B2B Sektöründe Kargo Takip Sistemi Hakkında Merak Edilenler
16 Ekim 2021
B2B Firmalarının Mobil Siteler Hakkında Bilmesi Gerekenler
19 Ekim 2021

B2B Sektörünün Kilit Noktası Olan Mobil Ödeme Hakkında Her Şey

B2B Sektörünün Kilit Noktası Olan Mobil Ödeme Hakkında Her Şey

Dijitalleşmenin ve online alışverişin günden güne arttığı günümüzde mobil ödeme, tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen ödeme seçeneklerinden biridir. Bu ödeme seçeneği, bir mobil cihaz üzerinden gerçekleştirilen alışverişin tutarının GSM operatörlerine yansıtılması olarak tanımlanmaktadır. Mobil ödeme, B2B sektörünün de kilit noktası haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda B2B sektörünün kilit noktası olan mobil ödeme hakkında her şeyden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak vakit kaybetmeden web sitenizde mobil ödeme seçeneğine yer verebilirsiniz.

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil ödeme, kullanılan GSM operatörünün mobil ödemeye açılması sonucunda yapılan online alışverişlerin GSM operatörlerine yansıtılması ve fatura ödeme zamanlarında alışveriş tutarının tüketiciden tahsil edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle banka veya kredi kartı olmayan ya da kullanmak istemeyen tüketiciler tarafından tercih edilen ödeme şeklidir. Hayatın pek çok alanında kullanıma açıktır. Online alışverişlerde, abonelik işlemlerinde, GSM operatörlerinin anlaşma yaptığı firmalardan yapılan alışverişlerde mobil ödeme seçeneğinden yararlanılmaktadır.

Mobil Ödemenin B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Banka veya kredi kartı olmayan ya da kullanmak istemeyen tüketiciler mobil ödeme uygulamasından faydalanmaktadır. Aynı zamanda ödeme kolaylığı sunmasından dolayı tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Tüketicilere sunduğu avantajların yanı sıra da B2B firmalarına da pek çok avantaj sunmaktadır. Mobil ödemenin B2B firmalarına sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Mobil ödeme ile ödeme işlemini güvenli ve hızlı bir şekilde yapan tüketiciler B2B firmalarına güven duymaktadır.
  • Yapılan alışverişler faturaya yansıtıldığı ya da bakiyeden düşürüldüğü için tüketiciler mobil ödeme hizmeti veren B2B firmalarını tercih etmektedir.
  • Tüketicilere güvenli bir alışveriş sunmaktadır. Böylelikle B2B firmalarının sadık müşteriler kazanmasını mümkün kılmaktadır.
  • Kredi kartı olmayan veya kullanmak istemeyen tüketicilerin alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır.
  • Mobil ödeme hizmeti veren B2B firmaları şüpheli bir durumla karşılaşıldığında tüketicileri uyarmaktadır.
  • Mobil ödeme ile alınan ürün veya hizmete ait detaylı harcama bilgisinin sonraki faturaya yansıtılması tüketicilerin ödemelerini yakından takip etmelerini sağlamaktadır.

Sizler de bir B2B firması olarak sıraladığımız avantajlardan faydalanmak istiyorsanız web sitenizde mobil ödeme seçeneğine yer verebilirsiniz.

Tüketiciler Mobil Ödemeyi Nasıl Aktif Edebilir?

Tüketicilerin B2B ile ürün satın alırken mobil ödeme sistemini aktif etme konusunda GSM operatörleri oldukça kolaylık sağlamaktadır. Tüketicilerin mobil ödemeyi aktif edebilmeleri için tercih edebilecekleri yöntemler şunlardır:

Vodafone ile mobil ödemeyi aktif etme: Vodafone hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödeme aç’ yazarak 7878’e ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Bunun yanı sıra da ayarlarım sekmesinden mobil ödeme seçeneğini tıklayarak servisi açabilmektedir.

Türk Telekom ile mobil ödemeyi aktif etme: Türk Telekom hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödeme kayıt’ yazarak 5555’e ücretsiz olarak kısa mesaj gönderebilmektedir.

Turkcell ile mobil ödemeyi aktif etme: Turkcell hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödemeyi aç’ yazarak 2222’ye ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Öte yandan da Turkcell çağrı merkezini arayarak mobil ödeme seçeneğini aktif hale getirebilmektedir.

Tüketiciler Mobil Ödemeyi Nasıl İptal Edebilir?

Mobil ödeme tüketicilere pek çok avantaj sağlamaktadır. Fakat bazı tüketiciler ödeme işlemleri sırasında mobil ödeme seçeneği yerine kredi veya banka kartını tercih etmektedir. Bu nedenle mobil ödeme iptali yapmaktadırlar.

Vodafone ile mobil ödemeyi iptal etme: Vodafone hattan mobil ödeme iptal yapmak isteyen kullanıcılar ‘mobil ödeme kapat’ yazarak 7878’e ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Bunun yanı sıra da ayarlarım sekmesinden mobil ödeme seçeneğini tıklayarak servisi kapatabilmektedir.

Türk Telekom ile mobil ödemeyi iptal etme: Turkcell hattı mobil ödeme seçeneğine açık olan tüketiciler ‘mobil ödemeyi kapat’ yazarak 2222’ye ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Öte yandan da Turkcell çağrı merkezini arayarak mobil ödeme aktifliğini kapatabilmektedir.

Turkcell ile mobil ödemeyi iptal etme: Turkcell hattı mobil ödeme seçeneğine açık olan tüketiciler ‘mobil ödemeyi kapat’ yazarak 2222’ye ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Öte yandan da Turkcell çağrı merkezini arayarak mobil ödeme iptali yapabilmektedir.