B2B Alanında İyzico Nedir ve Komisyon Oranları
B2B Alanında İyzico Nedir ve Komisyon Oranları
23 Mart 2023
B2B Marka Değerini Artırmak İçin 5 İpucu
B2B Marka Değerini Artırmak İçin 5 İpucu
25 Mart 2023

B2B Alanında 7 Adımda Hobiler İşe Nasıl Dönüştürülür?

B2B Alanında 7 Adımda Hobiler İşe Nasıl Dönüştürülür

Günümüzde pek çok kişinin günlük yaşamlarında veya çalışırken sürdürdükleri hobileri yer almaktadır. Örgü işleri, resim yapmak, heykelcilik, tasarım yapmak ve kitap okumak gibi daha birçok hobi kişilerin yapmaktan hoşlandıkları şeyler arasında bulunmaktadır. Bazı kişiler sadece eğlenerek vakit geçirmek için hobi işleri ile uğraşırken bazı kişilerde hobi olarak yaptıkları bu işleri satarak gelir elde edebilmektedir.

Hobi işleri ile uğraşan bazı kişiler kendi üretmiş oldukları hobi ürünlerinin yanında B2B e-ticaret ile hobi malzemelerinin de satışını yaparak gelir elde etmektedir. Bu durumda işletme ve kişilerin önem vermeleri gereken en önemli unsur başarılı iş planı hazırlayarak bu doğrultuda ilerleyebilmeleridir. İşletmeler ve kişiler ancak bu şekilde başarı elde edebilmektedir.

B2B E-Ticaret Yaparak İnternet Üzerinden Hobi Ürünleri Satışı Yapmak

Hobi işleri ile uğraşmakta olan kişilerin B2B e-ticaret yaparak internet üzerinden hobi ürünlerinin satışını yapmaları mümkün olabilmektedir. Genel olarak kişiler ya kendilerine ait B2B e-ticaret sitesi kurarak veya Amazon, AliexpresseBay gibi herkes tarafından bilinen B2B e-ticaret pazaryeri alanlarında mağaza açıp kendiişlerini yapmayı isteyebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

 • Şirket Kuruluşu Yapılması

İnternet üzerinden hobi ürünleri veya toptan hobi malzemeleri satışı yapmak isteyen kişilerin ilk atmaları gereken adım şirket kuruluşu yapmaktır. Çünkü Türkiye’de internet üzerinden satışı yapılacak olan her hizmet ve ürün için kanunlara göre fatura kesme ve devlete belirli oranlarda vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Hobi ürünleri veya toptan hobi malzemeleri satmayı isteyen kişilerin;

 • Şahıs şirketi,
 • Anonim şirketi,
 • Limited şirket,

Türleri arasından kendilerine en uygun olanı seçerek bir B2B şirket kuruluşu yapmaları gerekmektedir. Bireylerin şirket kuruluşu yapmadan önce bu şirketlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve hangi şirket türlerinin ne gibi avantajlar sağladığını araştırmaları sonrasında şirket kuruluşu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 • İş Planı Hazırlanması

İnternetten hobi ürünlerini satarak bunu işe çevirmeyi isteyen kişilerin mutlaka bir iş planı hazırlamaları gerekmektedir. İş planı hazırlamak, hobilerin paraya çevrilmek istenmesinde ne gibi adımlar atılabileceği konusunda daha doğru karar verilebilmesini sağlamaktadır. İş planı hazırlanırken; hobi ürünleri satılırken nasıl hareket edilmesi gerektiği, satış sırasında karşılaşılabilecek zorlukların neler olabileceği, B2B e-ticaret sitesi kurulum süreci, depolama, kargo süreçleri gibi konular hakkında planlamalar yapılması gerekmektedir.

 • Ürünlerin Tedarik Edilmesi

İnternet üzerinden hobi ürünleri satmak için B2B şirket kurulumu ve iş planı yapıldıktan sonra satılacak olan ürünlerin tedarik edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada B2B e-ticaret yapacak olan kişilerin bazıları stoklu satış yapmayı uygun bulurken, bazıları da stoksuz satış yöntemini tercih etmektedir.

 • B2B E-ticaret Sitesi Kurulması

İnternetten hobi ürünleri satabilmek için işletmelerin çevrimiçi bir mağazaları olması gerekmektedir. B2B e-ticaret sitesi kurulurken tercih edilecek farklı yöntemler bulunmaktadır.

 • Açık kaynak kodlu yazılımlar,
 • Hazır B2B e-ticaret alt yapıları,
 • B2B e-ticaret sitesi yazdırma yöntemi,

B2B e-ticaret sitesi açılırken tercih edilecek yöntemlerdendir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

 • B2B E-ticaret Sitesi Tasarlanması

İnternet üzerinden hobi ürünleri satışı yapmak için B2Bb e-ticaret alt yapılarının alınmasından sonra ürün yükleyerek B2B e-ticaret sitesi tasarımı yapmak gerekmektedir. B2B e-ticaret sitesi tasarımı yapılırken; kurumsal kimliğe uygun, slider ve banner reklamlardan yararlanarak, kurumsal bir sayfa tasarımı olmasına özen göstermek gerekmektedir.

 • B2B E- ticaret Sitesi İçin Anlaşmaların Yapılması

B2B e-ticaret sitesinin tasarım aşaması bitirildikten sonra hobi ürünlerinin satışı için bazı anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Bu anlaşmalar kargo ve sanal pos anlaşmaları olarak bilinmektedir.

 • Hizmet ve Ürün Pazarlamaları Yapılması

İnternet üzerinden hobi ürünleri satışı yapabilmek için hedef kitleye ulaşılabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de B2B e-ticaret dijital pazarlama çalışmaları yapılması gerekmektedir. SEO, Google reklamları, affiliate marketing, ınfluencer marketing ve sosyal medya gibi dijital pazarlama yöntemleri hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.