B2B de Geri Dönüşlerin Önemi
21 Eylül 2021
B2B ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi
23 Eylül 2021

B2B’de Micro Influencerlardan Yararlanma Rehberi

B2B’de Micro Influencerlardan Yararlanma Rehberi

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artmasıyla hayatımıza giren influencer kelimesi özellikle online pazarlamanın gözdesi haline gelmiştir. Influencer kelimesini Türkçe tabirle etkileyici anlamına gelmektedir. Influencer nedir dediğimizde ise; yetkileri, bilgileri veya hedef kitleyle olan iletişimi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip tanınmış kişi veya hesaplar olarak tanımlayabiliriz. Influencerlar mega, makro ve mikro olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Biz de bu yazımızda mikro influencerları ele alacağız. Sizler de yazımız aracılığıyla B2B’de mikro influencerlardan yararlanabilir, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Micro Influencer Nedir?

B2B firmaları doğru ortaklıklara imza atarken tanınmış kişi ve hesapların takipçi sayılarını göz önünde bulundurması gereklidir. Pek çok firma daha büyük olmanın daha iyi olduğunu varsaymaktadır. Fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu noktada markaları rakiplerinden ayıracak ve markalara önemli etkileşimler kazandıracak micro influencerlardan yararlanmalıdır.

Micro influencer; daha niş bir alana hitap eden, takipçi sayısı genellikle 10 bin ve 500 bin arasında değişen tanınmış kişi ve hesaplardır. Bunlara örnek olarak gamer sayfaları ve yemek kanalları gibi belirli bir konuda uzman kişi ve hesaplar verilebilmektedir. Markaların micro influencerlar ile ürün ve hizmetlerini doğrudan hedef kitleye tanıtabilmeleri mümkündür.

B2B Firmaları İçin Micro Influencerların Önemi Nedir?

B2B firmaları için micro influencerların önemi oldukça fazladır. Çünkü günümüzde çeşitli kanallarda satışları arttırmanın ve markayı büyütmenin etkili bir yolu haline gelmiştir. Micro influencerların maliyetinin düşük olmasının yanı sıra istenen etkinin fazlasıyla elde edilmesi özellikle orta ya da küçük firmalar tarafından tercih edilebilir kılmıştır. Aynı zamanda micro influencerların daha küçük ama daha hedefli bir kitleye sahip olması da firmaların gerçek kitlelere ulaşabilmesi konusunda fayda sağlamaktadır.

Micro influencerların yüksek etkileşim oranlarına sahip olması da B2B firmaları için önemli bir rol oynamasını mümkün kılmaktadır. Yüksek etkileşim oranları az maliyetle birleşince başarılı bir pazarlama faaliyeti ortaya çıkmaktadır.

B2B Firmalarının Micro Influencerlar ile Çalışma Rehberi

Micro influencerlar ile çalışmak, B2B firmalarının web sitelerine trafik çekebilmeleri ve satışlarını arttırabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Fakat bu noktada firmaların micro influencerlar ile nasıl çalışacağı ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi sahibi olmaları gereklidir. Ardından da firmalar hedef ve beklentilerini ortaya koymalıdır. Hedef ve beklentilerini belirlerken de;

  • Web sitenize gelen trafiği arttırmak istiyor musunuz?
  • Marka bilinirliğinizi arttırmak istiyor musunuz?
  • Bir promosyon kodu veya satış ortağı bağlantısı ile satışlarınızı arttırmak istiyor musunuz?

Gibi sorulara cevap vermelisiniz. Bu cevaplara yönelik doğru bir micro influencer bularak harekete geçebilirsiniz. Reklam ve işbirlikleri için bir micro influencer bulurken hedef kitlesini ve markanız ile uyumunu göz önünde bulundurmalısınız. Tercih edeceğiniz influencerın yüksek katılım oranlarına sahip olmasına, sürekli paylaşım yapmasına ve farklı bir kişiliğinin bulunmasına özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra da influencerın etkileşimleri konusunda rapor istenerek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Micro Influencer Ücretini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

B2B’de micro influencerlar ile çalışmadan önce merak edilen konulardan biri de micro influencer fiyatlarıdır. Fakat fiyat konusu talebe ve micro influencerların özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Micro influencerların ücretini belirleyen unsurlar şunlardır:

Zaman ve kaynak: B2B firması olarak ortaya koymak istediğiniz içerik için gereken zaman ve kaynak miktarı oldukça önemlidir. Buna profesyonel ürün fotoğrafı çekimleri, olası kıyafet değişiklikleri, ekstra materyallar ve senaryo yazımı da sahildir.

Influencerın etkileşimleri: Influencerın etkileşim oranı ne kadar yüksek olursa maliyeti de o denli yüksek olmaktadır.

Yeniden yararlanma: Influencerların içeriklerini firmanın web sitesinde, reklamlarında veya sosyal medya platformlarında yeniden kullanılacak olması durumu da micro influencer ücretini etkileyen faktörlerden biridir.

Kampanyanın uzunluğu: Firmaların ürün ve hizmetleri hakkında ne sıklıkla paylaşım yaptıracağı ve düzenlediği kampanyaların uzunluğu influencer ücretini etkilemektedir.