B2B Alanında Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri
9 Haziran 2022
Dijital Ortamda B2B Yöntemiyle Var Olabilmek
11 Haziran 2022

B2B Alanında Yaz Mevsimi Nasıl Değerlendirilmelidir?

B2B Alanında Yaz Mevsimi Nasıl Değerlendirilmelidir?

Ticaret alanı her mevsim canlı tutulması gereken bir alandır. B2B ticaret alanında da mevsim şartlarına göre düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Ticarette güncel kalabilmek için, ticaret alanındaki değişimlerin ve gelişimlerin mutlaka takip edilmesi gerekmektedir.

Ticaret alanında her ayın mutlaka kendi içerisinde değerlendirilmesine önem verilmesi gerekmektedir. Çeşitli yöntemlerden yararlanılarak yaz mevsimi avantaja çevrilmelidir. Ticaret alanında krizleri avantaja çevirebilmeyi başaran işletmeler var olmayı sürdürebilmektedir. Pazarlama alanında gerçekleştirilecek olan stratejiler, ürünlerin en iyi şekilde sunularak talep görmesini sağlayan önemli süreçtir. Bu süreçte stratejilerin en doğru şekilde yapılarak takip edilmesi başarıya ulaşmada en önemli unsurdur.

Ticaret alanında yaz mevsimi genel olarak ölü sezon olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni de yaz mevsiminin beraberinde sıcak hava şartlarını getirmesiyle birlikte, çalışan personelin izne çıkması ve şirketin işlere yoğunlaşamamasıdır. Bu yüzden şirketlerin daha yaz mevsimi gelmeden yaz için hazırlıklarını ve planlarını önceden yapmaları gerekmektedir.  B2B alanında yaz mevsimini değerlendirebilmek için izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

Yaz Mevsimine Hazırlık Yapmak

B2B alanında faaliyet gösteren firmaların yaz geldiğinde acele bir şekilde hazırlanan stratejiler ile değil de uzun süre uğraşılarak hazırlanmış ve farklı taktiklerle geliştirilmiş olan çalışma programları ile müşterilerinin karşısına çıkmaları gerekmektedir. Ne yapılacağı, ne zaman yapılacağı, nasıl yapılacağı önceden planlanmalıdır. İçerikler cezbedici ve yaz mevsimine uygun olarak hazırlanmalıdır. Yaz mevsiminin vurgusunun en iyi şekilde yapıldığı kampanyalar ile ürünler müşterilere tanıtılmalıdır.

Yaz Mevsimi Kampanyaları Düzenlemek

Yaz mevsimi denildiğinde birçok firma bunu indirim olarak algıladığından, bu indirimler firmalar arasındaki rekabeti güçlendirdiğinden, ürün satışlarından kar edilmesi gerekirken satışlardan zarara uğrayan firmalar bile olabilmektedir. Oysaki yaz mevsimi denildiğinde fiyatları düşürerek indirimler yapmak yerine, müşteri memnuniyetini artırabilecek ve müşterilerin dikkatini çekebilecek yaz kampanyaları düzenlemek daha doğru bir tercihtir. Özellikle de ürün satışları sonrası müşteriler ile iletişim halinde olmaya ve onların memnuniyetini kazanmaya odaklanmak gerekmektedir.  Çünkü bu şekilde müşteriler kendilerini daha değerli hissettiklerinden zamanla sadık müşterilere dönüşebilmektedir.

Ürünlerin Reklamını Yapmak

Yaz dönemlerinde B2B firmalarının ön plana çıkabilmeleri, rekabet ortamından sıyrılarak hareketli bir yaz mevsimi geçirmeleri için ürünlerinin reklamlarını en doğru şekilde yapmaları oldukça önemlidir. Bu konuda firmalar televizyon dünyası, sosyal medya alanları, mesajlar ve e-mail yoluyla müşterilerine ulaşarak ürünlerinin reklamlarını yapmaya özen göstermelidir. Ürünlerin görsellerinin ön planda olduğu reklamların sosyal medya alanlarında sıklıkla dönmesini sağlayarak hedef kitlelere ulaşılmaya çalışılmalıdır. Ürünlerin sıklıkla hedef kitlenin karşısına çıkması onların dikkatini çekebilecek ve hatta daha önceden alışveriş yapmış olan müşterilerin yeniden alışveriş yapmasını sağlayabilecektir.

Satılacak Ürünler ile İlgili Algı Oluşturmak

B2B firmaları yaz mevsimini daha dikkat çekici ve özel bir mevsim gibi gösterebilmek adına ürünleri sınırlı sayılarda üreterek ve satışlara da belirlemiş oldukları bir sınır koyarak müşteriler üzeride bir algı oluşturabilmeyi tercih etmesi gerekmektedir. Bu şekilde müşteriler ürünlerin sınırlı sayılarda olması nedeniyle daha hızlı bir şekilde alışveriş yapma ya yönelebilmektedir. Böylece firmaların satışları hızlanabilmekte ve rakipleri arasında da ön plana çıkabilmektedir.

Site Tasarımlarını Gözden Geçirmek

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil planları ve sıcak havalar kişilerin web sitelerine olan bakış açılarının değişmesine de neden olmaktadır.  Kişiler yazın daha çok sakin ve video içerikleri yer alan siteleri tercih etmektedir.  Görselleri bol ancak renkleri yumuşak siteler daha çok ilgilerini çekmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının da yaz mevsimine hazırlanırken web sitelerinin içeriklerini daha yaza uygun bir hale getirmeleri gerekmektedir. Görseller kullanılırken yaza daha uyumlu temalar olmasına özen gösterilmelidir.

Tatil Beldelerine Yönelik Çalışmalar Yapmak

Yazın yapılabilecek en önemli çalışmalardan biri de tatil beldelerine yönelik çalışmalardır. Mutlaka firmaya ait web sitesinde tatil beldelerine de kargo imkânınız bulunduğunu belirtmeye özen göstermelisiniz. Çünkü B2B alanında yapılan satışlar çoklu olarak gerçekleştirildiğinden bu detayın atlanmaması gerekmemektedir.