B2B ile Çevrimiçi Satış Yapmak Hakkında Her Şey
31 Aralık 2021
B2B Firmaları Tarafından En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı
4 Ocak 2022

Dijital Ürün Satmak İsteyen B2B Firmaları İçin Dijital Ürün Fikirleri

Dijital Ürün Satmak İsteyen B2B Firmaları İçin Dijital Ürün Fikirleri

Dijital ürün satmak, firmaların işyeri masrafını azalttığı ve birden fazla kez satılabildiği için günümüzün en popüler B2B sektörlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle günümüzde pek çok B2B firması internetten dijital ürün satışı yapmaya yönelmektedir. Bu noktada firmalar talebin fazla olduğu ürünleri üretmek için dijital ürün arayışlarına girmektedir. Biz de bu yazımızda dijital ürün satmak isteyen B2B firmaları için dijital ürün fikirlerini sıralayacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak daha geniş bir kitleye ulaşabileceğiniz dijital ürünlerin satışını yapabilirsiniz.

Elektronik Şablonlar

Dijital ürün satmak isteyen B2B firmaları için dijital ürün fikirlerinden biri elektronik şablonlardır. Çünkü günümüzde belirli konular hakkında hesaplamalar yapmak isteyen kişiler daha çok Excel ve Google tablolar gibi araçlar ile hesaplama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu noktada tablo oluştururken zaman kaybetmek istemeyip pek çok kişinin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan tablo şablonlarını kullanmayı tercih etmektedir. Genellikle kişilerin B2B firmalarından satın almayı tercih ettiği Excel şablonlarından bazıları şunlardır:

  • İşletme gelir ve gider şablonu
  • Kar ve zarar hesaplama şablonu
  • Haftalık görev atama çizelgeleri
  • Alışveriş listeleri
  • Sosyal medya raporu şablonu

Sizler de elektronik şablonlar üzerine bir sektörde yer alarak B2B ile ürün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir kitleye hitap ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kutlama Kartları

Dijital ürün fikirleri arasında yer alan bir diğer ürün grubu ise kutlama kartlarıdır. Dijital ürün satışı yapan B2B firmaları Adobe Photoshop ve Canva gibi tasarım araçlarını kullanarak doğum günü, yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günler için kutlama kartları hazırlamaktadır. Hazırladıkları ürünleri de internet üzerinden özel günlerden önce satışa çıkartmaktadır.

Kutlama kartları, kişiselleştirme çalışmaları yapabilecek dijital ürün fikirlerindendir. Bu dijital ürünler, ürün kişiselleştirmesine önem veren B2B firmaları tarafından tercih edilmektedir. Sizler de B2B ile internetten dijital ürün satışı yapmak isteyen bir B2B firmasıysanız kişiselleştirme yapabileceğiniz kutlama kartları tasarlayabilirsiniz. Böylelikle yılbaşı, sevgililer günü ve yıldönümleri gibi özel günlerde tüketicilerin yanında olabilirsiniz.

Planlama Araçları

Günlük, haftalık ve aylık planlarını düzenli bir şekilde yapmak isteyen kişiler daha çok planlama yapabilecekleri program ve şablonlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle pek çok kişi dijital ürün örnekleri arasında bulunan planlama araçlarını satın almayı tercih etmektedir.

Planlama araçları, B2B firmaları tarafından en çok satılan dijital ürünler arasında yer almaktadır. Kişilerin günlük, aylık ve haftalık rutinlerini planlayabileceği dosyalar halinde satışa sunulmaktadır. Genellikle planlama aracı satan firmalar bu ürünleri müşterilerinin isteklerine göre kişiselleştirmektedir. Böylelikle hem kişiselleştirilmiş ürün satışı hem de dijital ürün satışı sayesinde kişi veya firmalar hızı bir şekilde gelir elde edebilmektedir.

Müzik ve Ses Dosyaları

B2B ile ürün satışı yapmak isteyen firmalar için dijital ürün fikirlerinden biri müzik ve ses dosyalarıdır. Müzik ve ses, insan hayatının her alanında önemli olan ve müzik markalarının vazgeçemeyeceği bir unsurdur. Bu nedenle her B2B firması yaratacağı reklamlarda ve videolarda müzikler kullanarak hedef kitlelerinde yer alan kişileri daha fazla etkileyebilmektedir. Dolayısıyla özgün müzikler kullanmak isteyen markalar daha çok dijital ortamlarda satılan ve telif hakkı olmayan müzik ve ses dosyalarını satın almayı tercih etmektedir. Firmaların talebini karşılamak isteyen ve müzik alanında profesyonel hizmet veren tüketiciler ise kendi müziklerini belirli platformlar aracılığıyla satışa sunmaktadır. Böylelikle de B2B ile satış yaparak gelirlerini büyük ölçüde arttırmaktadır.

E-kitaplar

Okuyucuların telefon, bilgisayar ve tablet gibi kitap okuyucular üzerinden okuyabilecekleri kitaplara e-kitap ya da elektronik kitap adı verilmektedir. E-kitaplar basılı kitaplara göre daha uygun fiyatlarla satıldığı için son zamanlarsa satışı oldukça artmaktadır. Bu nedenle pek çok yayınevi ve yazar artık kitaplarını e-kitap olarak satışa sunmaktadır. Yayınevlerinin ve yazarların yanı sıra pek çok B2B firması da elektronik kitaplar hazırlayarak internetten satışa sunmaktadır. Böylelikle yüksek kazançlar elde edebilmektedir.