B2B’de Görülmeyen Faydalar
28 Ağustos 2021
B2B Sektöründe Site Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
31 Ağustos 2021

B2B Nedir? Ne İşe Yarar?

B2B Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin hayatımızda büyük yer almasıyla birlikte internetten yani online alışveriş yapmak da çok yaygın hale geldi. Bu tarz satışların yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret büyük bir ivme kazanmıştır.

B2B Nedir?

Business to Business” yani “işletmeden işletmeye” anlamına gelmektedir. B2B şirketlerin kendi aralarında yaptıkları alım satım işlemlerini ifade eder. Bu alım satım işlemleri hem geleneksel ticarette hem de online ticarette görülmektedir. B2B de firmalar direkt müşteriye satış yapmazlar, müşterilere satış yapacak kişilere ürünlerini satarlar. Yani B2B de her iki taraf da işletmecidir.

B2B Özellikleri nelerdir?

B2B ticaret modelinde şirketler ürünleri ana firmadan yani genellikle üretici firmadan satın alarak müşterilere satmasını içerir. Online satış sayfalarında müşteriler aradıkları sorunun cevabını kısa sürede bulmalıdır. Bu sebeple siteler iyi dizayn edilmelidir. B2B de en çok dikkat edilmesi gereken şey sitenizi ziyaret eden insanların ilgisini çekecek içeriklere sahip olmaktır. Ürünlerin detaylı açıklamasını yapmanız da oldukça önemlidir. B2B de alıcı da satıcı da bu alanda kendini geliştirmiş kişilerdir. Bu durumda tarafların birbirini kandırma olasılığını en düşük seviyeye indiriyor. Bunların dışında B2B de çok büyük rakamlar söz konusudur. Bunun nedeni ise üreticilerin toplu satış yapması ve alıcının da toplu alım yapmasıdır.

B2B’nin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

B2B sayesinde firmalar her dakika müşterilerine ulaşabilirler.  Yani tatiller, çalışma saati dışındaki zaman dilimleri gibi süreçler satış yapmanın önüne geçemez. Bunun yanı sıra B2B sayesinde tek bir satış yerine bağlı kalmazsınız. Ülkenizin hatta dünyanın her yanındaki müşterilere en hızlı şekilde ulaşabilir ve satış yapabilirsiniz. Bu sayede dünya çapında ünlenmeniz daha kolay olacaktır. E- ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte bu alanlara olan talep artış göstermektedir. Firmalar internet üzerinden daha az harcama yaparak daha fazla kar elde etmeyi hedeflemektedir. B2B de bu alanlardan biridir. B2B de firmalar ürünlerini ya da hizmetlerini sitelerinde videolar ve fotoğraflar eşliğinde tanıtır. Böylece alıcı firmalar ürünleri veya hizmetleri inceleyerek ürünler hakkında bilgi edinip, karar verme sürecine geçiş yapar. B2B hayatımızda varlığını büyük oranda hissettiriyor ve bundan sonraki süreçlerde de bu hissiyat giderek artacaktır.

B2B yaparken en önemli detay hedef kitlenizin oluşturulmasıdır. Satışını yaptığınız ürünlerin hangi firmalara uygun olduğunu dikkatli bir şekilde belirlemelisiniz.  Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu firmalara ulaşmanın yollarını aramalısınız. Örneğin bu firmaların sosyal medya hesaplarından faydalanmak işinizi kolaylaşacaktır. Satışını yapacağınız ürünler hakkında tanıtım yapmak daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır. Ürünleriniz hakkında verdiğiniz bilgilerin tamamıyla doğru olması oldukça önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgi vermek müşterilerinizin size olan güvenini büyük oranda kırar. B2B yaparken kullandığınız fotoğrafların oldukça kaliteli olması gerekmektedir. Başka sitelerden fotoğraf alıp kullanmak sizin itibarınızı yerle bir eder. Bu nedenle kendi çekimlerinizi kendiniz yapmalısınız. Mümkünse bir fotoğrafçıyla anlaşarak ürünlerinizin çekimlerini yaptırmanızı öneririz.

B2B türleri

B2Bnin kendi içinde ayrıldığını söyleyebiliriz.

  • Ürün tabanlı B2B

Ürün tabanlı B2B de elle tutulur yani nesnel bir ürünün alım ve satımı yapılmaktadır. Elle tutulabilen her ürün tabanlı B2B de satışa sunulur.

  • Servis tabanlı B2B

Servis tabanlı B2B de ise fiziksel olan ürünler yerine hizmet alım satımı yapılmaktadır. Servis tabanlı B2B ye örnek olarak ise pazarlama ve finansal destek sunmak verilebilir.

  • Yazılım tabanlı B2B

Yazılım tabanlı B2B de ise yazılım odaklı çözüm desteği sunulmaktadır. Bu B2B türünde firmaların ihtiyaçlarına göre yazılım desteği yapılır.

B2B hayatımızın her alanına işlemiş durumda. Oldukça büyük bir para akışı olan bu alanda daha profesyonel kişiler alım satım yapmaktadır. Hal böyle olunca B2B yapan kişilerin her anlamda profesyonelce davranması ve profesyonel bir site hazırlaması gerekmektedir. En küçük hata güven kaybına neden olabileceği için oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.