B2B Pazarlamada Müşteri Memnuniyeti Kazanma
28 Nisan 2022
B2B Sektöründe Faydalı Olmanın İpuçları
29 Nisan 2022

B2B Modeliyle Dijital Ortamda Var Olmak

B2B Modeliyle Dijital Ortamda Var Olmak

B2B modeli ile çalışmayı uygun bulmuş olan şirketlerin, dijital ortam içinde var olmaları ve ayakta kalarak yoluna devam edebilmeleri için kendilerine en uygun ve en doğru yöntemleri tercih ederek ilerleyebilmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Şirketten şirkete pazarlama yöntemi olarak bilinen B2B pazarlama yöntemi, şirketlerin kendileri arasında gerçekleştirmiş oldukları pazarlama veya satış uygulamalarının toplamlarını göstermektedir.

Mesela merkezi yurt dışı olan bir şirket, Türkiye’de fabrika kurmaya karar verdiğinde bu şirketin, konu ile alakalı olarak girişimlerde bulunması gerekmektedir. Çevre ülkelerde veya ülkemizde bulunmakta olan yan sanayi ile ilgili üreticilerden gerekli olabilecek bazı ürünleri temin etmesi gerekebilir. Bu süreç içinde kullanılan modele B2B pazarlama yöntemi denilmektedir.

B2B ile B2C Pazarlama Modelleri Arasındaki Bağ

B2B pazarlama modelinin dijital alanlarda var olabilmeleri için ilk önce B2C pazarlama modelini de bilmeleri gerekmektedir.B2C, firmadan tüketicilere pazarlama modeli, şirketlerin tüketicilerle doğrudan olarak kurmuş bulundukları ticari ilişkileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Kişisel olarak yapılan tüm alışverişler, B2C pazarlama yöntemi olarak kabul edilmektedir.  B2B pazarlama yöntemi ile B2C pazarlama yönteminde kanallar ve amaçlar aynı bile olsa, mesaj tarzlarının farklılık göstermesi gerekmektedir.

Mesela bir şirketin tüketiciye olan planlama ve pazarlama yönteminde dikkatli olması gereken unsur duygularken, şirketten bir başka şirkete yapılan pazarlama yönteminde durum değişmektedir. Şirketten şirkete yapılan pazarlama yöntemi olan B2B’de şirketin ürün ve hizmetlerinin fiyatı, kalitesi ve dayanıklılığı, pazarlamakta olduğu ürünler bulunuyorsa yedek parça fiyatları, satış sonrası hizmetleri ve ayrıca ürünlerinin ulaşılabilirliği ve ömrü gibi konular daha fazla önem kazanmaktadır.

Dijital Ortamda Var Olmanın Kaçınılmazlığı

Günümüz şartlarında artık dijital ortamlarda yer almadan başarıya ulaşabilmek pek mümkün olmamaktadır. Büyümekte olan B2B şirketlerinin oldukça büyük bir bölümü dijital teknolojiler aracılığı ile müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmayı başarabilmektedir. Bu şirketlerin büyük bir kısmı son yıllarda günlük hayatımıza dâhil olmuş ınbound pazarlama yöntemlerini kullanmayı tercih etmektedir.

Inbound pazarlama yöntemi, marka bilinirliği oluşturmak, yeni iş alanları yaratabilmek gibi amaçlarla dijital pazarlama biçimlerini nitelikli şekilde kullanabilmeyi içermektedir. İçerik pazarlama yöntemi, sosyal medyanın güçlerinden faydalanmak, SEO ve daha birçok dijital pazarlama yöntemlerini beraber kullanan bir strateji çeşididir.

B2B Modeliyle Dijital Ortamlarda Var Olmak İçin izlenmesi gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bunlar;

Dijital Pazarlama Yöntemleri Oluşturma

B2B alanın dijital ortamda yer alması isteniyorsa, dijital stratejinin en doğru şekilde olması gerekmektedir. Vakit kaybetmek istenilmiyorsa dijital stratejilerin planlı şekilde uygulanması gerekmektedir. Hedef kitlede bulunmakta olan kişilerin davranış biçimlerinin analizleri en doğru şekilde yapılarak elde edilmiş olan sonuçlar doğrultusunda dijital pazarlama ile alakalı stratejiler oluşturulmalıdır.

Web Sitesi ve Blog Oluşturma

B2B pazarlama stratejilerine en etkili şekilde gidecek olan yol, en doğru ve en iyi şekillerde hazırlanarak tasarlanmış Web sitesi veya blog ile yakından alakalıdır. Bu iki kategorideki dikkat çekici ve kaliteli içerikler ve aynı zamanda bu içeriklerin güncel olmaları kullanıcıların en çok önem vermekte oldukları özellikler arasında yer almaktadır. B2B markalarına ait web sitesi ya da bloglarının hızlı bilgi kaynaklarına sahip ve güncel olması gerekmektedir.

Kaliteli ve Etkili İçeriklere Yer Verme

B2B temelli olan işletmelerde, içerik pazarlamayla alakalı konulara daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerik pazarlamada, satış merkezli olan iletişim dilini kullanmak yerine ürünler ya da hizmetler ile ilgili bilgiler vermekte olan yaklaşımları tercih edilmesi gerekmektedir.

E-posta Pazarlama Kullanma

B2B pazarlama modeli ile ürün ya da hizmetler daha fazla kişiye ulaştırılmak isteniyorsa en etkili yöntem e-posta pazarlamasıdır. E-posta pazarlaması, hedef kitle ile doğrudan bir şekilde iletişim kurulmasına olanak tanıyan pazarlama yöntemidir. Yararlı olabilmesi için de doğru zaman, doğru kişi ve doğru içerik biçimindeki üç unsura oldukça önem verilmesi gerekmektedir.