B2B Firmalarının Yararlanabileceği En Etkili Kampanya Türleri
9 Ağustos 2021
B2B Sektöründe Mobil Uygulama Trendleri
11 Ağustos 2021

B2B’de En Önemli Kampanyalar

B2B’de En Önemli Kampanyalar

Son zamanların en önemli iş alanlarından olan B2B’de kampanya dönemlerini değerlendirmek çok önemlidir. B2B’de en önemli kampanyalar sürekli olarak takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Daha hızlı büyümek ve satışlarını arttırmak isteyen şirketler çeşitli kampanyalar düzenlemelidir. Eğer kampanyalar doğru şekilde ve doğru zamanda düzenlenirse çok iyi sonuçlar doğurabilir. İşte bu yazımızda da kampanyalar hususunda neler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Rakip Firmaları Analiz Edin

Rakip firmaları inceleyerek kampanya döneminde neler yapıldığına ilk olarak göz atabilirsiniz. Bu durum kampanya sürecinde kafanızda bir şablon oluşmasını sağlayacaktır. Özellikle bayram, özel günler, önemli tarihler mutlaka takip edilmeli ve buna uygun kampanyalar düzenlenmelidir. Rakiplerinizden faydalanarak kendinize özgü yaratıcı reklamlar yapmanız ve kampanyalarınızı buna uygun düzenlemeniz büyük fayda sağlayacaktır. Ancak özgün olmayı ve kendi ürünlerinize göre hareket etmeyi unutmamalısınız.

Hedefinizi Büyük Tutun

Çeşitli kampanyalar yapan firma ve şirketler rakiplerinden sıyrılacağı için kısa sürede büyüyebilir. Bu yüzden hedefi büyük tutup buna uygun şekilde planlar yapılmalıdır. Yapacağınız bir plan ile bir anda çok fazla miktarda ürününüz satışa geçebilir. B2B’de bir firma çok miktarda aynı üründen alabileceği için bir anda geliriniz artışa geçebilir. Bu yüzden hedefi büyük olanlar kampanyaları takip ederek kendisine uygun şekilde tasarılar yapar. Sizin de hedefiniz büyükse mutlaka kampanyalar düzenleyin.

Özel Günlere Dikkat Edin

Özel günler, bayramlar kampanya dönemleri için çok önemlidir. Kampanyalarınızı özel günlerden en az bir ay önce hazır hale getirmeniz ve reklamınızı güzel bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Kampanya reklamlarınızı sosyal medyada herkese duyurmanız, kendi müşterilerinize e-maillerle bildirimler yollamanız gerekmektedir. Bazı ürünlerde şu kadar alana bu kadar indirim şeklinde düzenlemeler yapabilirsiniz. B2B’de ürün alımları toplu gerçekleştiği için çoklu alımlarda indirime gitmek daha faydalı olacaktır. Ayrıca bazı ürünlerde yüzde 5 veya yüzde 10 gibi indirimler yaparak yine ilgileri üzerinize çekebilirsiniz.

Hedefinize Yönelik Kampanyalar Üretin

Satılmayan ürünleriniz veya az satılan ürünleriniz varsa bunların satışına yönelik planlamalar yapabilirsiniz. Bunun için çok satılan ürünlerin yanına ek olarak bu ürünleri alana bu ürünler yüzde 5 indirimli veya bedava şeklinde planlamalar yapılabilir. Bu şekilde az satılan ürünlerinizi de elden çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için iyi bir bütçe planlaması yapmayı da unutmayın.

Üye Olanlara İndirim Kuponu Verin

Sitenize üye olanların sayısını arttırmak istiyorsanız yeni üye olanlara indirim kuponları verebilirsiniz. Bu sayede hem üye sayınız artacak hem de ürünlerinizin satış miktarı artacaktır. Ayrıca eski üyelerinizden uzun süre alım yapmayanlar varsa onlara çeşitli e-maillerle indirim kodları gönderebilirsiniz. Onlara özel indirimler yapmanız çok hoşlarına gidecektir. Bu sayede kaybettiğiniz müşterileriniz varsa onları da yeniden kazanabilirsiniz.

Ödeme Biçimine Göre İndirimler Yapın

B2B sektöründe ürünler toplu alındığından genellikle müşteriler kredi kartıyla alımlar yapılmaktadır. Bu yüzden kredi kartıyla yapılan alımlara özel indirimler yaparak müşterilerinizi memnun edebilirsiniz. Bunun haricinde havale veya EFT ile ödeme isteyenlere özel indirimler de yapabilirsiniz. Bu durum birçok sitede karşımıza çeşitli yollarla çıkmaktadır.

Kampanyaların Faydaları

Genel olarak kampanyaların faydalarını toparlayacak olursak B2B şirketleri için oldukça verimli bir dönem olacağını ifade edebiliriz. Özellikle marka bilinirliği düşük olan şirketler kampanyalarla sadece ürünlerinin satışını arttırmakla kalmıyor marka bilinirliğini de arttırıyor. Marka bilinirliğinin arttırılması bu dönemde oldukça önemlidir. Bu yeni müşteriler edinmenizi sağlayarak kısa sürede büyümenize olanak tanır. Kampanyalar firmalara ürünlerini detaylı bir şekilde tanıtma fırsatı da tanır. Ayrıca firmalar stoklarını hızlı bir şekilde boşaltabilir, yeni ürünler stoklarına getirebilir. Stokların yenilenmesi ve güncel ürünlerin gelmesi müşteriler için önemlidir. Bu durum sürekli olarak aktif kaldığınızı göstererek müşterilerin size olan güvenini arttıracaktır. Her türlü kampanyalar şirket ve firmalar büyük kolaylıklar ve faydalar sağlayacaktır. Sizler de kısa sürede büyümek istiyorsanız mutlaka kampanyalardan faydalanın.