B2B Firmaları Sosyal Medya Alanlarını Neden Kullanmalıdır?
4 Temmuz 2022
Sanal Mağazacılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
9 Temmuz 2022

B2B Alanında Çalışmak İsteyenlere İş Fikirleri

B2B Alanında Çalışmak İsteyenlere İş Fikirleri

B2B alanında çalışarak farklı girişimlerde bulunmak ve farklı işler yapmak isteyenler bulunmaktadır. Ancak B2B alanında hangi ürünlerin pazarlamasını yapacağına karar veremeyen veya aklında bir niş ürün fikri bulunmayanlar B2B alanında nasıl pazarlama yapacağına karar vermek için öncellikle satış potansiyelleri bulunan iş fikirlerine yönelmelidir. B2B alanına yeni adım atacak veya bu alanda yer alıyor olmasına rağmen farklı ürünler pazarlamak isteyen kimseler şu iş fikirlerinden yararlanabilir.

B2B Alanında İnternet Üzerinden Satılabilecek Fiziki Ürünler

  • El yapımı ahşap ve seramik ürünler

Özellikle son zamanlarda el yapımı ahşap ve seramik ürünler tüketicilerin oldukça talep ettikleri ürünler arasında oldukça yaygınlaşmış olup internet üzerinden satılmakta olan el yapımı ürünlerin satışı da artış göstermektedir. Bu nedenle B2B alanında yeni faaliyet gösterecek olanların ya da kendilerine yeni bir iş fikri arayanların el yapımı ahşap ve seramik ürünlerin satışını yapmaya yönelebilirler. Bu alanda özellikle büyük mobilya gruplarına veya hediyelik süs eşyalara yer verilerek internet üzerinden satışı yapılabilir. Ayrıca özel tasarım ürünler üzerinde çalışılarak B2B firmaları, kendi markalarını da oluşturabilme imkânına sahip olabilir.

  • Hobi ürünleri

Özellikle son birkaç yıldır evlerinde vakit geçirmek zorunda kalan kimselerin internet üzerinden hobi ürünleri satın almaya yöneldikleri ve internette en çok satan ürünler arasında da hobi ürünlerinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle B2B alanında yeni bir iş fikri arayan işletmeler hobi ürünlerine yönelerek bu ürünlerin çevrimiçi satışını yapabilirler. Puzzle, mandala, boyama setleri, çeşitli oyuncaklar gibi hobi ürünleri işletmelerin satış yapabileceği hobi ürünlerinden bazılarıdır.

  • Anne ve bebek ürünleri

Her zaman oldukça fazla talep görmekte olan ürün grupları arasında anne ve bebek ürünleri yer almaktadır.  Bu nedenle son yıllarda internet mağazacılığında anne ve bebek ürünleri üzerine satış yapan butiklerin arttığı gözlemlenmektedir. Anne ve bebek ürünlerinin satışını yapmak isteyen B2B firmaları; oyuncaklar, battaniye çeşitleri, beşik, yastık, bebek giyim ürünleri ve hamile kıyafetleri gibi hem bebeklerin hem de annelerin ihtiyaç duyacağı ürünlere yer verebilirler.

  • Özel tasarım ürünler

B2B alanında yapılabilecek iş fikirleri arasında oldukça yaygın olarak tercih edilmekte olan ürün grupları arasında özel tasarım ürünler de bulunmaktadır.  B2B firmaları kişiye özel ürünler tasarlayabileceği gibi, kendi baskılarının yer aldığı özel tasarım ürünler sayesinde kendi markalarını da oluşturabilirler. B2B markalarının kendi tasarımlarını oluşturmaları, kendi markalarını yaratarak markalaşma süreçlerini kolaylaştırabileceği gibi tüketicilere de farklılık sunmayı sağlayabilecektir.

  • Kahve ve çay ürünleri

B2B alanında en önemli iş fikirlerinden biri de kahve ve çay ürünleridir. Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen ülkeler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda siyah çaya alternatif olabilecek pek çok çay çeşitleri de talep görmeye başlamıştır. Bu nedenle firmalar B2B sitelerinde siyah çay, özel karışım çaylar, bitki çayları gibi değişik kategorilerdeki ürünlere yönelerek kendi markalarını yaratabilecekleri gibi toptancılardan bu ürünleri temin edip satmayı da tercih edebilir.

Ülkemizde kahve çeşitleri de oldukça yaygın tüketilen içeceklerden biridir. Bu nedenle B2B firmaları sitelerinde kahve çeşitlerine yer vererek çevrimiçi satışını yapabilir.

  • E-kitaplar ve dijital dersler

Özellikle son yıllarda dijital cihazların kullanımlarının artış göstermesi ile beraber e-kitaplara ve dijital derslere olan ilgide oldukça artış göstermiştir. Özellikle son birkaç senedir pek çok kurumun çevrimiçi hizmetlere geçmiş olmasıyla birlikte çevrimiçi eğitimlere de ciddi şekilde yönelme olmasına neden olmuştur. Ayrıca e-kitaplar, dijital olarak kullanıcılara içerik ulaştırabildiğinden B2B web sitelerinden yapılacak olan e-kitap satışları, satışları artırabilecektir. Bu sebeple e- kitaplar ve dijital dersler hazırlanarak site üzerinden satışa sunulabilir.

  • Özel yazılımlar

Nerede ise tüm iş alanlarının farklı yazılım çözümlerine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle eğer yazılımlar hakkında bir bilgiye sahipseniz, bu bilgileri sektörsel araştırmalar da yaparak geliştirip bu yazılımları B2B alanında kullanmak mümkündür.