B2B Alanında Yurt Dışına Ürün Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
3 Temmuz 2022
B2B Alanında Çalışmak İsteyenlere İş Fikirleri
5 Temmuz 2022

B2B Firmaları Sosyal Medya Alanlarını Neden Kullanmalıdır?

B2B Firmaları Sosyal Medya Alanlarını Neden Kullanmalıdır?

B2B firmaları sosyal medya kullanımlarında biraz güçlük çekiyor olsalar da, sosyal medya pazarlamaları ürün tanıtımı ve marka bilinirliği gibi konularda firmalara fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda bu alanlarda aktif olarak yer almak, reklam özelliklerden yararlanmak B2B firmalarına pazarlama konusunda da birçok avantajla sağlamaktadır.

B2B firmaları tüketiciler ile doğrudan iletişim halinde olamadıkları için sosyal ağlara çok fazla yoğunlaşamamaktadır. Ancak bu alanlarda aktif olarak yer almaları durumunda marka bilinirliklerini artırma imkânları bulunmaktadır. Sosyal medya alanları üzerinden yapabilecek oldukları bazı çalışmalar ile firmalarına pek çok yarar sağlayabileceklerdir.  B2B firmaları sosyal medya alanlarında;

İletişim Gücünü Artırabilmek İçin Yer Almak

Sosyal medya alanlarının sağlamış olduğu en önemli faydalardan biri tüketiciler ile firmalar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmesidir. Sosyal medya alanları ile tüketicilerle doğrudan iletişim kurulamıyor olsa bile, ürünler ve hizmetler ile alakalı B2B firmalarına ulaşmak ve bilgi sahibi olmak isteyen tüketiciler mutlaka bulunmaktadır. Bu tüketiciler ile olan etkileşimlerin artırılabilmesi için mutlaka sosyal medya alanlarının kullanılmasında fayda vardır.

Rakip Firmaları Takip Edebilmek

B2B alanında sosyal medya alanları rakip firmaları takip etmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Aynı alanda rekabet içerisinde olunan rakip firmaların ne tür çalışmalar yaptığının analizinin yapılabilmesi konusunda sosyal medya oldukça etkili bir araçtır. Sosyal medya alanları, rakip firmaların kullanıcılar ile etkileşime nasıl girdiklerini inceleyebilme, sosyal medya stratejilerini gözlemleyerek firmaların kendi stratejilerini bu çerçevede geliştirebilmeleri konusunda da oldukça etkili olabilmektedir.

Rakip firmaların neler yaptığını görebilmek, B2B firmalarına pek çok konuda avantaj sağlayabilmektedir.  B2B firmaları, rakip firmaların eksik yönleri görerek, bu alanlarda kendilerini geliştirebilmekte ve rakiplerin iyi yapmış oldukları çalışmalardan da örnek alarak kendi stratejilerini geliştirebilmektedir.

B2B Firmalarının Gelişimlerini Paylaşabilmesi

B2B firmalarının sosyal medya alanlarını kullanmalarını gerektiren bir diğer neden de şirketleri ile alakalı gelişmeleri duyurabilmeleridir. Sosyal medya alanlarında pek çok farklı hedef kitleye ulaşabilme imkân ulunmaktadır. Bu nedenle sosyal medya alanları kullanılarak firmanın farklı birçok kişi tarafından bilinmesi ağlanarak bir marka bilinirliği oluşturulabilinir.

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanmak

B2B alanında sosyal medyada yer alan hedef kitle genel olarak işletme sahibi kişilerden oluşacağından, sosyal medya reklamlarının işletme sahiplerine yönelik yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle Instagram ve Facebook reklamlarının oldukça geniş hedefleme özellikleri ile belli bir gelirin üzerindeki kişiler ve işletme sahipleri hedeflenerek ve aynı zamanda satış ve sevkiyat yapılan şehirler ve bölgelerde seçilerek reklam erişimleri artırılabilmektedir.

Ürün Tanıtım Fotoğrafları ve Videoları Paylaşmak

Dünya genelinde yer alan oldukça büyük B2B firmaları kendi reklamlarını, hizmet ve ürün tanıtımlarını sosyal medya alanları üzerinden yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle B2B firmaları çalıştıkları firmalara ne gibi hizmetler sunuyor olduklarını göstermek ve ürünlerini daha detaylı bir şekilde tanıtmak amacıyla ürünleri ile alakalı video ve fotoğraf paylaşımları yapmalıdır.

Profesyonel ve kaliteli video ve fotoğraf paylaşımları yapmak, markaya olan ilginin artmasını sağlarken yeni müşterilere ulaşılabilmesine de yardımcı olmaktadır. Ürün tanıtımları ile ilgili fotoğraf ve video paylaşımları aynı zamanda müşterilerde güven duygusu oluşturabildiğinden müşterileri satın almaya da teşvik edebilmektedir.

Gruplara ve Topluluklara Katılmak

Facebook ve Linledin gibi sosyal medya alanları üzerinden sektör ile alakalı olan gruplara ve topluluklara katılarak bu alanlarda aktif bir biçimde yer almak marka için oldukça avantajlar sağlayabilmektedir. Bu alanda yer alan çalışanlar veya iş yeri sahipleriyle iletişim halinde olunması, markanın tanıtılmasına yardımcı olabileceği gibi, kurulmuş olan iletişim ile yeni kişilere ulaşılarak farklı kanallar üzerinden satış stratejileri geliştirilebilinmesine de imkân sağlayabilmektedir.

Kısacası B2B firmaları, iletişim gücünü artırmak, rakip firmaları takip edebilmek, firmaları ile ilgili gelişimleri paylaşmak, sosyal medya reklamlarından yararlanmak, ürün tanıtım fotoğrafları ve videoları paylaşmak, topluluk ve gruplara katılarak firmalarını tanıtabilmek için sosyal medya alanlarını kullanmalıdır.