B2B Sektörünün Kilit Noktası Olan Mobil Ödeme Hakkında Her Şey
18 Ekim 2021
B2B Firmalarının Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Tercih Edebilecekleri Kargo Firmaları
20 Ekim 2021

B2B Firmalarının Mobil Siteler Hakkında Bilmesi Gerekenler

B2B Firmalarının Mobil Siteler Hakkında Bilmesi Gerekenler

B2B ile hedef kitlelerinde yer alan kişilere ürün satışı yapmak isteyen firmalar için pek çok platform bulunmaktadır. Bu platformlardan biri de mobil sitelerdir. Genellikle B2B firmaları satış yöntemlerine hakim olsa da mobil siteler hakkında bilgi sahibi değildir. Biz de bunu dikkate alarak B2B firmaları için mobil B2B siteleri hakkında merak edilenleri ele aldığımız bir yazı hazırladık. Sizler de bir B2B firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve vakit kaybetmeden mobil site kurabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırarak iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Mobil B2B Sitesi Nedir?

Mobil B2B sitesi; akıllı cep telefonları ve tabletler gibi mobil cihazlar aracılığıyla problemsiz bir şekilde çalışan web siteler üzerinden ürün satışı yapmak için kullanılan platformdur. Diğer bir tanımla ise mobil B2B sitesi, tüketicilerin mobil cihazlar kullanarak ürün satın almalarıdır.

Genellikle mobil B2B siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketiciler ödemelerini mobil bankacılık ya da mobil ödemeler aracılıyla gerçekleştirmektedir. Fakat hedef kitlelerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen firmalar mobil bankacılığa ek olarak kredi kartı, banka kartı, havale ve eft ödeme yöntemlerini de sitelerine eklemektedir. Böylelikle tüketiciler farklı ödeme seçenekleriyle ürün tahsilatını gerçekleştirmektedir.

Firmaların Mobil Ticaret Yapmak İçin Tercih Edebileceği Platformlar Nelerdir?

Firmaların mobil ticaret yapmak için tercih edebileceği pek çok platform bulunmaktadır. Bu platformlar şunlardır:

 • Mobil ticaret siteleri: Firmaların mobil cihazlarda çalışmak için özel olarak tasarlanan mobil ticaret siteleri üzerinden satış yapabilmeleri mümkündür.
 • B2B web siteleri: Mobil duyarı olarak geliştirilen B2B web siteleri üzerinden firmaların ticaret yapmasına olanak sağlamaktadır.
 • Mobil uygulamalar: Firmalara ve firmaların web sitelerine özel olarak tasarlanan Native mobil uygulamalar sayesinde IOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan mobil uygulamayı yaratmayı ve mobil uygulamalar üzerinden satış yapmayı mümkün kılmaktadır.

Sizler de sıraladığımız platformlardan bir ya da birden fazlasını tercih edebilirsiniz. Bu sayede tüketicilere kolay bir hizmet sunarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Mobil B2B Site Tasarımı Hakkında Firmalara Verilebilecek İpuçları Nelerdir?

Mobil site üzerinden B2B ile ürün satışı yapmak isteyen firmaların site tasarımı hakkında bilmesi gereken bazı ipuçları vardır. Gelin hep beraber bu ipuçlarına bir göz atalım.

 • Mobil B2B sitesi kurma sürecinde olan ya da kurmak isteyen firmalarına öncelik olarak verilebilecek ipuçlarından biri kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. Firmaların SEO çalışmaları yaparak iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaları gereklidir.
 • Firmaların mobil B2B site hızını kontrol etmeleri gereklidir. Bu noktada siteyi yavaşlayabilecek banner ve slider gibi alanlara dikkat edilmelidir.
 • Firmalar tüketicilerin kolay kullanabileceği bir mobil B2B sitesi oluşturmalıdır.
 • Mobil B2B site temasının modern ve profesyonel olması gereklidir.
 • Mobil site tasarımında kullanılacak renklere önem verilmelidir. İçinde bulunan sektöre ve kurumsal kimliğe yönelik renkler tercih edilmelidir.
 • Anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak mobil B2B sitenizi tasarlayabilirsiniz. Böylelikle tüketicilere kullanım kolaylığı sunan ve güven veren bir site tasarımı ortaya koyarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Mobil B2B Sitelerinin Firmalara Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Mobil B2B sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler kullanım kolaylığı, farklı ödeme seçenekleri gibi pek çok avantaja sahip olmaktadır. Fakat mobil B2B siteleri yalnızca tüketiciler avantaj sağlamakla kalmamakta firmalara da önemli avantajlar sunmaktadır. Bu önemli avantajlar şunlardır:

 • Günümüzde internetten yapılan alışverişlerin yaklaşık %75’i mobil cihazlardan yapıldığı için mobil B2B sitesi kuran firmaların satışlarını arttırabileceğini söylemek mümkündür.
 • Mobil B2B siteleriyle firmalar daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.
 • Kolay kullanım sunan mobil B2B siteleri sayesinde firmaların ziyaretçileri artmaktadır.
 • Firmalar mobil B2B siteleri sayesinde ürün karşılaştırması yapmaktadır. Böylelikle tüketicilerin daha kolay bir şekilde ürün seçmesine yardımcı olarak onların satın alma kararlarını etkilemektedir.
 • Tüketiciler mobil B2B siteleri aracılığıyla firmalarla daha kolay bir şekilde iletişime geçebilmektedir. Böylelikle tüketicilerin firmaya duydukları güven artmaktadır.