B2B’de Pazarlama Yöntemlerinin Planlanması
11 Ocak 2022
B2B Firmaları için Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOM) Nedir?
13 Ocak 2022

B2B Sektöründe Renklerin Devasa Uyumu

B2B Sektöründe Renklerin Devasa Uyumu

B2B gibi iş sektöründe online pazarlama stilleri oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan reklam çalışmaları sayesinde kısa yoldan başarı elde edilebilir. Hemen her sektörde pazarlama stili olarak renklerin gücünden sıklıkla faydalanılır. B2B üzerinde de renklerin varlığı kesinlikle yadsınamaz. Ticari amaçla yürütülen satışlarda bazı renklerin etkili olduğu bilinmektedir. Ürünlerin tasarımlarını ve reklam içeriklerini oluştururken de bu renk uyumuna çok özen gösterilmelidir. İçerik yöneticileri bu konuda etkili çalışmalar ortaya koymaktadır.

Bu yazımızda satışta etkili renkler, dikkat çeken renkler, alıcıyı harekete geçiren renkler konusunda derin detaylar vereceğiz. Özellikle yiyecek sektöründe kullanılan kırmızı rengi kesinlikle algıyı harekete geçiriyor ve açlık etkisini arttırıyor. Aynı zamanda kırmızı hareketli bir renk olduğundan daha çabuk alma hissi veriyor. Bunun yanında önemli durumları vurgulayan yine kırmızı renk oluyor. Yani kırmızı rengin hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır. Bunun gibi her bir rengin ticari olarak ayrı bir boyutu bulunmaktadır. Site tasarımlarınızda uygun renkler kullanmanız satış rakamlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Tasarımlarınızda Uygun Tonlamalardan Faydalanın

Site tasarımları yaparken arka fonda çok sade renkler tercih edebilirsiniz. Çünkü sayfada dolaşırken sade bir arka fon göz yormaz ve müşterilerin aradıklarına daha kolay ulaşmasını sağlar. Bunun yanında sade arka fonlar site sayfalarında daha hızlı geçiş imkanı sunar. Sade fon üzerine sıcak renkler kullanarak önemli yerleri vurgulayabilirsiniz. Sıcak tonlar dediğimiz kırmızı, turuncu ve sarı renkleridir. Bu renk ve tonlamaları alıcıyı harekete geçiren bir enerji sunar. Sıcak tonlar denmelerinin sebebi güneşi, ateş, ve sıcaklığı temsil etmelerinden ileri gelmektedir.

Sitenize canlılık, hareket ve enerji katmak için yukarıda bahsettiğimiz renk değerlerinden faydalanabilirsiniz. Bu renkleri ürün içeriklerinizde ve reklam içeriklerinizde de kullanarak dikkat çekici görseller hazırlayabilirsiniz. Kampanya dönemlerinde bu renkeri kullanarak görsel ve videolar hazırlayarak müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Bu renkler sıcakıkla beraber şıklığı da simgeler. Doğru kullanıldığında renklerin gücünü en kısa sürede hissedebilirsiniz. Sitenize olan müşteri akışındaki artışlar dikkat çekecektir.

Hedefinize Yönelik Renk Tonları Seçin

B2B sektöründe satış yaptığınız ürüne göre hedefleriniz değişkenlik gösterecektir. Eğer sattığınız ürünlerde tazelik, rahatlık ve dinlendiricilik etkisini arttırmak istiyorsanız soğuk renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Soğuk renkler, mavi, mor ve yeşil renkler olarak ifade edilmiştir. Bu renkler doğayo, gökyüzünü ve soğuğu çağrıştırmaktadır. Eğer sitenizde plates ile ilgili eşyalar satıyorsanız yeşil renk ve tonlarından faydalanarak tasarımlar yapabilirsiniz. Bunun gibi sattığınız ürünlerin görsellerinde uygun renkler kullanarak bir uyum yakalayabilirsiniz.

Renklerin doğru kullanımı ve uyumluluğu sayesinde marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz. Bazen logolarda kullanılan renkler o kadar akılda kalıcı olmaya başlar ki sadece tek bir renk bile markayı simgeler hale gelir. Örneğin Coca cola markasının rengi kırmızıdır ve kırmızı renk direkt olarka bu markaya bir çağrışım yapar. Bunun gibi firma logolarınızda belli renklerden faydalanarak sık sık reklamınızı yapabilirsiniz. Marka bilinirliğiniz arttıktan sonra daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. Müşteri güvenini kazanmanızda gerçekten kaliteli malzemeler sattığınızda gerçekleşecektir.

Müşterilerinizin Hislerini Arttırın

Renklerin ticari ortamda kullanımı sayesinde karşı tarafta istediğiniz hissi uyandırabilirsiniz. Bunun için yukarıda ifade edilen renklerden faydalanabilirsiniz. Her bir rengin ayrı bir anlamı ve ifadesi vardır. Birçok kullanıcı bu düzenden ve renk uyumundan etkilenerek siteye karşı güven oluşturur. Yani sadık müşterileri yarattığınız düzen sayesinde yakalayabilirsiniz. Renklerin uyumu sayesinde ürün satışlarınızı arttırarak kısa sürede stoklarınızı yenileme imkanına kavuşabilirsiniz. Müşterilerin firma olarak size güvenmesi daha fazla alıcı bulmanızı sağlayacaktır.

Müşteriler sizden memnun kaldıklarında siz fark etmeden sizin reklamınızı tanıdık çevreye iletecektir. Bu sayede yeni müşteriler kazanma ihtimaliniz de vardır. Her bir müşteri B2B sektöründe çok değerlidir ve kaybedilmemelidir. Bunun için müşteri iletişimi sıkı tutulmalı ve iyi iletişim kurabilen bir ekiple çalışılmalıdır. İletişim ticari ortamdaki en değerli pazarlama yöntemidir.