B2B de Ürün Sayfası Dönüşümlerini Arttırmak
20 Eylül 2021
B2B’de Micro Influencerlardan Yararlanma Rehberi
22 Eylül 2021

B2B de Geri Dönüşlerin Önemi

B2B de Geri Dönüşlerin Önemi

B2B, firmadan firmaya ifadesinin kısaltılarak yazılmış halidir. B2B pazarlama türünde, bir firmanın hizmet ve ürünleri diğer başka bir firmaya ya da firmalara pazarlanabilir.. B2B pazarlamaya örnek verecek olursak;  hosting hizmetleri, reklam ajansları ve grafik tasarım hizmetleri, ofis mobilya üreticileri bunlardan birkaçıdır. Firmadan bir başka firmaya ilişkilerin giderek geliştirilmesine devam edilmektedir.

B2B,oldukça zor bir alandır; fakat hacim açısından bakılığında B2B’ler üzerindeki işlem hacmi oldukça fazladır. B2B E-ticaret sitelerinin yönetiminde ve hazırlanışında yapılmakta olan bazı hatalar işlem hacminin düşmesine neden olabilmektedir. Sık yapılan hatalardan bazıları şunlardır:

B2B’ye Özel Ödeme Yöntemlerinin Sunulmuyor Olması

Yapılmakta olan en önemli hatalardan bir tanesi B2B’ye özel ödeme yöntemlerinin site üzerinde müşterilere sunulmuyor olmasıdır. B2B firmalar üzerinde yapılmakta olan işlem hacimleri yüksek olduğundan, alışveriş yapmakta olan firmalar farklı ödeme şekilleri kullanmak isteyebilmektedirler. Bu nedenle e-ticaret siteniz üzerindeki ödeme yöntemleriniz arasına müşterilerinizin isteğine uygun ödeme yöntemleri de sunabilmelisiniz.

Kullanıcı Deneyimine Önem Verilmemesi

Kullanıcı deneyimlerinin B2B sitelerinde de yeri oldukça büyüktür. Site içi yer bulma ve site tasarımı konusunda, B2C ile benzer yaklaşımlar içerisinde olmak daha doğru olacaktır. Ziyaretçileriniz siteye giriş yaptıklarında kafaları karışmadan kolayca ve rahatlıkla ürünlerinizi inceleyebilmeli, siteniz içerisinde gezinebilmelidir. Kullanıcı deneyimlerini arka planda tutarsanız sitenizin kullanımı zorlaşacaktır. Bu sebeple kullanıcılar aradıkları ürünü bulma konusunda zorluklar yaşayabilecektir. Site tasarımı aşamasında kullanıcı deneyimlerini ön planda tutmaya özen göstermek gerekmektedir.

Yetersiz Ürün Bilgileri Sunulması

Sitenizde yer alan ürünleriniz hakkında müşterilerinize detaylı bilgiler sunmanız gerekmektedir.Yetersiz ve eksik bilgiler, müşterilerinizin ürün satın alma aşamasında kararlarını olumsuz yönde etkileyebilecektir. Çünkü müşteriler ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterler. Bu nedenle ürün açıklamanız sırasında:

  • Ürünlerinizin ismi
  • Ürünlerinizin detaylı açıklaması
  • Ürünlerinizin ağırlıkları ve boyutları
  • Yüksek çözünürlüğe sahip ve kaliteli fotoğraflar
  • Görsellerinizin isimleri
  • Ürünlerinizin fiyatları
  • Ürününüzün hangi kategoride yer aldığı
  • Ürünle ilgili garanti belgesi, kullanım kılavuzu

Gibi bilgilere mutlaka yer vererek, ürününüzü olabildiğince en iyi şekilde tanıtabilmeniz ve müşterilerinize olabildiği kadar ürünleriniz ile ilgili fazla bilgi vermeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Yetersiz İletişim Bilgileri Paylaşılması

B2B üzerinden alış veriş yapmak isteyen bazı kişiler, telefonla ya da yüz yüze görüşme yapmak isteyebilir b neden den dolayı e-ticaret sitenizin üzerinde şirketinize veya ilgili yöneticinize ait iletişim bilgilerini mutlaka paylaşmalısınız.

Müşterilerinizle bireysel olarak iletişim kurabilmeniz onların ihtiyaçlarını anlamanızda kolaylık sağlayabileceği gibi, onlarla birebir görüşerek satış yapmanızı da kolaylaştırabilecektir.

Pazarlama İçin Zaman ve Bütçe Ayrılmaması

B2B için mutlaka bir pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekmektedir. Pazarlama B2B için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü ürün ve marka bilinirliliğinizi arttırmak, müşterilerinize ulaşabilmek, yeni hedef kitlelere ulaşabilmek için pazarlama çalışmalarına önem vermelisiniz. Gerekli sosyal ağların yanı sıra farklı arama motorları yardımı ile dijital çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. Reklam çalışmaları ile ürünlerinizi tanıtabilirken, çeşitli etkinliklerle de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Geri dönüşümlerinizi artırma adına pazarlama bölümünüze belirli miktarda bir bütçe ayırmanız yararınıza olacaktır.

SEO ve e-mail pazarlamayı geri dönüşüm oranı çok yüksek olan iki pazarlama aracı olarak kabul edebilirsiniz. Endüstriyel pazarlamada bireylerin mailleri okumaları ve geri dönüş gerçekleştirmeleri oranı çok yüksektir. Önemli olan ilgili olduğunuz pazarı ve hedef kitleyi bölerek seçtiğiniz küçük pazara veya hedef kitleye yönelik doğru strateji planlamaları oluşturmasını sağlayarak doğru maili doğru kişiye doğru zamanda gönderebilmenizdir.

SEO içerik pazarlamalarınızla birlikte yönetebilecek olduğunuz müşterilerinize doğrudan kolayca ulaşabileceğiniz bir araçtır. Doğru anahtar kelimeyi seçerek önemli bir potansiyele sahip olan müşterileri kendinize çekebilmeniz mümkündür.  Şirketlerin satın alma bölümleri artık Google arama yapmadan satın alma kararlarını vermiyor. Uzun kuyruklu kelimeler seçmek sizlerin satın almacılarla kolayca buluşabilmenizi sağlayabilir.