B2B Alanında Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?
29 Ağustos 2022
B2B Ticaret Alanında SEO Teknikleri
1 Eylül 2022

B2B Ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Önemli Özellikler Nelerdir?

B2B Ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Önemli Özellikler Nelerdir?

Çevrimiçi alışverişlerin kullanım alanlarından biri de B2B olarak adlandırılan yani işletmeden işletmeye satış yöntemidir.

Alibaba.com örneğinde görüldüğü gibi firmaların satışa sunmuş oldukları hizmetleri veya ürünleri toplu bir biçimde diğer başka firmaların satın alınmasına yaramakta olan B2B ticaret siteleri, tek seferde yüz binler veya milyonlarca liralık ödemelerin gerçekleştirildiği ticaret alanları olarak bilinmektedir. Bu sebeple hem satıcıların hem de alıcıların ilgilerini yüksek tutabilmek, kullanım kolaylıkları sağlayabilmek, alanda başarılı olabilmek ve garanti sunabilmek için B2B ticaret sitelerinin belli başlı bazı özelliklere sahip olabilmeleri gerekmektedir. Bu özelliklerden bazıları;

Üyelik Sistemleri

B2C e-ticaret firmaları için, üyelik gerektirmeyen internet üzerinden alışveriş yapılabilmesini sağlayacak altyapılar oluşturmaları tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bu durumun dönüşleri artırabildiği ve satış hacmine büyük katkılar sağlamakta olduğu görülmektedir. Fakat B2B e-ticaret siteleri açısından ise bu durumun tam aksi tavsiye edilmektedir.

Müşterilerine, üye olabilmelerini sağlayabilecek, teşvik edici seçenekler sunabilerek alt yapılar oluşturmaları, yüksek adetlerde ve tutarlarda satış yapılmakta olan B2B e-ticaret sitelerinin, satıcıların ve alıcıların ortak bir fayda da buluşabilmelerini sağlayabilmektedir.

Değişik Fiyat Seçenekleri

Dünyanın pek çok farklı noktasından müşterilere hizmet vermekte olan B2B firmaları için değişik fiyat politikaları olmazsa olmazlardan kabul edilmektedir. Alınacak olan ürünlerin miktarları oldukça fazla sayılarda olduğundan, toptan satış adetlerine göre ürün başına fiyatların değişebileceği gibi ürünlerin adedine, dönemine veya cinsine göre de kampanyalar ya da indirimler uygulanabilmektedir.

Arama Özelliği ve Filtreleme

B2B ticaret sitelerinin hacimlerini artırabilmek amacıyla site içi arama özelliklerinin mutlaka bulunması gerekmektedir. Satıcılara ve ürünlere oldukça kolay bir biçimde ulaşılabilmesini sağlamakta olan arama özelliği, gelişmiş arama seçenekleri ile beraber,  geniş ürün yelpazeleri arasında aranılmakta olan ürünlerin kolay ve hızlı bir biçimde bulunmasını sağlayabilmektedir.

Ürün filtreleme özelliği de, satıcılar ile alıcıların pratik bir biçimde buluşabilmelerine yardımcı olabilmektedir. Alıcılar, ürün kıstaslarına göre kategoriler ve filtreler arasında ihtiyaçları doğrultusunda seçimler yapabilecekleri gibi, birden fazla özellik seçebilme ve eski aramaları hatırlatma gibi ek seçenekler ile çevrimiçi alışveriş işlemlerini daha basit gerçekleştirebilmektedir.

Kolay Sipariş ve Ödeme Yöntemleri

Sabit ve sadık müşteriler yaratabilmek, e-ticaret sitelerinin hemen hepsinde en büyük hedefler arasında yer almaktadır. Bunu gerçekleştirebilmenin yollarında n biri de sipariş verilirken ve ödeme işlemleri gerçekleştirilirken uzun işlemler ile zaman kaybedilmesinin önüne geçilebilmesidir. Adet ve ürün bakımından ne istediklerine önceden karar vermiş olan firmaların işlemlerini yalnızca birkaç adımda gerçekleştirebilmelerine ek olarak, e-ticaret sitlerini ziyaret ettiklerinde, önceden sepete eklemiş oldukları ürünleri görmeleri ve tekrar arama yapmaya ihtiyaç duymamalarının sağlanması oldukça önemlidir.  Ödeme seçeneklerini, ürün miktarlarını ve sipariş kodlarını hızlı bir biçimde belirleyebilecek oldukları sipariş formu yaratılarak müşterilere sunulması gerekmektedir.

Ödeme Sistemlerinde Çeşitlilikler Oluşturmak

B2B ticarette alışverişlerin miktarları hem adet bakımından hem de tutar açısından oldukça yüksek miktarlarda olduğundan, ödeme konusunda alıcılara çeşitlilikler sunulmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Alternatif ödeme yöntemlerinin yanı sıra birden fazla sanal pos sistemleriyle birlikte, sürede esneklikler sağlayabilecek özellikler ve farklı kampanyalar da ödeme sistemlerine eklenmeye özen gösterilmelidir. E-ticaret sitelerine entegre edilebilecek sanal poslar ve diğer ödeme sistemleriyle, alıcı firmalar hangi koşullarda ve nasıl ödeme yapabilecek oldukları hakkında baştan bilgi sahibi olabilme imkanını elde edebilmektedir.

Çoklu Kullanıcı Özellikleri

B2B e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden firmalar, satın alma işlemlerini genel olarak bir kişi tarafından değil de biden çok değişik personeller tarafından yürütürler. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin müşterilerin bir hesap ile üye olmalarının ardından, birkaç değişik kullanıcının bu hesap üzerinden işlem yapabilmelerini sağlayabilecek seçenekleri sunarak işlemlerde kolaylık sağlamaları gerekmektedir.

Bir hesap üzerinden birden fazla ve farklı kullanıcıların işlem yürütebilmeleri; sipariş verebilme, kontrol edebilme ve siparişlerin takibi gibi aşamaların değişik kullanıcılar tarafından hiçbir sorun yaşanmadan yürütülebilmesine olanak sağlamaktadır.