satış yapacakları alanlara göre %8 ile %15 arasında bir satış komisyonunu ödemeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Amazon Dropshipping’in Şartları Nelerdir?

Amazon’da dropshipping yöntemiyle satış yapmayı tercih eden B2B satıcıların uymaları gereken bazı şartlar yer almaktadır. Bunlar;

 • Amazon’da dropshipping yöntemiyle satış yapmayı isteyen B2B satıcıların Amazon satış kurallarına uymaları zorunludur.
 • Dropshipping yöntemi ile satış yapmayı isteyen B2B işletmelerin gönderilerinde aracılık ettiklerine dair herhangi bir fatura veya ambalajları yer almamalıdır.
 • Amazon’da dropshipping yapmakta olan B2B işletmelerin iade işlemlerini Amazon’un politikaları doğrultusunda karşılama zorunluluğu bulunmaktadır.

Amazon dropshipping yapan B2B işletmeler satış işlemlerini Amazon kuralarının doğrultusunda yapabilmeli ve gönderileri üzerinde dropshipping yaptıklarına dair herhangi bir ambalaj veya fatura bulundurmaktan kaçınmış olmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılmaktadır?

Amazon üzerinden dropshipping yapabilmeyi istemekte olan B2B işletmelerin ilk önce bir satıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir.  Ayrıca Amazon satış politikalarına uygun olarak satış yapmaları gerekmektedir. Amazonda satış yapılabilmesi için;

 • Amazon’da bir mağaza açılmalıdır.
 • Satışı yapılacak ürünler yüklenmeli, marka tescili olmayan ürünler veya tedarikçinin ürünleri yüklenmelidir.
 • Amazon’da sipariş alınması beklenilmelidir. İlk siparişe ulaşıldıktan sonra sipariş tedarikçiye bildirilmelidir.
 • Ürünün ödemesini yaptıktan sonra ürün müşteriye gönderilmelidir.
 • Ürünü teslim ettikten sonra paranın hesaba yatması beklenilmelidir.

Genel olarak Amazon’da satış yapmış olan B2B işletmelerin paraları belli bir süre sonra Amazon komisyonu, kargo ücretleri gibi kesintiler sonrasında hesaba yatırılmaktadır.

B2B Alanında Amazon’da Drophipping Ürünleri Bulabilme

Amazon üzerinden dropshipping yöntemiyle satış yapmak istemekte olan B2B işletmelerin en fazla zaman harcamış oldukları konulardan biri de Amazon’da dropshipping ürünleri bulma süreçleridir. Genel olarak B2B satıcılar belli araçlardan yararlanarak ürün bulma işlemlerini tamamlayarak ürünlerini mağazalarına ekleyip satış yapabilmektedir.

Amazon’da ürün bulma aşamasında satıcıların en fazla kullandığı araçlar arasında Jungle Scout yer alır. Bu araç gözlem ve analiz yapabilmenizi sağlayan bir araçtır.