B2B Firmalarının Satışlarını Arttıracak Güncel Pazarlama Modelleri Nelerdir?
7 Ocak 2022
B2B’de Sık Yapılan Hatalar
10 Ocak 2022

B2B’de Etkili Sosyal Medya Paylaşımları

B2B’de Etkili Sosyal Medya Paylaşımları

İnternette paylaşımlar yaparak hızlı yayılmayı sağlayan sosyal medya, B2B gibi iş alanları için oldukça faydalıdır. İnsanlar Instagram, Twitter, Facebook, Tik Tok gibi sosyal medya ağlarını daha sık kullanmaktadır. Burada kişisel paylaşımlar yapıldığı gibi yaygın olarak ticari paylaşımlar da yapılmaktadır. Ticari paylaşımlarda ürün satışları ve marka bilinirliği artar. Bu noktada takipçi sayısının fazla olması daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayacaktır. Takipçi sayısı için de çeşitli reklam çalışmaları gerekmektedir.

Ticari markaların tanıtılmasında ve yayılmasında etkili bir yönü olan sosyal medya, doğru kullanıldığında çok iyi sonuçlar verecektir. Sosyal medya müşterilerle iletişim kurmanın en iyi yollarından da biri olmaktadır. Sosyal medyanın iyi bir şekilde yönetilmesi için sosyal medya ajansları bulunmaktadır. Şirketler bu ajanslarla anlaşarak kısa sürede sosyal medya ortamında aktif olabilirler. Ajans seçerken şirket veya firmaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Ajanslar sosyal medya içeriklerini yöneterek satış rakamlarını arttırabilir.

Sosyal medya ajansınızı seçerken kendi markanızın hedeflerinin neler olduğunu önceden belirlemeniz gerekmektedir. Bu hedefler marka ihtiyacınıza göre belirlenmeli ve sunulmalıdır. Sosyal medya ajansları bir marka olarak sizi ve hedeflerinizi en iyi şekilde bilmeli ve çalışmalarını buna göre düzenlemelidir. Bunun yanında sosyal medya ajanslarının profesyonel olarak çalışmalar düzenlemeleri gerekmektedir. Ajansın profesyonelliği seçiminizi daha doğru şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Sosyal medya ajanslarının verdiği referanslar da önceki çalışmaların ortaya koyar. Bu da size ön ayak olabilir.

Bir Sosyal Medya Ajansıyla Anlaşın

İhtiyaç ve beklentilerinizin karşılanması için sosyal medya ajansları çok büyük katkılar sunmaktadır. Bunun için bir ajansla anlaşarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Bunun yanında  markanızın hedef kitlelerini belirlemeniz gerekmektedir. Sosyal medya üzerinde takipçi kasarak daha geniş kitlelere ulaşmanız gerekebilir. Bunun için başlarda takipçi satın alabilirsiniz. Ancak sonraları kaliteli paylaşımlarla gerçek takipçileri kazanmanız gerekir. Gerçek takipçiler içeriklerinizi beğenerek yayacak olan kişilerdir. Onları kazanmak da reklam çalışmaları ve paylaşımları ile gerçekleşecektir.

Doğru İçerik Girin

Sosyal medyada doğru içerik paylaşmak son derece önemlidir. İçerikler, şirketin hedeflerine uygun şekilde düzenlenmektedir. Bunun için bir içerik yöneticisi ile anlaşabilirsiniz. Bunun yanında sosyal medya ajansları da içerik yönetimi noktasında yardımcı olacaktır. İçeriklerde görsle ve hareketli giflerin kullanımı daha fazla kişinin içeriği merak etmesini sağlar. Bunun yanında içerikteki ilgi çekici bir metin de alıcıları harekete geçirebilir. Metinlerin düzenlenmesi, boyut ayarlaması gibi faktörler içerik yöneticileri tarafından rahatlıkla ayarlanabilir.

Kampanya Dönemlerini Değerlendirin

Kampanya dönemlerinde yapılan çalışmalar yeni müşteriler elde etmenizde ve ürünlerinizi satmanızda çok etkili olmaktadır. Bu kampanya dönemleri yılbaşı, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü gibi zaman dilimlerini içerebilir. Böyle zamanlarda birçok firma ve şirket harekete geçer. Kampanyadan yaklaşık bir ay önce kadar çalışmalara başlanır. Çalışmalarda hangi ürüne ne kadar indirim yapılacağı açık ve net bir şekilde belirtilir. Bu süreçte stoklarınızı hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Müşterilerin daha çok ilgi duyduğu ürünlerin stoklarını yenileyebilirsiniz.

Stoklarınızı Yenileyin

Stok yenilemek B2B sektöründe oldukça önemlidir. Çünkü B2B sektöründe alıcılar çoklu alımlar yapar ve bu da stokların hızlı tükenmesine neden olur. Müşterilerin gerekli sayıya ulaşamaması sitenizden ayrılmasına neden olur. Müşteri kendisi için gerekli sayıyı bulabileceği başka bir siteye yönelebilir. Bunun için stok durumunuzu düzenli takip etmeniz ve gerekli önlemleri de almanız gerekir. Kampanya dönemlerinde bazı ürünlerin stoğu çok daha hızlı bitebilir. Örneğin yılbaşı için bir ürün satıyorsanız alıcı kitlesi fazla olabilir. Dönemsel olarak bazı ürünlere duyulan istek artmaktadır.

B2B sektöründe hızla ilerleyip büyümek için güncel kalmanız ve iyi bir ekibe sahip olmanız gerekmektedir. Sitenizi sürekli aktif tutarak sosyal medyada olan çalışmalarınıza ağırlık verin. Sosyal medyadan sürekli olarak yeni müşteriler elde edebilirsiniz. Eski müşterilerinizi de memnun ederek güvenlerini sabit tutmayı unutmayın.