B2B Alanında Yaz Mevsimi Nasıl Değerlendirilmelidir?
10 Haziran 2022
En Çok Tercih Edilen B2B Siteleri
13 Haziran 2022

Dijital Ortamda B2B Yöntemiyle Var Olabilmek

Dijital Ortamda B2B Yöntemiyle Var Olabilmek

B2B modeli ile çalışmakta olan şirketler, dijital ortamda var olabilmek ve ayakta daha uzun kalabilmek için en doğru yöntemleri seçerek ilerlemeye özen göstermelidir.

B2B pazarlama, şirketten şirkete yapılan pazarlama olarak da bilinmektedir. Bu pazarlama yöntemi, şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirmiş oldukları satış ya da pazarlama uygulamalarının toplamlarını göstermektedir.

Mesela yurt dışı merkezli bir şirket, ülkemizde fabrika kurmak istediğinde bu şirketin, konuyla alakalı girişimlerde bulunması gerekmektedir. Ülkemizden ya da çevre ülkelerdeki yan sanayi üreticilerinden gerekli ürünleri tedarik etmesi gerekebilmektedir. Bu süreç içerisinde kullanılmakta olan modele B2B pazarlama denilmektedir.

Bir işletmenin kendi olanaklarının yetersiz kalmış olduğu bir durumda diğer bir işletmeden destek almak istemesi de B2B pazarlamasına örnek olarak gösterilebilmektedir.

B2B ile B2C Modelleri

B2B modelinin dijital ortamda var olabilmesinden önce, B2C modeli pazarlamayı da bilmek gerekmektedir. B2C yani firmadan tüketiciye pazarlama modeli, şirketlerin tüketiciler ile doğrudan kurmuş oldukları ticari ilişkileri tanımlamaktadır. Kişisel yapılmakta olan bütün alışverişler, B2C iş modelinin kapsamında kabul edilmektedir. B2B ile B2C pazarlama modellerinde amaçlar ve kanallar aynı olsa bile mesajların tarzının farklı olması gerekmektedir.

Örneğin bir şirketin tüketiciye olan planında ve pazarlama yönteminde dikkat etmesi gereken öğe duygularken, şirketten bir başka şirkete pazarlama yöntemi uygulandığında durum farklılık gösterebilmektedir. Bu durumda şirketin ürünlerinin ömrü, ulaşılabilirliği, pazarladığı ürünler var ise yedek parça fiyatları, satış sonrasındaki hizmetleri, ürün ve hizmetlerinin dayanıklılığı, kalitesi ve fiyatı gibi konular önem kazanmaktadır.

Dijital Ortamda Var Olma Kaçınılmazlığı

Günümüz koşullarında dijital ortamda var olmadan başarıya ulaşabilmek çok da mümkün olamamaktadır. Büyümekte olan B2B şirketlerin neredeyse hepsi, dijital teknolojiler vasıtası ile müşterilerinin yaşamını kolaylaştırabilmeyi başarabilmektedir. Bu şirketlerin oldukça büyük bir çoğunluğu ise son zamanlarda yaşamımıza dâhil olmuş Inbound pazarlama yöntemlerini tercih etmektedir.

Inbound pazarlama yöntemi, yeni iş alanları yaratabilmek ve marka bilinirliklerini oluşturabilmek amacıyla dijital pazarlama yöntemlerini nitelikli kullanabilmeyi içermektedir. İçerik pazarlaması, sosyal medyanın gücünden yararlanmak, SEO ve daha pek çok dijital pazarlama yöntemlerini birlikte kullanmakta olan bir strateji türüdür.

Dijital ortamda B2B yöntemi yleVar Olabilmek İçin;

  • Arama motorlarında görünebilmek

Arama motorları pazarlamaları, Web siteniz için anlık trafik sağlayarak markanızın bilinirliliğini artırmaya olanak sağlamaktadır. Etkili mesajlar ve doğru arama terimleri sitenizi arama motorlarında ön plana çıkarabilmektedir.

  • E-posta pazarlama kullanmak

Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi fazla sayılarda kişilere ulaştırabilmeyi istiyorsanız e-posta pazarlamaları en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Hedef kitleleriniz ile doğrudan iletişim kurabilmenize imkân tanıyan e-posta pazarlama yönteminin yararlı olabilmesi için; doğru içerik, doğru kişi ve doğru zaman şeklindeki bu üç unsura oldukça önem vermeniz gerekmektedir.

  • Web sitesi ve Blog oluşturmak

En etkili B2B pazarlama stratejilerine gidecek olan yol, en iyi şekilde tasarlanmış olan Web sitesi ya da blog ile yakından ilgilidir. Bu iki alandaki kaliteli ve dikkat çekici içerikler ve aynı zamanda içeriklerin güncel olması kullanıcıların en fazla önem vermekte olduğu özelliklerdendir. B2B markalar açısından bir blog ya da web sitesinin güncel ve hızlı bilgi kaynaklarına sahip olması gerekmektedir.

  • Etkili ve kaliteli içeriklere yer vermek

Şayet B2B merkezli bir işletmeyseniz, içerik pazarlama ile ilgili konulara ayrıca önem vermeniz gerekmektedir. İçerik pazarlama yönteminde, satış merkezli bir iletişim dili tercih etmek yerine hizmetleriniz veya ürünleriniz ile alakalı bilgiler verici yaklaşımı tercih etmeniz gerekmektedir.

  • Dijital pazarlama yöntemleri oluşturmak

Alanınızın dijital ortamda yer almasını istiyorsanız, en doğru şekilde bir dijital stratejinizin olması gerekmektedir. Vakit kaybetmek istemiyorsanız planlı bir şekilde dijital stratejiler uygulamanız gerekmektedir. Hedef kitlenizde yer alan kişilerin davranış şekillerini en doğru biçimde analiz ederek elde etmiş olduğunuz sonuçlara göre dijital pazarlama ile ilgili stratejilerinizi oluşturabilmeniz mümkündür.