B2B’de Etkili Sosyal Medya Paylaşımları
9 Ocak 2022
B2B’de Pazarlama Yöntemlerinin Planlanması
11 Ocak 2022

B2B’de Sık Yapılan Hatalar

B2B’de Sık Yapılan Hatalar

B2B, Business to Business yani şirketten şirkete ticarettir.B2B satış yönteminde şirketler pazarlama ve satış uygulamalarını kendi aralarında geliştirir. Günümüzde pek çok şirkette B2B modeliyle çalışmalarına devam eder.

B2B modeli ile faaliyetlerini gösteren şirketlerin esas amaçları birbirlerinin sunmuş olduğu hizmetleri iyileştirebilmektir. B2B ticaret modelinde mesai kavramı bulunmaz. İşletmeler günün her anı başka bir işletmeye ait hizmet ve ürünlere ihtiyaç duyabilirler. Bu ihtiyaçlarını da eğer karşılayamazlarsa ticaret başarısızlıkla sonuçlanır.

B2B alanında yapılmakta olan bazı hatalar müşteri kitlelerinin rakip firmalara yönelmesine ve müşterilerin kaçırılmasına sebep olabilir. Ayrıca firmanın başarılı olabilmesinin önüne geçerken, firmanın uzun vadede karlılığını da tehlikeye atar. B2B’de yapılan bazı hatalar, firmaya zarar verebildiği gibi, hatalar tüketicilerce kolayca affedilmeyebilir. B2B’de sık yapılan bazı hatalar bulunmaktadır.

 • Ürün bilgilerinin yetersizliği

B2B’de hizmet ve ürünlerle ilgili müşterilere kapsamlı bilgiler sunmak oldukça önemli bir durumdur. Yetersiz ve eksik olan ürün bilgileri, müşterilerin ürünleri satın alma konusundaki düşüncelerinin olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple ürün açıklama kısımlarında:

 • Ürünün kategorisine ve ismine,
 • Ürünün açıklamasına,
 • Ürünün yüksek çözünürlüğü bulunan görsellerine,
 • Ürününün fiyatına,
 • Ürünün ağırlığına ve boyutlarına,
 • Ürününün son kullanma tarihine,
 • Garanti belgesi ve kullanma kılavuzu,

Gibi bilgilere ürünün açıklama kısmında yer verilmesi gerekir. Böylece ürün tüketicilere en iyi ve doğru şekilde tanıtılmış olur.

 • Güven vermeyen içerik ve tasarımlara yer verilmesi

B2B sitesi ürünlerin vitrin görevini üstlenir. Bu sebeple vitrin çok iyi hazırlanmalıdır. Çünkü tüketiciler görselliğe oldukça önem vermektedir. Kullanıcılar paylaşılan içerikleri ve sitenin tasarımını değerlendirerek firmaya güven oluşturur. Öyleyse görsel olarak yetersiz olan ve kafa karıştırıcı, güven duygusu oluşturmayan içerik ve tasarımlara yer verilmemesi gerekir. İçerik açısından göze hitap eden ve eğilimleri yakalayabilen site tasarımlarına yönelmek gerekir. Bir de en iyi site alt yapısını mutlaka oluşturulmalıdır.

 • Kullanıcı deneyimlerine gereken önemin verilmemesi

B2B’de en sık yapılmakta olan hatalardan biriside kullanıcıların deneyimlerine gerekli olan önemin verilmemesidir. Sitenize ziyarette bulunan kullanıcılar kafalarının karışmaması ve ürünleri istedikleri gibi inceleyebilmek için site içerisinde kolay bir şekilde gezebilmeyi ister. Kullanıcı deneyimleri arka plana atıldığında sitenin kullanımı zorlaşacak bu da ziyaretçilerin aramış oldukları ürünleri kolay bulamamalarına sebep olabilir. Bu durumlarda, site tasarım aşamasında kullanıcı deneyimlerini ön plana çıkarabilecek unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 • SEO çalışmalarında yapılan teknik hatalar

SEO çalışmaları sırasında yapılan bazı hatalar, B2B alanındaki firmaların sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Organik trafik oluşturmamak ve sadece reklam çalışmalarına bağlı kalmak, SEO çalışmaları yapmamak uzun vadedeki karlılık oranlarını düşürür. Ayrıca site üzerinde yapılmakta olan teknik SEO hataları sitenizin yanlış indekslenmesine ve sayfanızın arama motorlarında görünmemesine neden olabilir. Bu durumda organik trafiğin kaybedilmesine neden olur.

 • Ödeme yöntemlerinin karmaşık olması

B2B’de yapılmakta olan bir diğer hata da, B2B’ye özel olan ödeme yöntemlerinin yerine müşterilere karmaşık ödeme yöntemleri sunulmasıdır. Ödeme yöntemlerindeki karmaşıklık kullanıcıların dikkatlerinin dağılmasına ve ödeme süreçlerinde zorlanmalarına neden olur. Bu durum da kullanıcılardan elde edilebilecek geri dönüşümlerin azalmasına sebep olur. B2B firmaları üzerinde yapılmakta olan işlem hacimleri yüksek olduğundan alışveriş yapmayı düşünen firmalar değişik şekillerdeki ödeme yöntemlerini kullanmak isteyebilir. Bu sebeple B2B sitenizdeki ödeme yöntemlerinin optimizasyonunu gerçekleştirerek müşterilerinize çeşitli ödeme yöntemlerini sunmanız gerekir.

 • Pazarlama çalışmaları için yeterli bütçe ve zaman ayrılmaması

B2B alanındaki pazarlama çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Ürün marka bilinirliğini artırmak, yeni hedef kitlelerine ulaşabilmek ve yeni hedef kitleler bulabilmek için pazarlama çalışmaları yapılması gerekir. Bu amaçla da pazarlama taktikleri oluşturmak gerekir. Geri dönüşümleri ve satışları artırmak için pazarlama çalışmalarına gerekli zaman ve bütçeyi ayırmaya çalışmalarıyla özen gösterilmelidir. Reklam çalışmalarıyla hizmet ve ürünleri müşterilere tanıtmanız mümkündür.