B2B’de Sık Yapılan Hatalar
10 Ocak 2022
B2B Sektöründe Renklerin Devasa Uyumu
12 Ocak 2022

B2B’de Pazarlama Yöntemlerinin Planlanması

B2B’de Pazarlama Yöntemlerinin Planlanması

B2B sektörü gelişen ve büyüyen senaryosu ile birçok firmaya yeni kapılar açıyor. Pazarlama stilleri B2B sektörünün ilerlemesi için en önemli aşamalardan birisidir. Online olarak pazarlama stilleri günümüz koşullarında oldukça fazla artış göstermiştir. Bir malın tüketiciye ulaşabilmesi için iyi bir şekilde pazarlanması gerekmektedir. Bunun için de gerek görseller gerek metinler müşteriyi satın almaya yöneltmektedir. Bu yazımızda yeni pazarlama stillerinden ve bunların planlanmasından bahsedeceğiz.

Firmalar yeni ve profesyonel pazarlama yöntemlerini bilmelidir. Bu yöntemlerle kısa sürede rakip firmalar elenebilir. Bu pazarlama yöntemlerinin sitenin ve ürünlerin durumuna göre güncellenmesi gerekmektedir. Hedeflerin kolayca yerine getirilmesi iyi bir pazarlama stiliyle mümkün olacaktır. Pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesi sayesinde firmalar marka bilinirliklerini arttırabilirler. Bunun yanında müşteri kitlesini genişleterek hedef kitlelerine daha çabuk ulaşabilirler. Müşterilerin firmaya güven duymasını ve sadık kalmasını da sağlayabilirler. Bu sebeple pazarlama yöntemleri iyi bir şekilde planlanmalıdır.

Konumunuzu Belirleyin

B2B sektöründe binlerce firma ve şirket hizmet vermektedir. Öncelikle bu şirket ve firmaların arasında hangi konumda yer aldığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için de size en fazla yararı dokunacak işlem analizlerdir. Şirketin ürünlerine müşteriler ne kadar talep oluşturmuş, ne kadar ürün satılmış, hangi ürünler daha fazla satılmış, rakip firmalar ürün satmak için neler yapmış, siz neler yapmışsınız? Bu sorular konum olarak nerede olduğunuzu ve hedeflerinize neler eklemeniz gerektiğini gösterecektir. Yani analizler şirketinizle ilgili öngörüler yapmanızı sağlayacaktır. Yanlışlarınızı ve doğrularınızı da bu analizler sonucunda rahatlıkla görebilirsiniz.

Tüm analizler yapıldığında hangi ürünlerinize daha fazla talep olduğu ortaya çıkacaktır. Bu sayede o ürünlerin stoklarını güncelleyerek, reklam oranlarını arttırabilirsiniz. Bunun yanında o ürünlerin çeşitli versiyonlarını geliştirerek ürünlerinize ekleyebilirsiniz. Bunun yanında hangi yaş kitlesinin daha fazla alışveriş yaptığını görebilir, buna uygun ürünler ekleyebilirsiniz. Yaş aralığı ürünlerin değişiklik göstermesine neden olacaktır. Marka bilinirliğinizi arttırmanın, yeni alıcılar kazanmanın en iyi yolu en fazla satılan ürünlerden hareket edilmesidir.

Sosyal Medya’da Pazarlama Tekniklerini Geliştirin

Sosyal medya üzerindeki popüler sitelere her geçen gün yeni bir özellik eklenmektedir. Bu özellikleri hedeflerinizle uyarlayarak daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse Instagram üzerindeki reels özelliği kesinlikle son zamanlarda çok popülerdir. Bu alanda yaratıcı videolar hazırlayarak ürünlerinizi birçok kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Videoları eğlenceli hale getirmek ve çeşitli metinlerle süslemek ürünlerin daha fazla dikkat çekmesini sağlayacaktır. Özellikle Z kuşağının çok fazla kullandığı Tik Tok ise yine ticaret çalışmaları yapacağınız en özel alanlardan bir tanesidir. Bunun yanında popüler ağlar olan Facebook, Twitter gibi sitelerin en ince detaylarını öğrenmek gereklidir.

Görsellerin en fazla dikkat çektiği ortam olan Instagram’da hikaye özelliğini kullanarak reklamınızı yapabilirsiniz. Hikayelerin öne çıkması için reklam çalışmalarına iyi bir bütçe ayarlayabilirsiniz. Hikayelere konulan içeriklerin güçlü olması ve daha fazla müşteri çekmesi için ise içerik yöneticisi ile anlaşabilirsiniz. İyi bir personele sahip olarak bu süreçteki işlerinizi düzene koyabilirsiniz. Sürekli aktif kalarak paylaşımlar yapmanız müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

Pazarlama Çalışmaları İçin Bütçe Belirleyin

Ürünlerin pazarlanmasında reklam çalışmaları çok önemli bir yer tutar. Bu sebeple reklam çalışmaları için belli bir bütçe gerekmektedir. Bunun için de bütçe planlaması yapmanız gerekmektedir. Bunun için de eski reklam çalışmalarınızın analizlerini inceleyebilirsiniz. Eski reklam bütçeniz ile ne kadar başarı elde ettiniz, sonuçlar ne oldu? Bunları görerek kısa sürede ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu sırada içerik yöneticinizle görüşerek de fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Öngörü yapmanız için mutlaka eski yaptıklarınızı gözden geçirin. Bu sırada neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı net bir şekilde görebilir, buna göre planlamalar yapabilirsiniz. Rakiplerinizi kolayca elemenin yolu onların da yanlışlarını görmektir. Rakip analizleri de bu süreçte sizlere ilham olup yol gösterici olacaktır.