Youtube’ta Kanal Sahibi B2B Firmalarının SEO Stratejileri Geliştirmesine Yarayan Programlar
10 Kasım 2021
Dijital Pazarlama Hedeflerini Belirlemek İsteyen B2B Firmalarının İzlemesi Gereken Adımlar
12 Kasım 2021

B2B Firmaları İçin Sonbahar Sezonunda Satışları Arttırmaya Yönelik İpuçları

B2B Firmaları İçin Sonbahar Sezonunda Satışları Arttırmaya Yönelik İpuçları

B2B ile internette ürün satan firmaların ortak amacı, satışlarını arttırmaktır. Bunun için de satışlarını arttırmaya yönelik doğru stratejiler geliştirmektedirler. Fakat geliştirilen stratejiler sezonlara göre farklılık göstermektedir. Çünkü firmalar yaz sezonunda daha fazla satış yapabiliyorken sonbahar ve kış sezonlarında daha az satış yapmaktadır. Bu noktada sonbahar sezonunu iyi geçirmek isteyen firmaların daha farklı stratejilerle tüketicilerin karşısına çıkması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için sonbahar sezonunda satışları arttırmaya yönelik ipuçları vereceğiz. Sizler de bu ipuçlarını hayata geçirerek sonbahar sezonunda satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmalarından Yararlanın

Sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarına verilebilecek öncelikli ipuçlarından biri içerik pazarlama çalışmalarından yararlanmalarıdır. İçerik pazarlama; firmaların hedef kitleyi etkilemek, onlarla etkileşim kurmak ve satış yapmak gibi amaçlarla içerik üretimi ve dağıtımı çalışmalarıdır. Sonbahar sezonunda satışlarını arttırmayı amaçlayan B2B firmaları içerik pazarlama çalışmalarından yararlanırken;

 • Sonbahara özel kombin önerileri
 • Sonbahar ev dekorasyonu
 • Sonbahar trendleri
 • Sonbahar sezonunda giyilebilecek kıyafetler

Gibi içerikler hazırlayarak bunları web sitelerinin blog bölümlerinde paylaşmaları gereklidir.

Sizler de sonbahar sezonunda satışlarınızı arttırmak istiyorsanız içerik pazarlama çalışmalarından yararlanabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırma imkanına sahip olabilirsiniz.

Sonbahar Sezonuna Ait Ürünlerinizi Çeşitlendirin

Sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının yapması gerekenlerden biri de ürün çeşitliliğini arttırmaktır. Çünkü B2B firmaları ne kadar fazla ürün çeşidine sahip olursa hitap ettiği hedef kitle de o kadar geniş olmaktadır. Bu da B2B firmalarının satışlarını doğrudan etkileyerek yüksek gelir elde etmelerini mümkün kılmaktadır.

Ürün çeşitliliğini arttırmak isteyen B2B firmalarının internetten en çok satılan ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir. Bunun yanı sıra da sonbahar sezonuna özel ürünleri web sitelerine eklemeli ve bu ürünleri ana sayfada öne çıkarmalıdır. Sizler de bir B2B firması olarak ürünlerinizin çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilirsiniz.

Web Sitenizi Sonbahar Sezonuna Hazırlayın

B2B ile ürün satışı yapan firmaların sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak için web sitelerini sonbahar sezonuna hazırlamaları oldukça önemlidir. Çünkü web sitenin sonbahara uygun tasarlanması tüketicilerin dikkatini çekecektir. Dolayısıyla da B2B firmalarının satışlarını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Fakat bu noktada firmaların göz önünde bulundurması gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • B2B firmaları web sitelerini sonbahar sezonuna hazırlarken sitenin rengini değiştirerek işe başlamalıdır. Site tasarımında yaz sezonuna ait canlı renklerin yerini sonbahar sezonuna ait soluk renkler almalıdır.
 • Sitenin öne çıkanlar, çok satanlar ve yeni gelenler kategorilerinde sonbahar ürünlerine yer verilmelidir.
 • Sitenin banner ve slide alanları için sonbahar ürünlerini ve sonbahar kampanyalarını öne çıkarılacak tasarımlar hazırlanmalıdır.

Sizler de sıraladığımız hususları göz önünde bulundurarak web sitenizde sonbahar ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Çeşitli Kampanyalar Düzenleyin

B2B firmaları belirli dönemlerde ürünlerini indirimli fiyatlarla satmak için kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle de sonbahar sezonu B2B firmaları için yoğun kampanyaların yaşandığı bir dönem olduğu için çeşitli kampanyalar düzenlemelerinde fayda vardır. B2B firmalarının sonbahar sezonunda yararlanabileceği kampanya çeşitleri şunlardır:

 • Siber Pazartesi
 • 11.11
 • Efsane Cuma
 • Öğretmenler Günü
 • Süper İndirim Günleri
 • Black Friday

Sizler de web sitenizde sonbahar sezonuna ait çeşitli kampanyalar düzenleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda yaz sezonundan kala ürünleri de kampanyalar da satışa çıkararak yazlık ürünlerin stoklarını eritebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

İnternetten alışveriş yapmak isteyen tüketiciler ürün ve hizmet aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. B2B firmaları da ürün arayışında olan tüketicilere ulaşabilmek için arama motorlarına reklam vermektedir. En büyük arama motoru da Google olduğu için genellikle Google Adwords reklamları verilmektedir. Böylelikle firmalar oldukça geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.

Sizler de sonbahar ürünleri, mont, kaban, bot, çizme, şemsiye gibi içerisinde bulunan sektöre yönelik anahtar kelimeler ile Google Adwords reklamı verebilirsiniz. Böylelikle de satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.