B2B Sektöründeki Firmaların Yapmaması Gereken Hatalar
9 Kasım 2021
B2B Firmaları İçin Sonbahar Sezonunda Satışları Arttırmaya Yönelik İpuçları
11 Kasım 2021

Youtube’ta Kanal Sahibi B2B Firmalarının SEO Stratejileri Geliştirmesine Yarayan Programlar

Youtube’ta Kanal Sahibi B2B Firmalarının SEO Stratejileri Geliştirmesine Yarayan Programlar

Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Youtube, B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanılmaktadır. Youtube’ta yer alan B2B firmaları, ürün ve hizmetlerini video içerikler ile kullanıcılara ulaştırmakta ve hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını arttırabilmektedir. Fakat içeriklerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak isteyen firmaların Youtube SEO stratejileri geliştirmesi gereklidir. Bunun için de firmalar belirli programlardan yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda Youtube’ta kanal sahibi olan B2B firmalarının SEO stratejileri geliştirmelerine yarayan programlardan bahsedeceğiz.

Keywordtool.İO

Youtube SEO stratejileri geliştirme konusunda anahtar kelime araştırması yapmak oldukça önemlidir. Çünkü ara botları belirli anahtar kelimelerin içeriklerde nasıl kullanıldığını, kullanıcıya fayda sağlayıp sağlamadığını göz önünde bulundurarak videoları sıralamalarda göstermektedir. Bu nedenle Youtube SEO stratejileri geliştirmek isteyen kanal sahibi B2B firmalarının anahtar araştırması yapması gereklidir.

Youtube için anahtar kelime araştırması yapmak isteyen firmalar Keywordtool.İO programından yararlanmaktadır. Keywordtool.İO, kanal sahiplerini belirli anahtar kelimelere ulaştırmanın yanı sıra bu anahtar kelimelerin varyasyonları hakkında detaylı bilgi vermektedir. Öte yandan da firmalara anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetlerini ve rekabet durumunu inceleme imkanı sunmaktadır. Sizler de Youtube SEO stratejisi geliştirmek isteyen bir B2B firmasıysanız Keywordtool.İO programı aracılığıyla anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle doğru anahtar kelimeleri tercih edebilir ve içeriklerini Youtube aramalarında üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Rival IQ

Youtube kanalı olan B2B firmalarının Youtube SEO stratejileri geliştirmeden önce ilk olarak rakip analizi yapması gereklidir. Rakip analizi sayesinde firmalar;

  • Rakip firmaların ne tür içerikler ile ön olana çıktığını görebilmektedir.
  • Rakip firmaların nasıl bir pazarlama stratejisi geliştirdiği hakkında bilgi sahibi olmaktadır.
  • Rakiplerin neyi nasıl yaptığını görebilme imkanı sunmaktadır.

Bu avantajlara sahip olmak isteyen firmalar için rakip analizi oldukça önemlidir. Bu noktada rakip analizi yapmak isteyen B2B firmaları sıklıkla Rival IQ programını tercih etmektedir. Sizler de Rival IQ programından yararlanarak rakiplerinizi analiz edebilirsiniz. Böylelikle Youtube SEO stratejilerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Youtube Analytics

Youtube Analytics, Youtube tarafından geliştirilen bir SEO aracıdır. Bu SEO aracı Youtube’ta yer alana B2B firmalarının kanallarını ve içeriklerini analiz edebilmektedir. Bunun yanı sıra da firmalar içeriklerinin etkileşim oranlarını gözlemleyebilmektedir. Böylelikle de daha kolay bir şekilde ölçümleme yapabilmektedir. Youtube Analytics yalnızca bunlarla kalmayıp yorum takibi ve gelir takibi gibi birçok işlemin de yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Canva

Youtube Thumbnails görselleri yani küçük video görselleri, Youtube’ta SEO stratejisi geliştirmek isteyen B2B firmaları için oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü firmaların video içeriklerinin arama sonuçlarında yükselmesi ve daha fazla izlenmesi için küçük video görsellerine ihtiyacı vardır. B2B firmaları, küçük video resimlerini tasarlamak için en iyi araçlardan biri Canva’dır. Canva, küçük video görsellerinin yanı sıra da Youtube profil resmi ve Youtube kapak fotoğrafı gibi görsellerin de tasarımını yapma imkanı sunmaktadır. Sizler de Youtube’ta SEO’nuzu yükseltecek tasarımlar yaratırken Canva’dan yararlanabilirsiniz. Canva’nın içerisinde yer alan belirli şablonları kullanarak profesyonel görseller ortaya koyabilirsiniz.

Google Trends

Youtube kanal sahibi B2B firmalarının SEO stratejileri geliştirmesine yarayan bir diğer program da Google Trends’tir. Google Trends, arama motorlarında herhangi bir konu hakkında araştırma yapan kullanıcıların hangi dönemlerde araştırma yaptıkları hakkında firmalara bilgi veren bir programdır. Bu program ilk zamanlar yalnızca Google web aramaları için geliştirilmiş olsa da son dönemlerde Youtube arama sonuçlarının eklenmesiyle de Youtube kanal sahipleri tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Google Trends programını kullanan B2B firmalarının Youtube arama sonuçlarında kullanıcıların hangi aramaları hangi dönemlerde gerçekleştirdiklerini görebilmeleri mümkündür. Bunun yanı sıra da kullanıcıların ilgili aramaları hangi şehirden yaptığı hakkında da firmalara detaylı bilgi vermektedir. Sizler de Google Trends aracılığıyla kullanıcıların arama motorlarında arattıkları hakkında bilgi sahibi olabilir ve güçlü bir SEO stratejisi geliştirebilirsiniz.