B2B Firmalarının Öğretmenler Günü’ne Hazırlanma Rehberi
8 Kasım 2021
Youtube’ta Kanal Sahibi B2B Firmalarının SEO Stratejileri Geliştirmesine Yarayan Programlar
10 Kasım 2021

B2B Sektöründeki Firmaların Yapmaması Gereken Hatalar

B2B Sektöründeki Firmaların Yapmaması Gereken Hatalar

B2B sektöründeki firmaların ortak amaçları, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmaktır. Bunun için firmaların doğru planlara ve etkili stratejilere ihtiyacı vardır. Bunların yanı sıra da farkında olmadan dahi hataya düşmemeleri gereklidir. Fakat bazı B2B firmaları birtakım hatalar yapmaktadır. Bu hatalar da firmaların bazı sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B sektöründe firmaların yapmaması gereken fakat sıkça yaptığı hatalardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda bu hatalardan kaçınmak için neler yapılabileceğinin üzerinde duracağız.

Bir Vizyonunun Olmaması

B2B sektöründeki firmaların yapmaması gereken başlıca hatalardan biri vizyonlarının olmamasıdır. Vizyonu olmayan firmalar hataya düşerek pek çok sorunla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra da uzun soluklu işler gerçekleştirememektedir. Bu nedenle sadece bir web siteye sahip olmak tek başına yeterli olmadığının bilinmesinde fayda vardır. Web sitenin yanında web site için bir vizyonun olması da oldukça önemlidir. Bu noktada B2B firmaları atacakları adımları önceden planlamalı ve ilk bir yıllık süreç sonrasın firmanın hangi aşamaya getirileceği belirlenmelidir. Böylelikle firmaların uzun vadede başarılı yakalamaları mümkündür. Sizler de bir B2B firması olarak vizyonunuzun olmasına ve bu vizyonu gerçekleştirebilmek için stratejiler geliştirmeye önem vermelisiniz.

Ürün Görsellerinin ve Açıklamalarının Yetersiz Olması

Ürün görsellerinin ve açıklamalarının yetersiz olması, B2B firmalarının sıklıkla yaptığı hatalardan biridir. Çünkü B2B’de fiziki mağazalarda olduğu gibi tüketicilerin ürünü yakından görebilmesi ve hatta dokunabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle B2B firmaların tüketicilere ürünler hakkında mümkün olduğunca çok bilgi vermesi gereklidir. Bunun için de ürün görsellerine ve açıklamalarına önem vermesi gereklidir. Ürün görsellerine ve açıklamalarına yeteri kadar önem vermeyerek hataya düşen firmalar, kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemenin önüne geçmektedir. Dolayısıyla da müşteri kaybetmeye neden olmaktadır.

Güven Vermeyen Bir Site Tasarımının Ortaya Konulması

B2B firmaları için web siteleri bir vitrin işlevi görmektedir. Çünkü kullanıcılar sitenin tasarımına ve görünümüne bakarak firmaya güvenmekte ve alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle firmaların web sitelerini çok iyi bir şekilde tasarlaması gereklidir. Böylelikle görselliğe önem veren kullanıcıların ilgisini çekebilmek ve onların güvenini kazanabilmek mümkündür. Fakat bazı B2B firmaları güven vermeyen bir site tasarlayarak hataya düşmektedir. Bu da web siteye gelen ziyaretçilerin siteden çıkmasına ve müşteri kaybetmesine yol açmaktadır.

Hataya düşmek istemeyerek sadık müşteriler kazanmak isteyen B2B firmaları site tasarımına önem vermelidir. Bu noktada güven vermeyen, karmaşık ve görsel olarak yetersiz olan tasarımlardan kaçınmalıdır. Kullanıcılara güven veren, trendleri yakalayan ve içerik olarak göze hitap eden site tasarımları tercih edilmelidir. Aynı zamanda tüketicilere güven veren bir ödeme sayfasının oluşturulması da oldukça önemlidir.

Kargo Sürecinin Yanlış Yönetilmesi

B2B firmalarından alışveriş yapan tüketiciler, firmalardan kargo gönderimini hızlı bir şekilde yapmalarını beklemektedir. Çünkü günümüzde pek çok firma hızlı gönderim ya da aynı gün kargo gönderimi gibi imkanlar sağladığı için tüketicilerin beklentileri de oldukça yüksektir. Bu nedenle tüketiciler 1 ile 3 gün içerisinde kargolarını teslim almayı beklemektedir. Fakat B2B firmaları kargo sürecini doğru yönetemediği takdirde tüketicilerin beklentilerini karşılayamamaktadır. Bu da firmaların müşteri kaybetmesine neden olmaktadır.

Müşteri kaybetmek yerine müşteri kazanmak isteyen B2B firmalarının kargo süreçlerini doğru yönetmesi gereklidir. Bunun için de kargo takibinin yapılması ve kargo sürecinde yaşanabilecek aksamaların engellenmesi oldukça önemlidir. Öte yandan da doğru bir tedarikçi firması tercih edilmeli ve hatta ikinci bir tedarikçi firmayla anlaşma yapılmalıdır.

SEO Çalışmalarına Önem Verilmemesi

Bir B2B firması için web siteye gelen organik trafik oldukça önemlidir. Bu nedenle B2B firmalarının en çok üstünde durması gereken konulardan biri Google üzerindeki arama motorlarında öne çıkmak ve bu sonuçlar ile siteye trafik çekmektir. Bunun için de firmaların SEO çalışmalarına önem vermesi gereklidir. Fakat bazı B2B firmaları SEO çalışması yapmayarak organik bir şekilde trafik oluşturamamakta ve reklamlara bağlı kalmaktadır. Bu da uzun vadede karlılığın düşmesine neden olmaktadır. Bu noktada SEO çalışmalarına gereken önemin verilmesi ve SEO uyumlu içeriklerin oluşturulması gereklidir.