B2B Sitelerinin Google’da Sıralama Kaybetmelerinin Nedenleri
15 Ekim 2021
B2B Sektörünün Kilit Noktası Olan Mobil Ödeme Hakkında Her Şey
18 Ekim 2021

B2B Sektöründe Kargo Takip Sistemi Hakkında Merak Edilenler

B2B Sektöründe Kargo Takip Sistemi Hakkında Merak Edilenler

B2B ile ürün satın bir müşteri, satın alma işleminden itibaren ürünün durumunu gerçek zamanlı olan takip etmek istemektedir. Bu durum, kargo takip sistemiyle mümkündür. Kargo takip sistemi; sürekli güncel, profesyonel ve gerçek zamanlı bir sistemdir. Bu sistem, B2B firmalarına müşteri deneyimi konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Biz de bu yazımızda kargo takip sisteminin ne olduğundan ve B2B sektöründeki yerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak sorunsuz bir kargo yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Kargo Takip Sistemi Nedir?

Ürün gönderimi yapan kargo firmalarının kullanıcılara ürünün teslimat süreçleri ile ilgili gerçek zamanlı bilgi ve takip hizmeti sunmasına kargo takip sistemi denilmektedir. Ürünün tahmini teslimat süresi, ürünün güncel durumu, nerede olduğu, neden yola çıktığı, içeriği ve kargo numara gibi bilgileri içermektedir. Kargo takip sistemi hem tüketiciyi hem de firmayı ilgilendiren bir sistemdir. Kargonun gerçek zamanlı olarak izlenmesine olanak sağlamanın yanı sıra B2B ile ürün satın alan tüketicilerin firmaya güven duymasına da katkı sağlamaktadır.

Müşterilerin kargo takibini yapabilmesi, firmaların kullanıcı deneyimini iyileştirmesi ve kargo firmalarının da itibarının zedelenmemesi açısından kargo takip sistemi oldukça önemlidir. B2B firmalarına sorunsuz bir kargo yönetimi ve teslimat süreci sunmaktadır.

Kargo Takibi B2B Firmaları Tarafından Nasıl Yapılır?

B2B sitelerinin sipariş alanından kargonun durumunu rahatlıkla görebilmek mümkündür. Bu noktada tüketicilerin tek yapmaları gereken, web sitenin sipariş detay bölümünden kargo bilgilerini girerek kargonun durumunu kontrol etmektir. Bunun yanı sıra bazı B2B siteleri de kargo takip numarasını belirtmekte ve ilgili kargo firmasının sitesinden takip numarası ile kargonun durumu anlık olarak takip edilmektedir.

Günümüzde kargo takip sistemlerinin çok yönlü olarak yönetildiğini söylemek mümkündür. Web sitenin sipariş detay bölümünün yanı sıra kargonun durumu müşterilere SMS ile bilgilendirilmektedir. Böylelikle müşteriler kod sistemiyle siparişlerini teslim alabilmektedir.

Kargo Takip Sisteminin B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tedarik zincirinin önemli bir halkası olan kargo takip sistemi B2B firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü firmalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Kargo takip sisteminin B2B firmalarına sağladığı avantajlar şunlardır:

  • İyileştirilmiş müşteri deneyimi sunar: Kargo takip sisteminin tüm şeffaflığı, müşteri deneyiminin artmasına olanak sağlamaktadır.
  • Sorunsuz bir kargo yönetimi gerçekleştirir: Kargo takip sistemi teslimat sürecinde herhangi bir sorunlar karşılaşılmamasına katkı sağlarken sorunsuz bir kargo yönetimi de gerçekleştirmektedir.
  • Hızlı bir gönderim sağlar: Teslimat sürecinin anlık olarak hem firma hem de alıcı tarafından takip ediliyor olması teslimatın zamanında olmasına da olanak sağlamaktadır.
  • Müşterinin firmaya duyduğu güveni arttırır: Kargo takip sistemi ürünün ne zaman yola çıktığını, nereden yola çıktığını, nerede olduğunu ve tahmini teslimat tarihini göstererek tüketicilerin firmaya duyduğu güveni arttırmaktadır.
  • Müşterilerin siparişlerini iptal etmesinin önüne geçer: Müşteriler ürünlerin kargoya verildiğini ya da yola çıktığını gördüklerinde ürünü iptal etmekten vazgeçmektedir.

Sizler de bir B2B firması olarak sıraladığımız avantajlardan yararlanabilmek için vakit kaybetmeden kargo takip sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

B2B Firmaları Kargo Takibiyle Müşteri Deneyimini Nasıl İyileştirmek İçin Ne Yapmalı?

Başarılı bir kargo yönetimi, satın alma sürecinin olumlu bir şekilde sonlandırılmasına olanak sağlamaktadır. Fakat bu noktada B2B firmalarının başarılı bir kargo yönetimi için yerine getirmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Başarılı bir kargo yönetimi için B2B firmalarının tedarik ve depo yönetiminde verimli olması gereklidir.
  • Teslimat sürecinde eksik bir ürün çıkması süreci başa döndürüp iptale yol açabileceği için ürünler eksiksiz bir şekilde kargolanmalıdır.
  • B2B firmaları sabit bir fiyat politikası izlemenin yanı sıra belirli bir tutarın üzerinde ücretsiz kargo ve indirim gibi seçeneklerle tüketicilerin karşısına çıkmalıdır. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmeleri mümkündür.
  • Gönderilecek olan ürünün özelliğine ve yapısına uygun şekilde paketleme yapılmalıdır.
  • Ürün müşteriye teslim edildikten sonra müşteriden siparişin teslimat süreciyle ilgili geri bildirim alınmalıdır.