B2B’de Micro Influencerlardan Yararlanma Rehberi
22 Eylül 2021
B2B de Olması Gereken Önemli Hususlar
24 Eylül 2021

B2B ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi

B2B ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi

B2B ile hem yurtiçine hem de yurtdışına ürün ve hizmet satışı yapabilmek mümkündür. Yurtiçine yapılan satışların teslimat süreci kargo firmalarıyla kolay bir şekilde gerçekleştirilirken yurtdışına yapılan satışların teslimat sürecinde ise bazı problemler yaşanabilmektedir. Çünkü yurtdışına kargo gönderim biraz karmaşık bir yapıda olduğu için sorun yaşamak muhtemeldir. Bu nokta B2B firmalarının yurtdışı gönderimlerinde teslimat sürecini iyi bir şekilde yönetebilmesi için uygulaması gereken bazı adımlar vardır. Biz de bu yazımızda B2B ile yurtdışına satış konusunda sizlere rehber olacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak yurtdışına sorunsuz bir şekilde ürün satışı yapabilirsiniz.

Yurtdışına Gönderim Yapan Kargo Firmalarını Araştırın

B2B ile yurtdışına satış yapacak olan firmaların ürünlerini tüketiciye nasıl teslim edecekleri merak konusudur. Bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen B2B firmalarının yurtdışına kargo gönderimi yapan firmaları araştırması gereklidir. Genellikle yurtdışı gönderimlerinde PTT, Aras Kargo, MNG Kargo ve Sürat Kargo tercih edilmektedir. Fakat masraflarını azaltmak isteyen firmalar Fedex, Navlungo, İyziship ve Kargogo gibi lojistik firmalarına başvurmaktadır. Çünkü bu kargo firmalarının yurtdışı gönderim ücretleri diğer kargo firmalarına oranlar daha düşüktür. Sizler de araştırma yaparak yurtdışına gönderim yapan kargo firmalara ulaşabilir ve onlardan fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yurtdışına Gönderim Fiyatlarını Öğrenin

B2B ile yurtdışına yapılacak olan ürün satışlarında yurtdışı kargo fiyatlarının öğrenilmesi gereklidir. Çünkü gönderim ücretleri kargo firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda yurtdışı gönderim ücretini gönderim yapılacak ülke ve kargonun büyüklüğü gibi unsurlar etkilemektedir. Bazı ülkelerin 3, bazılarının 5, bazılarının ise 10 bölgeye bölündüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Gönderim yapılacak ülkenin kaçıncı bölgede yer aldığının tespit edilmesiyle yurtdışı gönderim ücreti belirlenmelidir. Böylelikle B2B firmalarının kargo gönderimi esnasına maliyetlerini düşürebilmesi mümkündür.

Kargo Firmalarıyla Anlaşma Yapın

Yurtdışına ürün satışı gerçekleştiren firmaların tüketicilere teslim sürecinde bilmesi gereken unsurlardan biri yurtdışı kargo fiyatlarının ulusal kargo fiyatları kadar uygun olmadığıdır. Genel olarak yurtiçine gönderilecek 1 desili ürünün fiyatı 9-10 tl arasında değişmektedir. Yurtdışına gönderilecek 1 desili ürünün fiyatı ise 10-20 dolar arasında değişmektedir. Bu maliyetleri aza indirmek için B2B firmalarının kargo firmalarıyla anlaşma yapması gereklidir. Bu noktada firmalar:

  • Anlaşma yapılabilecek kargo firmalarını tespit etmelidir.
  • Tespit edilen kargo firmalarıyla görüşmeler yapılarak fiyat teklifi almalıdır.
  • Ardından kargo firmasının çalışma koşulları hakkında bilgi edinmelidir.
  • Aynı zamanda da kargo firmalarının teslimat süreçlerini ve teslimat sürelerini öğrenmelidir.

Bu sayede B2B firmaları yurtdışına kargo gönderimi yapmak için çalışacağı kargo firmasını doğru bir şekilde seçebilmektedir. Dolayısıyla da teslimat süreçlerini daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yönetebilmektedir.

Web Sitenizde Kargo Etiketlerinden Yararlanın

B2B firmalarının web sitelerinde kargo etiketlerine yer vermesi siteyi ziyaret eden tüketicilerin firmaya duyacağı güveni arttırmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının web sitelerinde anında teslimat, aynı gün içerisinde teslimat ve 1-2 iş gününde teslimat gibi kargo etiketlerine yer vermesinin oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. Sizler de bir B2B firması olarak kargo etiketlerinden yararlanabilir ve tüketicilerin firmanıza duyduğu güveni arttırabilirsiniz. Böylelikle de yüksek dönüşüm oranlarına ve satışlara imza atabilirsiniz.

Kargo Entegrasyonu Yapın

B2B ile yurtdışına satış yapan firmalar için önemli entegrasyonlardan biri kargo entegrasyonudur. Kargo entegrasyonu ile firmalar web site üzerinden ürün satın alan müşterilerin hangi ürünü satın aldığı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Aynı zamanda müşterilerin firmaya güven duymasını sağlayarak satın alma kararlarının olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bunun yanı sıra da firmaların satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır. Sizler de B2B firmanızın teslimat süreçlerini öne çıkararak satışlarınızı arttırmak ve müşterilerinize güven vermek istiyorsanız yurtdışı kargo entegrasyonu yapabilirsiniz. Bu doğrultuda web sitenize kargo takip bölümü ekleyebilirsiniz. Böylelikle müşterilerin satın aldıkları ürünlerin teslimat sürecini incelemesine ve akıllarında soru işareti kalmamasına olanak sağlayabilirsiniz.