B2B Modeliyle Dijital Ortamda Var Olmak
28 Nisan 2022
B2B ve B2C Müşteri Hizmetleri Arasındaki Farklar
5 Mayıs 2022

B2B Sektöründe Faydalı Olmanın İpuçları

B2B Sektöründe Faydalı Olmanın İpuçları

Son zamanlarda B2B sektörüne olan ilgi arttığı için pek çok insan B2B sektörüyle işlerini devam ettirmek istiyor. Çevrimiçi B2B ticareti ile sağlanan gelirler Amerika’da yıllık ortalama bir milyar dolara ulaşmaktadır. Bu yükselişi sağlayan iki temel unsurdan birincisi, kendi çevrimiçi alanlarında üretici ve dağıtıcıların yatırım yapmak istememeleriyken ikincisi de birçok alıcının geleneksel kanallar değil de çevrimiçi alışveriş taleplerinde artış yaşamasıdır. Bir şirket ilk defa B2B sektörüne giriyor veya mevcuttaki B2B e-ticaret alanını değiştiriyor ise dikkatli olması gereken belli başlı hususlar bulunur. Bunlar müşteri deneyimi, içerik, kişiselleştirme ve entegrasyonlardır.

  • Müşteri Deneyimi

Direkt olarak müşteriye satış yapmakta olan perakendeciler için müşteri deneyimleri önemli bir husustur. Tüketiciler arasında ilgi çekmeyi başarabilmiş, inceleme ve derecelendirme ürünlerine sahip, faydalı içerikleri olan ve cihaz fark edilmeksizin herhangi bir araçtan erişim imkanı sağlanabilecek sitelere daha fazla yönelmektedir. Bununla birlikte karmaşık olmayan ödeme yöntemlerine ve çevrimiçi sohbet özelliğinin bulunmasına da dikkat ederler. Standart müşterilere kıyasla ticari müşteriler daha çok beklenti içerisine girerler. Genellikle aynı unsurları tekrardan kullandıkları için nakliye seçeneği, dökümlerin kullanılabilirliği ve sipariş geçmişi gibi bilgilere kolayca ulaşmak ister. Yüklü satın alım işlerinde de temsilci arayışına girmek veya satış temsilcisine ulaşmak yerine çevrimiçi fiyat teklifleri almak ister. Sizler de bu unsurları dikkate alarak attığınız adımlarda B2B sektöründe başarıyı yakalayabilirsiniz.

  • İçerik

İçerik B2B sektöründe başarıyı yakalamak adına büyük önem ifade eder. Dağıtıcılar açısından zor bir durum olsa da üreticilere göre e-ticaret mağazalarında ve satış kanallarında çokça zengin içerikler oluşturabilmekte önem arz eder. İyi nitelikteki içerik kendisini, alıcının ihtiyacı olan ürünün bilgilerini içermesinden belli eder. Bu bilgiler fiyat, üretici adı ve stok durumu gibi pek çok bilgiyi kapsar. Aynı zamanda bir ürünün kaliteli fotoğraf ya da videolarla desteklenmesi yaygın hale getirilmesini sağlar.

  • Kişisellik

B2B sektöründeki müşteri deneyimi, kişiselleştirmeler sayesinde alıcılarına hangi promosyon ve ürünlerinin sunulması gerektiğini belirleyen davranışlardan oluşur. Pek çok dağıtıcı ve üretici belli şirketlere yönelik fiyatlandırma ve müşteri kataloguna yatırım gerçekleştirir. Alıcı sitesinde oturum açma gerçekleştirildikten sonra alıcının dönem ihtiyacına, coğrafi konumlarına ve satın alma geçmişlerine birebir örtüşen teklifler sunabilmek için kişiselleştirmelerden yararlanılması gerekir.

  • Entegrasyonlar

B2B sektörünün envanterlerine, fiyatlandırmasına, ürün ve müşteri kayıtlarına ulaşılmasını sağlayan birçok sisteme kusursu ev sahipliği yapmaktadır. İçerikleri arasında;

  • Sipariş geçmişi, sipariş yöntemi, fiyatlandırma ve müşteri bilgisi
  • Vergi sistemi
  • Nakliye sistemi
  • Kredi kartına yönelik ödeme alt yapısı
  • Bazı durumlarla ilişkili satış temsilcisi ataması, müşteri bilgisi ve fiyatlandırma sistemi

B2B sektörüne adam atmak isteyen biri ilk olarak hangi ürünlerin satışını gerçekleştirmek istediğini bilmelidir. Bu kararlar verildikten sonra doğru hazırlandırılmış bir iş planı oluşturulmalıdır. Tüm bu aşamalar hallolduktan sonra kendinize B2B e-ticaret sitesi kurmalı ve staışlarınıı yapmalısınız. Satış yapacağınız hedef kitlenizin analizini gerçekleştirmeli ve talep edilen ürünlerin değerlendirmesini yapmalısınız.

B2B Sektörüne Atılmanın Faydaları

Teknolojiyle beraber ticaret sektöründe de gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler arasında B2B önemli bir yere sahiptir. B2B sektörüne atılmış çokça girişimci firma yaptığı çalışmalar ve uygulamaya koyduğu yöntemler ile daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakalarlar. İşin ticari boyutunun yanı sıra müşteri memnuniyetleri açısından da oldukça kolaylık sağlar. B2B, müşterilerine 7/24 hizmet sağlar. Böylelikle kişiler günün hangi saati olursa olsun internet ortamındaki bir ürünü hemen satın alabilir. Bir diğer sunduğu avantaj ise internet ortamından dünyanın öbür ucundaki kişilere ürün satabiliyor olmaktır. Doğru stratejiler geliştirebilmek, SEO çalışmalarına katılmak ve iyi reklam kampanyası düzenleyerek sitenizin erişim sayısını yükseltebilirsiniz. B2B markanızın adını duymayan kullanıcılara bile erişim sağlayabiliyor olmak bu hususu önemli kılar.