B2B Alanında Büyüme Pazarlamasının Yeri ve Önemi
10 Ağustos 2022
Sıfırdan B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
12 Ağustos 2022

B2B Siteleri İçin Sosyal Medyayı Kullanabilme İpuçları

B2B Siteleri İçin Sosyal Medyayı Kullanabilme İpuçları

B2B siteleri için sosyal medya yönetimi ve pazarlaması, ürünlerin tanıtılabilinmesi ve ürünlere yaratılabilinmesi açısından oldukça önemlidir. B2B firmaları tüketicilere doğrudan ulaşamıyor olsalar bile satmak istedikleri ürünlerine talep yaratmaları, B2C firmalarında ürünleri alıp, tüketicilere ulaştırmalarına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca ürün ve marka bilinirliği açısında da sosyal medya yönetiminin oldukça önemli olduğu bilinmektedir.

B2B Siteleri İçin Sosyal Medyayı Kullanabilme İpuçları

  • Hedeflerin ve sosyal medya alanlarının belirlenmesi

Sosyal medya pazarlama faaliyetlerine başlanılmadan önce, bu faaliyetlerden nasıl geri dönüşümler almanın amaçlandığı ve hangi sosyal medya alanında yer alınmak istendiğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü amaç belirlenmeden faaliyetlere başlamak doğru taktiklerin belirlenememesine ve sonuç olarak da istenilene ulaşılamamasına neden olabilmektedir.

Müşteri desteği sunabilme, yeni müşteriler edinme, ürünleri tüketicilere tanıtabilme ve marka bilinirliğini artırma gibi değişik amaçlarla sosyal medya yönetimi yapılabilmektedir.

Bu süreçte en önemli unsurlardan biri hangi sosyal medya alanlarında yer alınmak istendiğine karar verilmesidir. Çünkü tüketicilerin ürünlere yönelebilmesini sağlayabilmek, marka bilinirliğini artırabilmek ve ürünlere talep yaratabilmek için tüketicilere en doğru kanallar üzerinden ulaşılabilinmesi gerekmektedir.  Linkedin, B2B firmaları açısından en uygun sosyal medya alanı olarak bilinse de tüketicilere ulaşılarak, ürünlere talep artırılabilinmesi için Instagram, Facebook ve Twitter gibi yaygın olarak kullanılmakta olan sosyal medya alanlarına da yönelmek gerekmektedir.

  • Sosyal medya profil bilgilerinin detaylı şekilde hazırlanması

B2B siteleri sosyal medya yönetimi yapmak istediklerinde, öncelikle profil bilgilerini detaylı şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Sayfayı ziyaret etmekte olan kullanıcılar, marka ve ürünler ile alakalı bilgilere detaylı olarak ulaşabilmelidir. Web site adresi, iletişim adresleri, ürünler ile alakalı bilgiler, marka bilgileri profil bilgileri içerisinde mutlaka yer almalıdır. Böylece kullanıcılar web sitesine çekilerek marka hakkında tanıtım da yapılabilmektedir. Kullanılmakta olan sosyal medya hesaplarının tümünde bir bütünlük oluşturulması; aynı bilgileri, profil fotoğraflarını ve aynı renkleri kullanmayı tercih etmek kurumsallık açısından da bir bütünlük oluşturulabilmesini sağlamaktadır.

  • Renk ve görsel temalar oluşturulması

Sosyal medya hesaplarında profesyonel bir biçimde paylaşımlar yapmak ve kurumsallık oluşturabilmek için kullanılan içerik paylaşım ve renk şablonlarında bir tema oluşturulabilmesi daha etkili olmaktadır. Bir süre sonra temalar marka ile özdeşleşeceğinden kullanıcıların markayı tanıması kolaylaşmaktadır.

  • İçerik planı oluşturulması

Rastgele yapılmakta olan içerik paylaşımlarıyla sosyal medya yönetimlerinden pek fazla geri dönüşüm alınamamaktadır. B2B sitesi sosyal medya paylaşımlarında bir plan oluşturulması ve ne gibi çalışmaların yapılacağının önceden belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmaya özen gösterilmelidir. Bu takvim üzerinde; içerik kategorilerinin hangi sosyal medya alanlarında ve nasıl yapılacağı, haftada veya günde kaç paylaşım yapılacağı, hangi konulara yer verileceği belirlenmelidir. Böylece düzenli ve planlı içerik paylaşımları devam ettirilebilmektedir.

  • Sürekliliğin korunması

B2B sitelerinin sosyal medya alanlarında çalışmalar yürütürken, sürekliliğe oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü sosyal medya ağları her an güncellenen ve yenilenen alanlar olup, yapılan paylaşımlar ertesi güne kalmamaktadır. Sosyal medyada çok fazla anlık tüketimin olması, markaların da bu hıza ayak uydurabilme gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle sürekliliğin korunabilmesi için her gün düzenli bir şekilde paylaşım yapılması gerekmektedir. Ancak ellerinde yeterli içerikleri bulunmayan B2B sitelerinin haftanın belirli günlerinde birkaç paylaşım yapabilmeyi denemelerinde yarar bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken unsur, paylaşımlar hangi gün yapılıyorsa, bu düzenin ve sürekliliğin korunabilmesidir. Süreklilik korunamadığında, marka bilinirliği oluşturmak, etkileşimleri artırmak ve belirli bir takipçi kitlesi oluşturmak mümkün olmamaktadır.

  • Video içeriklerine yönelmeye özen gösterilmesi

B2B siteleri ürün tanıtımlarını yapabilmek amacıyla video içeriklerden yararlanabilmektedir. Video içerikleri en yaygın içerik türlerinden biri olup, diğer türler ile kıyaslandığında daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının video içeriklerine yönelmeye özen göstermeleri gerekmektedir.