B2B Müşteri İletişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
25 Mart 2022
Bilanço Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
25 Mart 2022

B2B Alanında Görüntü Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

B2B Alanında Görüntü Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Görüntü optimizasyonu, görsellerin kalitelerini düşürmeden görselleri olabildiğince küçük dosya boyutunda kaydetme işlemi olarak bilinmektedir. Her ne kadar karmaşık bir yapıya sahip süreç olarak görünüyor olsa da, oldukça kolaydır. Görsellerin kalitelerinde gözle görülecek kayıplar olmadan görselleri otomatik sıkıştırabilmek için pek çok optimizasyon eklentisi yer almaktadır ve bu eklentiler genel olarak ücretsiz kullanılabilmektedir.

Görseller doğru şekillerde optimize edilebilirse, aynı görseller herhangi bir kalite kaybı olmadan %75 oranında orijinalinden daha da küçük bir hale dönüştürülebilmektedir.

Görüntü Optimizasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Görüntü optimizasyonu, gözle görülebilecek kalite kayıpları olmadan genel dosya boyutlarını azaltabilmeye yardımcı olabilen sıkıştırma teknolojilerinin yardımı ile çalışmaktadır. Eğer bir hız testi aracı ile ya da WordPress barındırma desteği ile görselleri optimize etme ile alakalı uyarı alıyorsanız, görsellerin dosya boyutlarının web sitesi için optimize edilerek azaltılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Görüntü optimizasyonlarının pek çok yararı yer almaktadır ve bu yararlardan en önemlileri;

  • Daha hızlı bir web sitesi oluşturma,
  • Başarılı SEO sıralamaları,
  • Potansiyel müşteriler ve satışlar için daha yüksek dönüşüm oranları,
  • Daha az depolama alanı sağlama,
  • Daha hızlı web sitesi yedeklemeleri yapabilmeyi sağlama

Arama motorlarında hızlı web sitelerinin daha iyi dönüşümlere sahip olduğu ve üst sıralarda yer aldığı bilinmektedir. Bu sebeple görüntü optimizasyonu, B2B alanında yer alan e-ticaret firmalarının da başarılı olabilmeleri için yapmaları gerekli zorunluluklardan biridir.

Günümüz şartlarında B2B alanında ticaret yapan işletmeler açısında da görüntü optimizasyonu oldukça önem taşımaktadır. Çünkü görüntü optimizasyonu  ticaret sitelerini ziyaret etmekte olan ziyaretçilerin o sitede kalma oranlarını belirlemekte olan en önemli unsurlardan biridir. Resim optimizasyonunun bilinen en önemli etkisi sayfa yükleme sürelerinin az olmasını sağlamasıdır. Aynı zamanda görsel optimizasyonu SEO puanlarında da oldukça etkilidir.

B2B Alanında Görüntü Optimizasyonu Ne İfade Eder?

B2B alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan firmaların web sitelerinde yer alan verilerinin oldukça büyük bir kısmı resimlerden meydana gelmektedir. Görüntü optimizasyonu web sitelerinde, yükleme sürelerini azaltabilmek, sayfaları hafifletebilmek ve veri kullanımlarını da dâhil olacak şekilde ağ kaynaklarının yüklerini hafifletebilmek amacıyla görüntüleri iyileştirmektedir.

Genel olarak arama motorları sitelerin sıralamalarını yaparken öncelikle sayfa yükleme hızlarını dikkate almaktadır. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen B2B firmalarının görüntü optimizasyonuna önem vermeleri gerekmektedir. Görüntü optimizasyonu sağlamanın bilinen en önemli sonuçları; iyileştirilmiş kullanıcı deneyimleri sağlaması, oldukça önemli ölçülerde yük tasarrufu sağlaması ve artan site görünürlüğü sağlaması olarak bilinmektedir.

B2B Alanında Görüntü Optimizasyon Yöntemleri

Görüntü optimizasyonu yöntemleri, B2B alanında faaliyet göstermekte olan firmaların web sitelerinin yapılarına ve web sayfalarının düzenlerine göre değişikler göstermektedir. Bilinen belirgin optimizasyon araçları, hafif görüntü dosya formatlarını kullanmayı, görüntü boyutlarını sıkıştırmayı ve siteleri ziyaret etmekte olan ziyaretçilerin tarayıcılarına yüklemeleri gerekmekte olan görüntü sayılarını minimuma indirmeyi içermektedir. Bunun için kullanılabilecek bazı yöntemler yer almaktadır.

Görüntülerin Sıkıştırılması

Görüntü sıkıştırma, konuyla ilgili bazı başlık bilgilerini kaldırarak görüntünün boyutunu ve ayrıntılarını azaltmak anlamına gelmektedir. Görüntü sıkıştırabilmek için önemli üç unsur yer almaktadır.

  • Görüntü dosyası formatı PEG, PNG ve GIF gibi,
  • Sıkıştırma yapılması,
  • Görüntü boyutları genişlik ve yükseklik,

Görüntüleri sıkıştırabilmek için en çok tercih edilmekte olan dosya biçimleri; .jpg, .png ve. gif olarak bilinmektedir. Bu dosya biçimleri statik piksel renk verilerini içermektedir ve aynı zamanda görüntü kaydedilirken ayrıntı düzeyini, kaliteyi ve boyutu ayarlayabilmeye yardımcı olmaktadır. Bu şekilde görüntüler sıkıştırılırken kalitede kaybedilmemiş olmaktadır.

Vektör Görüntülerin Kullanılması

B2B alanında faaliyet gösteren işletmeler, web sitelerinde vektör görüntüler kullanmaya özen göstermelidir. Çünkü vektör görüntüler boyut olarak küçük olduklarından site hızında olumsuzluklar meydana getirmemektedir.

Görüntülerin Önbelleğe Alınması

Bilinen en etkili optimizasyon yöntemlerinde biri de görüntülerin önbelleğe alınmasıdır. Görüntülerin ön belleğe alınması, oldukça kolay ve hızlı erişim sağlanması için kullanıcının tarayıcı önbelleğinde görüntü dosyalarını depolamasına denilmektedir.