B2B’de Çerez Politikası Hakkında Bilinmeyenler
27 Ağustos 2021
B2B Nedir? Ne İşe Yarar?
30 Ağustos 2021

B2B’de Görülmeyen Faydalar

B2B’de Görülmeyen Faydalar

B2B alanında hızlı ilerleyişler B2B’de görülmeyen faydaları ortaya çıkarıyor. Araştırmalarımıza göre birçok firma fark etmeden B2B alanında ciddi şekilde ilerlemiş bulunuyor. Bu firmalar aslında sosyal medya ve online ortamda çok ciddi mücadeleler veriyor. Verilen mücadelelerin sonuçları bazen kısa sürede gelse bazen gecikmeli olarak geliyor. Hızlı ilerlemek için sürekli araştırmalar yapıp kendini güncel tutmanız çok önemli. Gelin birlikte neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Sosyal Medyadan Gelen Takipçiler

B2B’nin en önemli ayağını oluşturan sosyal medya, asla boşlanmaması gereken bir bölüm. İyi bir Instgram, Facebook, Twitter sayfanızın bulunması buradan sitenize olan ziyaretçi akışını sağlayacaktır. Sosyal medya hesaplarınıza takipçi kazanmak için çeşitli faaliyetlere katılmanız, reklamlar vermeniz gerekmektedir. Özellikle reklamlar yeni takipçilere erişmenizi saplar. Bu takipçiler aynı zamanda sizinle yakından ilgilenen kişiler olabilir. B2B sektöründe firmalar sizden toplu bir şekilde ürün alacağından bir müşteri bile kazanmak son derece önemlidir.

Sosyal medya hesaplarınızdaki sayfalarınızı ilgi çekici bir şekilde düzenleyin ve sık sık paylaşımlar yapın. Ayrıca videolu paylaşımların müşterileri daha fazla etkileyeceğini de unutmayın. Videolu içerikleri oluşturabilecek iyi bir ekip arkadaşı oluşturun. Çünkü iyi içerikler iyi bir ekipten ortaya çıkar. Ayrıca mutlaka sosyal medya hesaplarınızda canlı yayınlar açarak kendi ürünlerinizi, neler yaptığınızı gösterin. Bu durum müşterilerin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Size gelen mesajlara hızlı bir şekilde yanıtlar verin. Tabi bunun için de iyi bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Eğer olumsuz yorumlar varsa hemen o kişilerle iletişime geçerek durumu düzeltmek için elinizden geleni yapın. Çünkü kaybedilen bir müşteri devamında yakınından birilerini de götürür.

Sosyal medya tanınıp, büyümeniz için eşsiz bir ortam sunuyor. Bu yüzden buradan gelen faydaları es geçmemeniz gerekir. Bazen hiç haberiniz olmadan takipçileriniz sizin reklamınızı arkadaşlarına tanıdıklarına iletiyor olabilir. Bu durum da aslında görülmeyen faydalar sağlar. Siz reklama para vermeden reklamınız yapılmış olur. Ancak kendinizi müşterilere iyi bir şekilde sunmanız çok önemli. Aksi durumda reklamınızı kötü bir şekilde yapanlar da olabilir.

Rakip Firmaları Mutlaka Gözlemleyin

Rakipleriniz sizinle birlikte durmadan çalışıyor. Bu yüzden aklınıza fikir gelmediğinde rakip firmaların neler yaptığına göz atabilirsiniz. Böylece ilham alarak kendi sitenize özgü yenilikler geliştirebilirsiniz. Ancak rakip firmaların yaptıklarının aynısını yapmanız hırsızlık olur. Bu yüzden kesinlikle özgün içerikler üretmeniz gerekmektedir.

Rakipleriniz eğer yanlış bir şey yaptıysa bunu da gözlemleyip yapmamaya özen gösterebilirsiniz. Yani gözlem kendinizi geliştirmeniz için çok önemli bir detaydır. Hem iyiyi hem de kötüyü gördüğünüz için neyi yapıp neyi yapmayacağınızı anlayabilirsiniz. Oturduğunuz yerden online olarak firmaları taratmanız fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Görüldüğü gibi rakip firmaları gözlemlemekte görülmeyen bir fayda sağlamaktadır. Aslında fark etmeden kendinizi bir üst seviyeye taşırsınız. Araştırmak, incelemek B2B sektöründe sizi bir adım öne atacaktır. Bunun için her daim güncel kalın.

Hatırlatıcı E-mailler Gönderin

Sizden daha önce alışveriş yapmış firmalar varsa ve bunlar uzun süredir sizinle iletişim içerisinde değilse onlara e-mailler göndererek kendinizi hatırlatabilirsiniz. Bu sayede sizi bırakmış olan kişiler yeniden hatırlayıp alışveriş yapmak isteyebilir. Veya sizden aldığı ürünlerde herhangi bir indirim ve kampanya varsa bunu mesaj atarak o ürünlerden yeniden almasını sağlayabilirsiniz.

E-mailler genellikle kampanya ve indirim dönemlerinde gönderildiğinden kampanyalarınızı hazırlarken çok dikkatli olmalısınız. Kampanyalarda hangi ürünlere indirim yapacaksınız, ne kadar indirim yapacaksınız bunlara karar verdikten sonra müşterilerinize e-mailleri gönderebilirsiniz. Kampanya dönemlerini iyi bir şekilde değerlendirirseniz, yeni müşteriler edinebileceğiniz gibi eski müşterilerinizi geri de kazanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi B2B’de ilerleyebilmek aslında çok da zor değil. Sadece yılmadan mücadele etmek ve araştırmak gerekiyor. Oturduğunuz yerden tüm bunların takibini yapabiliyor olmanız da çok büyük bir avantaj. Bu işe yeni başlayacak olanlar bile çok kısa sürede bu söylediklerimizi yaparak iyi bir yere gelebilir.