B2B’de Satış Odaklı Yazı Yazmak İçin Neler Yapılmalıdır?
7 Ağustos 2021
B2B’de En Önemli Kampanyalar
10 Ağustos 2021

B2B Firmalarının Yararlanabileceği En Etkili Kampanya Türleri

Mobile marketing and online store concept flat icons. Full circle of online-shopping with mail menu of wide range products, product research, basket, pay per click, call center, delivery.

B2B Firmalarının Yararlanabileceği En Etkili Kampanya Türleri

Bir firmanın rakip firmaların önün geçebilmesini sağlayan, satış oranlarını arttırarak firmanın iç hacminin büyümesine yardımcı olan indirimli satış stratejilerine kampanya adı verilmektedir. B2B sektöründe Black Friday, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlerde veya hafta sonuna, yıl sonuna özel dönemlerde kampanyalar düzenlenmektedir. Düzenlenen kampanyalar, B2B firmalarının satışlarını olumlu bir şekilde etkilemesinin yanı sıra pek çok avantaja sahip olmasına katkı sağlamaktadır. Peki, B2B firmalarının yararlanabileceği en etkili kampanya türleri nelerdir? Gelin bir göz atalım.

X Al Y Öde Kampanyası

B2B sektöründe sıklıkla düzenlenen kampanya türlerinden biri X al y öde kampanyasıdır. Bu kampanya yılın her döneminde düzenlenebilmektedir. Aynı zamanda alışveriş yoğunluğunun yaşandığı özel gün ve haftalarda da X al Y öde kampanyalarından yararlanılmaktadır. Bu kampanyadan yararlanan firmalar kullanıcıların ilgisini çekerek ürün stoklarını hızlı bir şekilde tüketmektedir. Böylelikle de satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır. Sizler de X al Y öde kampanyasından yararlanarak elinizde kalan ürünlerin stoğunu kısa süre içerisinde eritebilirsiniz.

X Üründen Alana Y Üründe %10 İndirim Kampanyası

B2B ile internetten ürün satışı gerçekleştiren firmaların düzenlediği ‘X üründen alana Y üründe %10 indirim’ kampanyası, firmanın çapraz satış oranlarını arttırmaya olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda firmalar bu kampanya türü ile ortalama sepet tutarlarını arttırmaktadır. Bu noktada örneğin, üst giyim kategorisinden bir ürün alana alt giyim kategorisinde %10 indirim gibi kampanyalar düzenlemek mümkündür. Sizler de bu kampanya türünden yararlanarak çapraz satış yapabilir, ortalama sepet tutarınızı ve gelir oranınızı arttırabilirsiniz.

İlk Alışverişinizde İndirim Kodu Kazan Kampanyası

B2B firmaları genellikle sitelerine üye kazanmak için ‘ilk alışverişlerinizde indirim kodu kazan’ kampanyalarından yararlanmaktadır. Özellikle de B2B’ye yeni atılan ve üye sayısını arttırmaya çalışan firmalar, bu kampanya türüne başvurmaktadır. Bu kampanya türüyle tüketicilere 10 TL- 50 TL gibi hediye çekleri tanımlayarak siteye üye olmaya ve alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Sizler de ilk alışverişlerinizde indirim kodu kazan kampanyasından yararlanarak tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Alışverişini Tamamlayarak Kupon Kodu Kazan Kampanyası

B2B firmalarından alışveriş yapan tüketicilerin bir bölümü alışverişlerini ödeme yapmadan yarıda bırakmaktadır. Bu durum da B2B firmalarında terkedilmiş sepetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu noktada firmalar web siteleri aracılığıyla siparişini yarıda bırakan kullanıcılara ‘unuttuğun bir şey var.’ ya da ‘alışverişini tamamla’ gibi bildirimler göndererek tamamladıkları takdirde kupon kodu kazanacaklarına dair bir kampanya düzenleyebilmektedir. Böylelikle de tüketicileri alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Sizler de B2B firmanız için bu kampanya türünden yararlanarak müşteri kaybının önüne geçebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo Fırsatından Yararlanın Kampanyası

B2B sektöründe yaygın olarak kullanılan kampanyalardan bir diğeri de ücretsiz kargo fırsatıdır. Genellikle bu kampanya türünü düzenlemek isteyen firmalar;

  • 150 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz
  • İlk alışverişlerde ücretsiz teslimat

Gibi kampanyalar kurgulamaktadır. Sizler de web sitenizde bu kampanya türüne yer vererek müşterilerinize ücretsiz kargo fırsatı sunabilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilerken aynı zamanda da ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

Kasa Önü Fırsatları Kampanyası

B2B firmaları web sitelerinde ortalama sepet tutarlarını arttırmak amacıyla kasa önü fırsatlarını öne sürmektedir. Kasa önü fırsatlarını öne süren firmalar, tüketicilerin satın aldıkları ürünleri tamamlayıcı ya da benzer ürünleri göstermektedir. Böylelikle çapraz satış gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Kasa önü fırsatlarına örnek verecek olursak akıllı telefon satın alan kullanıcının karşısına kulaklık, telefon kabı, kırılmaz cam gibi tamamlayıcı ürünleri çıkarmanız mümkündür. Sizler de B2B firması olarak kasa önü fırsatlarına yönelik kampanyalar oluşturabilir ve çapraz satış gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyerek hem satış oranlarınızı hem de ortalama sepet tutarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.