B2B Ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Önemli Özellikler Nelerdir?
31 Ağustos 2022
B2B Alanında Spor Malzemelerinin Satışı Nasıl Yapılabilmektedir?
2 Eylül 2022

B2B Ticaret Alanında SEO Teknikleri

B2B Ticaret Alanında SEO Teknikleri

B2B ticaret sitesi kurarak internet üzerinden ürün satışı yapan işletmelerin SEO çalışmalarına oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü B2B ticaret siteleri SEO çalışmaları sayesinde hedef kitlelerinde yer alan diğer firmalara kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve arama motorlarında daha görünür olabilmektedir. Bu sebeple B2B ticaret sitesi kurmak isteyen işletmelerin SEO teknikleri hakkında her türlü detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

SEO Ne Demektir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorlarınca kolay taranabilmesini sağlayabilecek kriterlerle optimize edilebilmesine yardımcı olan çalışmalara verilen addır. SEO çalışmaları yapmakta olan B2B ticaret siteleri hedeflemiş oldukları anahtar kelimeler ile ön plana çıkabilmektedir.

B2B Ticarette CEO’nun Önemi Nedir?

SEO çalışmaları yapmakta olan B2B ticaret siteleri pek çok avantajlı durumlardan faydalanabilmektedir.  B2B ticaret alanında CEO’nun önemi;

 • SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yapmakta olan B2B ticaret firmalarının görünürlükleri artış göstermektedir.
 • İşletmeler SEO çalışmaları sayesinde hedef kitlelerinde bulunan diğer firmalara kolayca ulaşabilmektedir.
 • Hedeflenmekte olan anahtar kelimelerin sayesinde B2B ticaret sitelerine ait organik trafik artmaktadır.
 • SEO çalışmaları ölçümlenebilen sonuçları ortaya çıkarabilmektedir.
 • B2B ticaret alanında SEO çalışmalarına gereken önemi veren işletmeler rakip firmalar ile kolay bir şekilde rekabet edebilmektedir.
 • SEO çalışmaları sayesinde B2B ticaret firmaları sonuçlarını görebildikleri yatırımlar gerçekleştirmektedir.

B2B ticaret sitelerinde bu avantajlardan yararlanılmak istediğinde SEO çalışmalarına önem verilmeli ve hızlıca optimizasyon çalışmalarına başlanılmalıdır.

B2B Ticaret Sitelerinde Kullanıcı Deneyimlerini Ön Planda Tutabilme

B2B ticaret alanında SEO teknikleri ile ilgili araştırmalar yapan işletmelerin dikkatli olmalarıi gereken en önemli unsurlardan biri kullanıcı deneyimleri olarak bilinmektedir. Google algoritması önceden, linklemeyi ön planda tutacak biçimde çalışmayı tercih ediyordu. Yani Google arama botları, B2B ticaret sitelerinde yer alan linklerin nereden alındıklarına bakmaz ve botlar için önemli olan unsur da kaç adet linkin alındığı konusudur.

Google algoritmasında gerçekleştirilen değişiklikler backlink yapısının biraz geri planda kalmasına sebep olmuş ve botlar artık kullanıcı deneyimlerine önem vermekte olan B2B ticaret sitelerini ön plana çıkarmaya başlamıştır. Bu nedenle de B2B ticaret sitesi kurma aşamasında;

 • İlk aşamada kullanıcıların sitede ne şekilde davranışlar sergileyeceği öngörülerek çalışmalar yapılması gerekmektedir.
 • Tüketicilerin B2B ticaret sitelerinde tutulabilmeleri için aradıkları şeylere ilişkin cevapların kendilerine sunuluyor olması gerekmektedir.
 • B2B ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi konusu ile alakalı olarak optimizasyon çalışmaları yapılmasına önem verilmelidir.

Böylelikle B2B ticaret siteleri Google sıralamalarını kolayca artırabilmekte ve yaptıkları arama motoru optimizasyon çalışmaları başarıya ulaşabilmektedir.

Rakipleri Analiz Edebilme

B2B ticaret alanında,  B2B ticaret siteleri adına SEO çalışmaları yapmayı isteyen işletmelerin önem vermeleri gerekli bir başka çalışma rakipleri analiz etmektir. B2B ticaret işletmelerinin SEO çalışmalarında rakiplerinin çalışmalarını incelemesi, kendi çalışma yüklerini hafifletebilmektedir.  Rakiplerin SEO çalışmalarını inceleyebilmek için;

 • Rakipler belirlenmeli,
 • Rakip firmaların ve B2B ticaret sitesinin karşılaştırılmaları yapılarak içerik boşlukları belirlenmeli,
 • Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde ne şekilde sıralamalar elde ettikleri incelenmeli,
 • SEO analiz araçları yardımı ile rakiplerin organik anahtar kelimeleri, organik trafik ve backlinkleri hakkında incelemeler yapılmalı,
 • Rakiplerin ne tür backlinkleri hangi sitelerden aldıkları gözlemlenmelidir.

Böylece B2B ticaret alanında SEO stratejileri kolayca belirlenebilmekte ve rakip SEO analizleri basit bir şekilde yürütülebilmektedir.

Ürün ve Kategori Açıklamaları İçin Anahtar Kelimeler Belirleme

B2B ticaret sitesi kurulumu sırasında kategori sayfası veya ürün sayfası oluşturan işletmelerden SEO çalışmaları hakkında bazı içerikler istenebilmektedir. Bu içeriklerin en başında ürün ve kategori açıklamaları yer almaktadır.

Ürün ve kategori açıklamaları ile ilgili içerik oluşturabilmek B2B ticaret sitelerinin ürün ve kategorilerinin ön plana çıkabilmesini sağlayacak olduğundan işletmeler açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple B2B ticaret işletmelerinin;  ürün ve kategori açıklamalarında kullanabilecek oldukları anahtar kelimeleri belirlemeleri ve anahtar kelime kullanımlarında uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılmasına özen göstermeleri gerekmektedir.