B2B E-ticarette Reklam Metinleri Oluşturulurken Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B E-ticarette Reklam Metinleri Oluşturulurken Bilinmesi Gereken Unsurlar
26 Nisan 2023
B2B E-ticarette İşleri Kolaylaştıracak İçerik Pazarlama Araçları
B2B E-ticarette İşleri Kolaylaştıracak İçerik Pazarlama Araçları
28 Nisan 2023

B2B E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirmesi

B2B E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirmesi

B2B e-ticaretin gün geçtikçe artan potansiyeli pek çok kişinin B2B e-ticarete yönelmesini sağlamıştır. İnternet üzerinden ürün sergileyerek ürünleri satışa çıkarmak her ne kadar kolay gibi gözüküyor olsa da B2B e-ticarette başarıyı yakalayabilmek için önemli pek çok unsur yer almaktadır.

B2B E-ticaret Sitelerinin Performans Değerlendirmeleri Niçin Önemlidir? 

B2B e-ticaret yapmak isteyenlerin öncelikle bilmeleri gereken en önemli unsur ölçümlenilen şeyi yönetemeyecek olmaktır. İşte bu durum B2B e-ticaret sitelerinin performansını niçin değerlendirmek gerektiğinin kanıtıdır.

E-ticaret sitelerinde istenilen sonuçları elde edebilmek ve sitelerin başarılı olmalarını sağlayabilmek için performans değerlendirmesi yapmak; e-ticaret sitelerinin eksik yönlerini ve iyileştirilmesi gereken taraflarını bulmayı, ilgi çekici alanları daha etkili bir biçimde kullanabilmeyi ve ziyaretçileri tanımayı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

Performans değerlendirmesi yapılabilecek olan ücretli veya ücretsiz pek çok araç bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın biçimde kullanılanları Google Analytics ile Yandex Metricadır. Bu araçların yardımıyla ziyaretlerin hangi kaynaklardan geldikleri,  sitede ya da sayfada ne kadar zaman geçirdikleri, mobil ve masaüstü ziyaret raporları, yeni gelen ve geri gelen ziyaretçileri, hemen çıkma oranlarını ve satın almaları detaylı olarak görebilmek mümkündür.

Google Analytics Analizi Yapmak 

Genel olarak B2B e-ticaret sitelerinde değerlendirme yapılırken en fazla kullanımı tercih edilen araç Google Analytics’dir. Google Analytics ile değerlendirme yapılırken;

  • B2B e-ticaret sitelerinde trafik verilerini tutabilmek için önce dünyanın en fazla kullanılmakta olan arama motoru Google’ın Google Analytics hesabının kurulması gerekmektedir
  • Hesap açmak için öncelikle Google Analytics’e gidilerek bir hesap açılması gerekmektedir.
  • Hesap oluşturulduktan sonra Google’ın izleme kimliği oluşturularak bunu siteye entegre etmek gerekmektedir.
  • Entegre işlemi gerçekleştirilirken Tag Manager ve HTML gibi yöntemler kullanılabilinmektedir.

Bu adımların tamamlanmasının ardından B2B e-ticaret site performansını değerlendirebilmek için gerekli kurulumlar yapılmış olmaktadır.

 Google Analytics ile Neler Yapılabilmektedir? 

Google Analytics, B2B e-ticaret sitelerinin performanslarını değerlendirebilmek için güzel bir araç kullanımı tercih edilmektedir. Google Analytics ile B2B e-ticaret sitelerinde performans değerlendirmesi yapabilmek için;

Gerçek Zamanlı Veriler; Google Analytics, B2B e-ticaret siteleri için performans değerlendirmesi aşamasında gerçek zamanlı veriler kullanmayı tercih etmektedir. Sitedeki ziyaretçi sayıları, bu kişilerin siteye nereden geldikleri, sitede en çok hangi sayfalarla etkileşime girdikleri site tarafından da görülebilmektedir.

Hedef Kitle; Google Analytics hesabında yer alan hedef kitle bölümü B2B e-ticaret sitesine giren kişilerin yaşlarını, cinsiyetlerini, ne tür cihazlar üzerinden siteye girdiklerini, hangi dilleri konuştuklarını, en çok neler ile ilgilendiklerini göstermektedir.

Web Sitesi Davranışları;  B2B e-ticaret sitesine giren kişilerin Google Analytics sayesinde web sitesindeki davranışları ölçümlenebilir ve performansla ilgili değerlendirmesi yapılabilir. Sitedeki en iyi sayfalar, sitede en fazla ziyaret edilmekte olan sayfalar, sitenin yüklenme hızı gibi pek çok ölçümleme bu bölümden gerçekleştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Yandex Metrica ile Neler Yapılabilmektedir?

B2B e-ticaret sitelerinin performanslarını değerlendirebileceği bir diğer araç da Yandex Metrica ’dır. Genellikle Yandex metrica’da B2B e-ticaret siteleri tarafından performans değerlendirme ve ölçme konusunda en fazla kullanılmakta olan araçlardan biridir. Yandex metrika ile performans değerlendirmesi yapabilmek için;

Yandex Metrica üzerinden performans B2B e-ticaret sitesi performans değerlendirmesi yapılmak isteniyorsa ilk önce Yandex Metrica hesabı açılması gerekmektedir.

Sayaç adı, web site adresi gibi veriler girildikten sonra Yandex Metrika ile B2B e-ticaret sitesi verilerinin Yandex metrica’ya aktarılabilmesi için olan seçeneği açmak gerekmektedir.

Sonrasında Yandex Metrica tarafından verilmiş olan sayaç kodu web sitesine eklenmelidir. Bu kod ekledikten sonra B2B e-ticaret sitesi performans değerlendirme işlemleri yapılırken Yandex metrica kullanılabilir.

E-ticaret sitelerinin performansı değerlendirilirken;

Yeni ziyaretçiler ve geri gelen ziyaretçiler, site performans raporunu inceleyerek yeni gelen ziyaretçiler siteden hemen ayrılıyor mu veya sitede vakit geçiriyorlar mı öğrenebilmektedir. Ziyaretçi sayıları istenilen düzeyde değilse yeniden pazarlama kampanyaları ile ziyaretçilerin yeniden site ile etkileşime geçmeler dağlanabilmektedir.