İşini Büyütmek İsteyen B2B Firmalarının Yararlanabileceği E-posta Pazarlama Araçları
6 Ocak 2022
B2B’de Etkili Sosyal Medya Paylaşımları
9 Ocak 2022

B2B Firmalarının Satışlarını Arttıracak Güncel Pazarlama Modelleri Nelerdir?

B2B Firmalarının Satışlarını Arttıracak Güncel Pazarlama Modelleri Nelerdir?

B2B sektöründe faaliyet gösteren firmaların ortak hedefi, satışlarını arttırmaktadır. Bunun için de pek çok dijital pazarlama stratejisi geliştirmektedir. Özellikle satış odaklı geliştirilen pazarlama stratejileri B2B firmaları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının satışlarını arttıracak pazarlama modellerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

E-mail Pazarlamasına Ağırlık Verin

Satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının tercih edebileceği güncel pazarlama modellerinden biri e-mail pazarlamasıdır. E-mail pazarlaması; B2B firmalarının ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine tanıtmak amaçlı e-mail gönderdiği dijital pazarlama yöntemidir. E-mail pazarlamasında tıklanma oranları ve dönüşümler hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları genellikle e-mail pazarlamasından yararlanmaktadır. Sizler de B2B firmanızın ürün satışlarını arttırmak istiyorsanız profesyonel e-mail şablonları kullanabilir ve ürün veya hizmetlerinizin tanıtımına yönelik mail gönderimi yapabilirsiniz. Böylelikle B2B web sitenize daha fazla trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Niş Pazarlamadan Yararlanın

B2B firmalarının satışlarını arttıracak güncel pazarlama modellerinden biri de niş pazarlamadır. Niş pazarlama, B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmelerin küçük bir hedef kitleyi baz alarak geliştirdiği pazarlama stratejisidir. B2B firmalarının küçük bir hedef kitleye yönelik ürün ve hizmet satışı gerçekleştirirken pazarlama stratejilerini de bu hedef kitlelerine uygun bir biçimde geliştirmeleri gereklidir.

Niş pazarlama stratejisinde maliyetlerin oldukça az ve markalar az maliyetle hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu nedenle günümüzde B2B firmalarının büyük çoğunluğu niş pazarlamadan yararlanmaktadır. Sizler de niş pazarlama ile küçük bir hedef kitleye yönelik ürün ve hizmet pazarlaması yapabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonuyla Ön Plana Çıkın

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, B2B firmaları için önemli pazarlama modellerinden biridir. Çünkü SEO sayesinde B2B firmaları Google’da daha fazla görünür olabilmektedir. Aynı zamanda da rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girmesine olanak sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapmak isteyen B2B firmalarının bazı çalışmaları da yerine getirmesi gereklidir. Bu çalışmalar şunlardır:

  • Hedef kitle analizi
  • Rakip firma analizi
  • Düzenli içerik üretimi
  • Anahtar kelime analizi
  • Backlink çalışmaları
  • Görsel optimizasyonu

Günümüzde alışverişlerini B2B ile internetten yapmak isteyen tüketicilerin büyük çoğunluğu ürün ve hizmet arayışlarını arama motorlarında belirli anahtar kelimeleri kullanarak yapmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının SEO çalışmalarına önem vermesi gereklidir. Sizler de B2B firmanız için iyi bir SEO stratejisi geliştirerek arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alabilir ve daha fazla görünür olabilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Remarketing Reklamlar Verin

Remarketing reklamlar, B2B firmalarının web sitelerini daha önce ziyaret eden kullanıcıları hedefleyen bir reklam türüdür. Bu nedenle satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları tarafından oldukça tercih edilmektedir. Remarketing reklamları ile B2B firmaları Facebook ve Google’da web sitelerini ziyaret eden kullanıcılara ulaşabilmektedir. Dolayısıyla da bu kullanıcıların ilgilendiği ürünlere yönelik reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilmektedir. Sizler de bir B2B firması olarak satışlarınızı arttıracak bir pazarlama modeli arıyorsanız Facebook ve Google’da Remarketing reklam kampanyalar oluşturabilirsiniz. Bu sayede hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımı B2B firmalarını da sosyal medya pazarlamasına yöneltmektedir. Sosyal medya pazarlaması; firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine ulaştırmak ve satışlarını arttırmak için Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında iletişim yürütmesi ve reklam çalışmaları yapmasıdır. B2B firmaları profesyonel görsel ve video paylaşımlarıyla, doğru hashtag kullanımlarıyla ve rakiplerin sosyal medya stratejilerini analiz etmeleriyle başarılı bir sosyal medya pazarlaması gerçekleştirebilmektedir. Sizler de başarılı bir sosyal medya pazarlaması yaparak pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.