Profesyonel Bir Instagram Hikayesi İçin B2B Firmalarının Kullanması Gereken Tasarım Araçları
30 Aralık 2021
Dijital Ürün Satmak İsteyen B2B Firmaları İçin Dijital Ürün Fikirleri
3 Ocak 2022

B2B ile Çevrimiçi Satış Yapmak Hakkında Her Şey

B2B ile Çevrimiçi Satış Yapmak Hakkında Her Şey

Çevrimiçi satış, firmaların ürün ve hizmetlerini sanal mağazaları veya pazaryerleri üzerinden sattığı satış yöntemidir. Alışveriş alışkanlıkları değişen tüketiciler çevrimiçi satış yapan firmalardan alışveriş yapmaktadır. Dolayısıyla da pek çok marka dijital dönüşümlerini tamamlayarak B2B ile çevrimiçi satış yapmaya başlamaktadır. Biz de bu yazımızda B2B ile çevrimiçi satış yapmak hakkında her şeyi ele alacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak B2B ile ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi bir şekilde satabilirsiniz.

Çevrimiçi Satış Yapmanın B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Çevrimiçi satış, B2B firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü B2B ile çevrimiçi satış yapan firmalar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Firmalar çevrimiçi satış ile ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırma imkanı bulabilmektedir.
 • Firmalar marka bilinirliklerini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.
 • Fiziksel mağazaların aksine 7 gün 24 saat açık olacakları için günün herhangi bir saatinde satış yapabilmeleri mümkündür.
 • Reklam ve pazarlama stratejileri ile firmalar ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırabilmektedir.
 • Sanal pos entegrasyonları sayesinde müşterilerden güvenli bir şekilde ödeme alınabilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız vakit kaybetmeden B2B ile web sitenizden ya da pazaryerlerinden ürün satışına başlayabilirsiniz.

B2B ile Çevrimiçi Satış Nasıl Yapılır?

B2B ile çevrimiçi satış yapmak isteyen firmaların ürün satışlarını gerçekleştirebileceği platformlar oldukça çeşitlidir. B2B firmalarının web siteleri, sosyal medya platformları ve pazaryerleri çevrimiçi satış yapılabilecek platformlar arasında yer almaktadır.

 • B2B firmalarının web siteleri: Kişi veya firmaların kendi markalarına özel yarattıkları sanal mağazalara B2B sitesi adı verilmektedir.
 • Sosyal medya platformları: Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında markaların kendilerine ait bir butik hesabı ya da mağaza hesabı açarak ürün ve hizmetlerini satışa sunma yöntemidir.
 • Pazaryerleri: Alıcıların ve satıcıların bir arada olması için kurulan platformların geneline pazaryeri denir.

Bu noktada firmalar genellikle web site kurmayı tercih etmektedir. Çünkü kendi web siteleriyle satış yaparken karlılıklarını ve marka bilinirliklerini arttırabilmeleri mümkündür. Sizler de markanıza ait bir B2B sitesi kurarak ürün ve hizmetlerinizi tüketicilerin karşısına çıkarabilir ve çevrimiçi satış yapabilirsiniz.

B2B Firmalarına Verilebilecek Çevrimiçi Satış Fikirleri Nelerdir?

B2B ile çevrimiçi satış yapacak firmalara verilebilecek satış fikirlerini bu süreçte oldukça önemlidir. Çünkü çevrimiçi satış fikirleri, firmalara ait ürün ve hizmetlerin profesyonel bir şekilde seçilmesine ve satışların artmasına büyü ölçüde fayda sağlamaktadır. Genel olarak çevrimiçi satış hakkında araştırma yapan firmalar satacakları ürün ve hizmetlere karar verirken belirli raporları ve istatistikleri analiz etmektedir.

 • Yıllara göre B2B istatistikleri
 • Pazaryeri ürün satış istatistikleri
 • Yurtdışına yapılan ürün satış istatistikleri

Markaların genellikle B2B sektöründe büyüyen ürün kategorilerini görebilmek için fikir edindikleri başlıca istatistiklerdir. Buna ek olarak da pek çok firma internetten en çok satılan ürünler hakkında araştırma yapmaktadır. Böylelikle firmalar hem ürün satışı yapacakları B2B sektörüne hem de satacakları ürün ve hizmetlere daha kolay bir şekilde karar verebilmektedir. Sizler de çevrimiçi satış sitenizi kurmadan önce çevrimiçi satış fikirleri hakkında araştırma yapabilir ve bir satış fikrine ulaşabilirsiniz. Böylelikle de doğru sektör ve ürün seçimiyle B2B sektöründe büyük başarılara imza atabilirsiniz.

B2B İle Çevrimiçi Satışlar Güvenli mi?

B2B ile çevrimiçi satışlar oldukça güvenlidir. Çünkü çevrimiçi satış sitelerinde hem tüketicileri hem de satış yapan B2B firmalarını koruyan;

 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • SSL Sertifikası
 • 3S Secure ile Ödeme Yöntemi

Gibi pek çok güvenlik özelliği bulunmaktadır. Mesafeli Satış Sözleşmesi, her çevrimiçi satış sonrasında markaların ve tüketicilerin haklarını korumak için otomatik olarak yapılan bir sözleşmedir. SSL sertifikaları, çevrimiçi satışlarda tüketicilerin bilgilerini korumaktadır. 3D Secure ile ödeme yöntemleri ise tüketicilerin kredi ve banka kartı ile alışveriş yapmalarını sağlayan bir ödeme sistemidir.